Jak uszyć misia? DIY od Yuli - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak uszyć misia? DIY od Yuli

Planer na Dobry Rok

Jak uszyć misia? DIY od Yuli

Jak uszyć misia krok po kroku:
  • Wydrukuj szablon i wytnij dokładnie wszystkie elementy wg linii. Materiał złóż na pół prawą stroną (czyli pluszem) do siebie. Rozłóż szablon misia na lewej stronie materiału i przypnij szpilkami. Wytnij. Wystarczy do tego kawałek materiału pluszowego o wymiarach 40x30cm oraz filc dekoracyjny– kawałeczek. Małe łatki można wykonać  z ekologicznej bawełny.

jak-uszyc-misia-krok-1

Porada: Tkanina pluszowa ma włosy długości 7 lub 18mm. Zwróć uwagę na kierunek układania się włosów. Szyjąc misia, najlepiej jeśli ułożysz wykrój na pluszu tak by włos materiału układał się po skosie w dół i w lewo.

jak-uszyc-misia-krok-2

  • Do stópki misia z filcu przyszyj łatkę z wzorzystej bawełny. Ładniej jeśli zrobisz to tak jak na zdjęciu – po dwa szwy w kilku miejscach wkoło łatki.

jak-uszyc-misia-krok-3

  • Wypełnij nóżkę wypełnieniem do maskotek, a następnie przyszyj stópkę. Pod koniec przyszywania dołóż jeszcze wypełnienia by mieć pewność, że nóżka ma odpowiedni kształt. To samo zrób z druga nóżką.

jak-uszyc-misia-krok-4

W następnej kolejności zszyj pluszowe łapki, tym samym ściegiem. Przed końcem zszywania nie zapomnij włożyć wypełnienia do środka.

  • Uszka misia pluszowego: przyszyj najpierw środki uszu wycięte z filcu, a następnie zszyj ze sobą dwie strony uszu. Uszu nie wypełniaj watą.
  • Zszyj również ogonek i wypełnij tak, by był okrąglutki

jak-uszyc-misia-krok-5

  • Ciemniejszą nicią przyszyj pozostałe łatki do główki i brzuszka misia, tak jak zostało wskazane na szablonie.

jak-uszyc-misia-krok-6

  • Główka misia: Składa się ona z 4 fragmentów, 2 uszu i pyszczka. Najpierw zszyj ze sobą po dwa fragmenty: „głowa przód” z „głową tył” pamiętając by wszyć przy okazji w odpowiednich miejscach uszy (wcześniej zepnij sobie całość szpilkami, to ułatwi Ci dalszą pracę).
  • Zszyj ze sobą dwa fragmenty „głowa tył” i dwa fragmenty „głowa przód”, aż do pyszczka oraz krótki fragment szyi.

jak-uszyc-misia-krok-7

Teraz najtrudniejsza część misia – pyszczek, ale nie obawiaj się tylko podążaj za instrukcją, zawarłam parę trików, dzięki którym będzie Ci łatwiej uszyć misia ;). Przyjrzyj się jak to wygląda na zdjęciach!

Pyszczek, w przeciwieństwie do reszty misia będziemy zszywać od lewej strony. Bo pyszczek ma zapadać się w środek główki, a nasze ciężko wypracowane szwy nie muszą być widoczne. Tak więc, najpierw wywiń całą główkę na lewą stronę, jednak filc przykładaj potem do pluszowej części tkaniny.

jak-uszyc-misia-krok-10

 

  • Najpierw musisz złapać dwa punkty:
    • Chodzi o to by środek górnej części pyszczka (tam jest taki rowek) pokrywał się dokładnie z linią środka głowy. Dlatego zszyj sobie na początku te dwa punkty.

    

    • Teraz linia zszycia szyi ma się pokrywać ze środkowym punktem u dołu pyszczka. Również zszyj te dwa punkty i jeszcze po centymetrze na boki.

    

    

 

 

jak uszyć misia - pyszczek

 

  • Pozostałą, jeszcze nie przyszytą część, musisz najpierw zmarszczyć (bo teraz pyszczka jest więcej niż miejsca na jego przyszycie). Aby to zrobić, przeciągnij nitkę ściegiem fastrygowym i zmarszcz tą część pyszczka tak bardzo, aż zauważysz, że pasuje już do elementu „głowa przód”. Zabezpiecz nitkę w tym miejscu by marszczenie się nie rozwinęło. Ten manewr musisz zrobić osobno po obu stronach pyszczka.

 

 

jak-uszyc-misia-krok-9

 

  • Teraz jak pyszczek pluszowego misia ma już odpowiedni kształt, zszyj go razem z resztą główki. I jak poszło?  Teraz już z górki.

 

 

Pamiętaj! Oczy do maskotek mają tą cechę, że jak raz zapniesz to już nie rozepniesz. A to dlatego, żeby wasze maluchy nie zapragnęły zjeść ich na śniadanie. Oznacza to niestety, że ich zapięcie też bywa niełatwe. Jak to zrobić? Zanurz klipsy na minutę w gorącej wodzie, a plastik zrobi się bardziej elastyczny. Potem użyj dużo siły :).

 

jak-uszyc-misia-krok-12

 

  • Natnij nożyczkami malutkie dziurki, przez które przełożysz oczka oraz nosek. Po drugie stronie zabezpiecz je klipsami.

 

 

jak-uszyc-misia-krok-11

 

  • Użyj wypełnienia do maskotek, bądź waty z poduszki i wypełnij główkę misia aż nabierze właściwych kształtów.

 

 

jak-uszyc-misia-krok-13

 

  • Tułów: zszyj najpierw „brzuch” i „plecy” z obu stron, następnie dwa fragmenty brzuszka ze sobą, a na koniec dwa fragmenty pleców, wszywając jednocześnie ogon w oznaczonym na szablonie miejscu.

 

 

jak-uszyc-misia-krok-14

 

  • Wszystkie części są gotowe, pozostało je tylko połączyć. Tutaj moja rada: nawlecz na igłę sporo nitki. Przyłóż główkę tam gdzie ma się znaleźć. Ponieważ teraz ledwo widzisz gdzie ta szyja jest to:
    • zacznij od niewidocznego miejsca w tułowiu

    

    • przeciągnij nitkę w jakieś miejsce w główce misia, prowadząc igłę od środka do zewnątrz, ściągnij mocno by główka i tułów ciasno zbliżyły się do siebie

    

    • Wbij igłę znowu z główkę ale bardzo blisko i wyprowadź ją przez tułów

    

    • Zasada jest taka, że to szycie możesz zrobić nawet bardzo niedbale tylko: wbijaj igłę blisko w jeden element, a wyciągaj przez drugi element (w dowolnym prawie miejscu). W ten sposób na zewnątrz twoje szwy będą punktowe, a plątanina nitek będzie odbywała się wewnątrz misia

    

    • Na koniec wyciągnij włoski pluszu spod szwów, a włoski pięknie wszystko ukryją :).

    

    

 

  • Łapki i nóżki przyszyj tak jak chcesz, bo jak zrobić misia to już wiesz, a jak go wykończyć to zależy już tylko od Ciebie :). Twój pluszowy miś może stać, może siedzieć, może coś trzymać w łapkach (może serduszko?), albo może machać…pa pa!

 

 

jak-uszyc-misia-dziekujemy

 

Co potrzebujesz, żeby zrobić misia:

 

Plusz materiał pluszowy 7mm lub 18mm:

 

  MYSI szaro brązowy plusz 7mm - materiałMISIOWY brązowy plusz 18mm - materiałMYSI szary plusz 18mm - materiał

 

Filc dekoracyjny kolorowy – 40% wełny i 60% sztuczny jedwab:

Zobacz także

 

  FILC WEŁNIANY DEKORACYJNY - 648FILC WEŁNIANY DEKORACYJNY - 650FILC WEŁNIANY DEKORACYJNY - 647

 

Bawełna 100% we wzory – ekologiczna:

 

Bawełna - CZERWONE RETRO Bawełna - NIEBIESKIE KWIATY

 

Oczy do maskotek (12mm) i Nos dla misia (22mm):

 

 Oczy do maskotek i lalek - 12mm - czarne -para Nos dla misia pluszowego - 22mm -1szt NOSY I OCZY DLA MISIA

 

Nici:

 

Nici - POPIELATE

 

Wypełnienie do maskotek:

 

WYPEŁNIACZ DO MASKOTEK - 150g- Bardzo elastyczny

 

Pozostałe:

 

  1. Nożyczki

 

  1. Igły

 

  1. Szpilki

 

 

Szablon misia:

 

SZABLON MISIA oraz "Jak uszyć misia krok po kroku"

 

źródło :www.shop.yulihobby.pl/blog

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl