Zezia, Giler i Anka Skakanka. Poznajcie ekipę Agnieszki Chylińskiej! - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Zezia, Giler i Anka Skakanka. Poznajcie ekipę Agnieszki Chylińskiej!

Planer na Dobry Rok

Zezia, Giler i Anka Skakanka. Poznajcie ekipę Agnieszki Chylińskiej!

Historia zatoczyła koło. Kiedyś spędzałam dnie na słuchaniu jej głosu, dziś mój 8-letni syn czyta książki jej autorstwa. Mowa o Agnieszce Chylińskiej, która bohaterami swoich opowieści uczyniła przesympatyczną i niezwykle spostrzegawczą Zezię. Jej ostatnią książką jest „Anka Skakanka”, której akcja dzieje się w pandemicznej rzeczywistości i która otwiera nowy cykl. I choć jest nowa bohaterka, są i starzy znajomi. A dlaczego warto ich poznać?

Debiutancką pozycją jest „Zezia i Giler”. O dalszych losach rodzeństwa dowiadujemy się z tomów „Zezia, Giler i Oczak”, „Zezia i wszystkie problemy świata”, „Zezia, miłość i bunt na statku”, „Giler, trampolina i reszta świata” oraz „Dzielny Oczak”.

Każda z tych opowieści przynosi coś nowego. Łączy je jednak ciekawe przedstawienie życia typowo polskiej rodziny, która na co dzień musi zmagać się z wieloma problemami. Agnieszka Chylińska pokazuje je z perspektywy dziecka. W ten sposób dowiadujemy się, jak nasze pociechy postrzegają rzeczywistość i że widzą więcej, niż nam się wydaje.

Cykl książek Agnieszki Chylińskiej ukazał się nakładem Wydawnictwa Pascal.

Zezia i jej wielkie problemy

Zezia to ciekawa świata i niezwykle bystra 8-letnia dziewczynka. Czytelnikom opowiada historię swojej rodziny, ubarwiając ją własnymi, często bardzo trafnymi, komentarzami. Dostrzega problemy rodziców. Zauważa, że jej brat, Giler, nieco różni się od rówieśników. Akceptuje go jednak i chętnie spędza z nim czas. Kiedy na świat przychodzi młodszy braciszek, Oczak, chętnie podejmuje się jego opieki.

Czy to zatem historia jakich wiele? Z całą pewnością nie! Kiedy czytaliśmy losy Zezi przed snem, zarówno ja, jak i mąż, nie mogliśmy odłożyć książki. Ta historia nas porwała. Może takie było właśnie zamierzenie Agnieszki Chylińskiej? Napisać opowieść, która spodoba się i dzieciom, i dorosłym. Wydać taką pozycję, z której wiele wyniosą i mali, i duzi.

Bo nie da się ukryć, że losy Zezi i jej rodzeństwa pełne są zdarzeń, które wstrząsają rodzinną rzeczywistością. To choćby informacja, że Giler ma zaburzenia autystyczne (o czym jednak czytelnik nie dowiaduje się wprost), przeprowadzka do nowego domu (co było poniekąd związane z diagnozą chłopca) czy problemy w szkole. Poruszona jest też kwestia bezdomności i trudnych relacji w rodzinie (mama Zezi nie dogaduje się ze swoją siostrą, choć powód konfliktu nie jest znany).

Zobacz także
gruffalo

Zezi nie da się nie lubić. Jej przenikliwość jest fascynująca. Książki z jej udziałem mają też dodatkowy walor – stanowią ciekawe studium psychologiczne i mogą być punktem wyjścia do rozmów na wiele trudnych tematów. Pozwalają też zrozumieć rodzicom, jak świat postrzega kilkuletnie dziecko.

Po książki Agnieszki Chylińskiej mogą sięgnąć zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, przy czym dalsze losy Zezi (nazywanej już później Zuzią) zapewne bardziej spodobają się nastolatkom.

Tę pozycję warto czytać wspólnie z dzieckiem, bo – zapewniam! – dorośli będą się świetnie bawić. To też odpowiednia lektura dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki w czytelnictwie. Jej walorem jest nieskomplikowany język, duża czcionka oraz spolszczone angielskie nazwy i wyrażenia. To książka, która pozostawia po sobie pragnienie sięgnięcia po kolejny tom. Po tak skonstruowanej opowieści dziecko nie zniechęci się do książek, wręcz przeciwnie – będzie mieć ochotę na więcej.

Dlaczego warto sięgnąć po książki Agnieszki Chylińskiej?

  1. To bajka dla dzieci osadzona w rzeczywistości. Stanowi ciekawą rozprawę o tym, jak kilkulatkowie postrzegają współczesny świat.
  2. Pomaga zrozumieć dzieciom problemy, z którymi może przyjść się im zmierzyć, np. chorobą bliskich, śmiercią dziadków.
  3. Książki przedstawiają świat z dziecięcej perspektywy. Nie ma tu górnolotnych słów i patetycznych wyznań. Jest typowa dla najmłodszych prawda i szczerość.
  4. Historia bohaterów Agnieszki Chylińskiej skłania do przemyśleń i może stanowić punkt wyjścia do dyskusji z najmłodszymi.
  5. Atutem jest wydanie książki: duża czcionka, optymalnej długości rozdziały i współgrające z treścią ilustracje Marka Bogumiła.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl