Ile kosztuje szkolna wyprawka? I jak zaoszczędzić na szkolnej wyprawce?

Szkolna wyprawka może sporo kosztować, zwłaszcza obecnie, gdy ceny z tygodnia na tydzień są coraz wyższe. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by zaoszczędzić na zakupach do szkoły. Dzielimy się sprawdzonymi patentami.
Jak skompletować szkolną wyprawkę i nie zbankrutować?
Od kilku lat rodzice nie muszą kupować dzieciom podręczników. Te są własnością szkoły i wypożycza się je kolejnym uczniom na czas trwania roku szkolnego. To pozwoliło polskim rodzinom zostawić w portfelu sporą sumę. Niestety, z chwilą gdy dziecko opuszcza szkołę podstawową, kończy się czas darmowych książek. Ich zakup jest już w gestii każdego rodzica. A to generuje bardzo duże wydatki.
Rozwiązaniem jest zakup książek używanych, o ile oczywiście nauczyciel nie wymaga aktualnego wydania danego podręcznika. Zeszyty ćwiczeń to już inna bajka. Te muszą być nowe. Warto ich cenę sprawdzić w kilku miejscach.
Szkolna wyprawka. Co kupić?
Zanim wybierzemy się na zakupy, sprawdźmy, co już mamy. Najprawdopodobniej okaże się, że piórnik z ubiegłego roku jest w świetnym stanie, a w nim znajdziemy kredki, które wystarczy naostrzyć (temperówka też się znajdzie). W szafce biurka poszukajmy zagubionych linijek, gumki do mazania, długopisów i przyborów plastycznych.
Warto też przejrzeć zeszyty. Być może niektóre z nich mają wiele pustych kartek, które można jeszcze wykorzystać. Okładki na zeszyty też najprawdopodobniej sprawdzą się w kolejnym roku szkolnym.
Kupując szkolną wyprawkę, zadbajmy też o jej jakość. Pozwólmy też dziecku wybrać szkolne akcesoria. Doświadczenie pokazuje, że uczniowie chętniej z nich korzystają, jeśli mogli sami je wybrać. Zróbcie więc listę potrzebnych rzeczy i wybierzcie się na zakupy.
W Empiku znajdziecie wszystko, czego potrzebuje uczeń: plecaki, zeszyty, ołówki, długopisy, worki na buty (również personalizowane), jak również praktyczne gadżety: skarpetki, kapcie, bidony, lunchbagi i poduszki. W jednym miejscu skompletujecie szkolną wyprawkę zgodną z aktualnymi trendami. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy serialu „Friends” i gier komputerowych, jak również fani „Harrego Pottera” (prawdziwa gratka dla każdego, kto chciałby zostać uczniem Hogwartu).
Ile zeszytów na rozpoczęcie roku szkolnego?
Odpowiedź jest prosta: to zależy. Najlepszym sposobem jest opracowanie listy potrzeb wspólnie z dzieckiem. Nie warto też robić większych zapasów (wystarczą 2-3 zeszyty w rezerwie). Warto też poczekać na ostatnie dni wakacji i dopiero wówczas wybrać się na zakupy. Często to właśnie wtedy pojawiają się najlepsze okazje cenowe.
Zeszyty warto też kupować na wyprzedażach w ciągu roku szkolnego. Wiele sklepów pozbywa się szkolnego asortymentu w październiku lub listopadzie, by go nie przechowywać. Wówczas można sporo zaoszczędzić.
Dobry Start na szkolną wprawkę
Do 30 listopada 2022 r. można złożyć wniosek o świadczenie „Dobry Start”. Na wniosek rodzica lub opiekuna otrzymamy wówczas 300 zł bezzwrotnej pomocy (bez względu na dochód). Wsparcie otrzyma każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia.
Komu nie przysługuje „Dobry Start” i gdzie złożyć wniosek? Odpowiedzi na te pytania szukaj tutaj.
Zakupy do szkoły. Gdzie najtaniej?
Jeśli stoimy przed koniecznością zakupu szkolnej wyprawki, a do tego nasz pociecha potrzebuje też mebli, np. biurka, koszty rosną. Ale i tu są sposoby, by je nieco zminimalizować.
Po pierwsze możemy sprawdzić na lokalnych grupach sprzedażowych, czy nie znajdziemy dobrej jakości mebla, który choć jest używany, dobrze spełnia swoją funkcję. Po drugie warto zajrzeć na tzw. grupę śmieciarkową (przeczytaj więcej na jej temat). Jest to miejsce w mediach społecznościowych, gdzie ludzie za darmo oddają niepotrzebne im rzeczy. W ten sposób zamiast na śmietnik, trafiają do nowych właścicieli.
W ten sposób można zdobyć nie tylko biurko szkolne, ale też lamkę, krzesło, a niekiedy również artykuły plastyczne i papiernicze, plecaki i piórniki.