Jak wyrobić paszport dla dziecka? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Planer na Dobry Rok

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

paszport dla dziecka

Paszport dla dziecka będzie konieczny, jeśli chcecie podróżować poza granice Unii Europejskiej. Jakich formalności trzeba dopełnić? Ile kosztuje paszport dla dziecka? I jak długo trzeba czekać na dokument? Podpowiadamy. 

Paszport dla dziecka. Kiedy jest potrzebny?

Wielu z nas zaczyna już myśleć o wakacjach. Podróże zagraniczne są coraz popularniejsze. Chętnie udajemy się z dziećmi do odległych zakątków świata. By jednak było to możliwe, potrzebne jest wyrobienie nieletnim odpowiednich dokumentów.

Jeśli chcecie wyjechać do kraju Unii Europejskiej, dziecko może opuścić Polskę mając jedynie dowód osobisty. Jeśli jednak chcecie podróżować dalej, paszport dla dziecka jest konieczny. Dokument można wyrobić dziecku niezależnie od wieku.

By móc dalej pobierać świadczenie 500+, musisz złożyć wniosek na kolejny okres świadczeniowy. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

W pierwszej kolejności konieczne jest wypełnienie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego, który należy złożyć osobiście w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce, a za granicą w konsulacie. Uwaga: jeśli składamy wniosek o wydanie paszportu dla dziecka, które ukończyło 5 lat, musi być ono obecne podczas składania dokumentów (dzieciom, które ukończyły 12. rok życia pobierane są odciski palców). Tylko małoletni poniżej 5. roku życia nie muszą stawić się w urzędzie. Do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie paszportowe (wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy).

Pamiętajcie również, że w wielu urzędach wniosek paszportowy można złożyć wyłącznie po uprzedniej rejestracji internetowej. Wyrobienie paszportu dla dziecka trwa ok. 30 dni, więc jeśli planujecie zagraniczny wyjazd w wakacje, to już ostatnio dzwonek, by bez stresu zdążyć otrzymać dokument.

W przypadku, gdy potrzebujesz paszport dla dziecka „na już”, bo np. chcecie wziąć udział w pogrzebie kogoś z rodziny, możecie złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Ma on krótszą datę ważności niż paszport biometryczny (najczęściej nie dłużej niż 12 miesięcy od jego wydania). Taki paszport wydawany jest najszybciej jak to możliwe.

Kto może złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

Złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka wymaga obecności obojga rodziców. To konieczne, bez tego wydanie dokumentu nie jest możliwe. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy:

  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • jeden z rodziców dziecka nie żyje,
  • jeden z rodziców zgodzi się na wydanie paszportu dla dziecka na piśmie, co musi zostać potwierdzone przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego,
  • rodzic ma orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
  • rodzic przedłoży orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka.

Odbiór paszportu dla dziecka nie wymaga już obecności obojga rodziców. Wystarczy, że do punktu paszportowego zgłosi się matka lub ojciec nieletniego i okaże dokument tożsamości, np. dowód osobisty.

Zobacz także
noworodek z kolką niemowlęcą płacz dziecka

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Za wyrobienie dziecku paszportu trzeba zapłacić. Ile? To zależy od wieku dziecka.

W przypadku najmłodszych (dzieci do 5. roku życia) koszt wydania dokumentu wynosi 30 zł lub 15 zł, jeśli dziecko jest z rodziny wielodzietnej (za okazaniem ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny). Wyrobienie paszportu dla dziecka w wieku od 5 do 13 lat to wydatek:

  • 60 zł,
  • 30 zł (jeśli przedłożysz do wglądu dokument, który potwierdza uprawnienie do skorzystania z ulgi, np. legitymację szkolną)
  • 15 zł (jeśli wyrabiasz paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej, czyli posiadasz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).

Pamiętaj, że jeśli zgubisz lub zniszczysz paszport dziecka z własnej winy,  opłata za wyrobienie nowego dokumentu będzie trzykrotnie wyższa.

Jak długo jest ważny paszport dla dziecka?

Paszport dla dziecka, które nie ukończyło 13. roku życia, jest ważny 5 lat, w przypadku dzieci w wieku od 13 do 17. roku życia – 10 lat. Datę ważności dokumentu masz zanotowaną w paszporcie. By uniknąc przykrych niespodzianek i stresu, nie zapomnij sprawdzić jej przed wyjazdem z Polski!

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl