Jak zrobić tipi dla dziecka? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak zrobić tipi dla dziecka?

Planer na Dobry Rok

Jak zrobić tipi dla dziecka?

tipi dla chłopca
Jak zrobić tipi dla dziecka bez wydawania dużych pieniędzy? To wcale nie jest trudne zadanie. Poradzimy sobie z nim nawet wówczas, gdy nasze zdolności krawieckie nie są najlepsze. A dlaczego warto? 

Jak zrobić tipi?

Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju kryjówki. Lubią bawić się pod stołem i pod drzewami. Któż z nas nie robił tzw. bazy z kocy i poduszek? Nic zatem dziwnego, że tak dużą popularnością cieszy się namiot tipi.

Namioty tipi można kupić w wielu sklepach z akcesoriami dla dzieci. Ich ceny zaczynają się od 150 zł, ale za produkt bardzo wysokiej jakości trzeba zapłacić nawet 400 zł.

Jeśli jednak mamy trochę czasu i podstawowe umiejętności krawieckie, warto samemu uszyć namiot tipi dla dziewczynki i chłopca. Będzie to miejsce, w którym możecie wspólnie czytać książki i bawić się.

Tipi na planie pięciokąta. Jak zrobić?

Potrzebne będą:

  • tkanina na ścianki namiotu szer. 1,5 m i dł. ok. 4 m (lub odpowiednio więcej, jeśli materiał ma wzór, który trzeba dopasować)
  • 5 kijków drewnianych o średnicy 2,2 cm i długości 180 cm
  • szary papier do wykonania szablonu
  • ok. 1 m sznurka lub tasiemki

Potrzebna będzie również maszyna do szycia i żelazko oraz opcjonalnie:

  • tkanina + ocieplina na podłogę namiotu
  • lamówka (ok. 6 m)
  • ozdobne tasiemki do obszycia wejścia
  • taśma do zaprasowywania szer. 2 cm
  • wiertarka z wiertłem do drewna 5 mm

Szablony do tipi

szablon do tipi

Rysujemy i wycinamy z papieru pakowego szablony zgodnie ze wzorem. Wykonujemy szablon połówki ścianki, bo taki łatwiej odrysować i precyzyjniej wytniemy kształty z tkaniny.

Następnie wycinamy wszystkie elementy. Ważne! Przed cięciem tkaninę warto zdekatyzować (czyli uprać w wodzie o maksymalnej dopuszczonej przez jej producenta temperaturze) i uprasować, żeby potem po praniu nie okazało się, ze namiot się zdeformował.

tutorial jak zrobić tipiNa złożonej na pół tkaninie odrysowujemy szablon ścianki (w kształcie trapezu) i wycinamy. Do przenoszenia szablonów na tkaninę polecam znikający mazak do tkanin, moim zdaniem o wiele wygodniej i precyzyjniej się nim rysuje niż kredkami i mydełkami krawieckimi. W ten sposób trzeba przygotowujemy 4 ścianki.

Tipi DIY. Jak zrobić?

Na ścianę z wejściem przykładamy szablon z odstępem 10 cm od brzegu, odrysowujemy, a następnie odmierzamy 37 cm od góry i wycinamy z tkaniny tylko pozostałą dolną część. Wszystko to robimy dwukrotnie.

Następnie na złożonej na pół tkaninie odrysowujemy górną, 39-centymetrową część szablonu, dodajemy 2 centymetrowy zapas u dołu i również ją wycinamy.

Na podwójnej warstwie tkaniny na podłogę odrysowujemy szablon podłogi (cały) i wycinamy. Kanapkujemy: tkanina lewą stroną do góry + ocieplina + tkanina prawą stroną do góry i przeszywamy, by całość ładnie się trzymała. Jeśli jednak korzystamy z gotowej pikówki, omijamy ten krok, wycinany tylko kształt podłogi z gotowca.

Wycinamy dwa długie i wąskie paski materiału (ok. 110 cm x 5 cm) na troczki do wiązania wejścia.

Jak uszyć podłogę do tipi?

podłoga do tipiObszywamy boki lamówką: najpierw przykładamy brzeg taśmy do brzegu tkaniny i przeszywamy po zagięciu (ok. 0,5 cm od brzegu).

Następnie wywijamy lamówkę na drugą stronę podłogi i przeszywamy jeszcze raz troszeczkę bliżej brzegu niż poprzednio (wcześniejszy szew będzie niewidoczny). Na rogach podkładamy jeden koniec lamówki pod drugi (i podwijamy końcówkę, żeby nic się nie strzępiło).

Ze złożonej na pół lamówki szyjemy troczki (podwijamy ich końcówki do środka) o długości ok. 45 cm i złożone w połowie długości przyszywamy do narożników podłogi.

Jak uszyć wejście do tipi?

Podwijamy podwójnie brzegi obu płacht wejścia (na łącznie 3 cm): dolny i prostopadły do niego boczny, zaprasowujemy je i przeszywamy. Warto użyć taśmy do zaprasowywania, bo ułatwia pracę i dodatkowo delikatnie usztywnia. Jeśli planujemy ozdobić wejście tasiemką dekoracyjną, naszywamy ją.

 

Zobacz także
dziewczynka z wybiórczością pokarmową nie chce jeść

szew francuskiUkładamy wszystkie elementy ściany. Obie płachty wejścia zachodzą na siebie 14 cm, układamy je prawą stroną do góry, na wierzch kładziemy górną część ścianki lewą stroną do góry. Zszywamy 2 cm od brzegu, rozprasowujemy szew i wykańczamy go: można go po prostu obrzucić, ale jeśli chcemy, żeby wyglądało to ładnie, zapas szwu z jednej strony obcinamy w połowie wysokości, a drugi składamy na pół chowając w środku ten obcięty i przyszywamy do górnej części ścianki namiotu (jest to tzw. szew francuski).

Od prawej strony tkaniny można wzdłuż szwu nad wejściem doszyć ozdobną taśmę, zaczynając niecałe 5 cm od obu brzegów (ponieważ jest to zapas na tunel).

Na koniec składamy na pół prawą stroną do środka paski tkaniny na troczki, przeszywamy wzdłuż dłuższego boku, przeciągamy tunele na prawą stronę i po podwinięciu do wnętrza końcówek zaszywamy krótsze boki.

Szyjemy ściany namiotu tipi

Podwijamy podwójnie i poszywamy dolne i górne brzegi wszystkich ścianek. Składamy dwie ścianki ze sobą lewą stroną do środka wzdłuż skośnego brzegu i zszywamy 1 cm od brzegu.

tipi dla chłopcaRozprasowujemy szew i obrzucamy go. Następnie przewracamy tkaninę i zszywamy jeszcze raz obie ścianki prawą stroną do środka 4 cm od brzegu. W ten sposób powstaje tunel na kijek.  Przy podanych przez nas wymiarach kijki wchodzą “na styk”, dzięki czemu tkanina ładnie się na nich układa i nie marszczy. Czynności te powtarzamy doszywając kolejne ścianki, aż powstanie 5 tuneli.

Do obu płacht wejścia, tuż przy szwie tunelu na drążek przyszywamy troczki,  po jednym po obu stronach tkaniny, nieco poniżej połowy wysokości wejścia.

Jak złożyć tipi?

W każdym drążku wiercimy ok. 20 cm od końca otworek na sznurek/tasiemkę (nie jest to konieczne, ale łatwiej związać kijki, jeśli przeciągniemy przez nie sznurek).

Wkładamy kijki w tunele namiotu, rozstawiamy, przywiązujemy troczki podłogi do dołów drążków. Związujemy drążki na górze. I gotowe!

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl