Wyprawka szkolna. Ile kosztuje? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Wyprawka szkolna. Ile kosztuje?

Planer na Dobry Rok

Wyprawka szkolna. Ile kosztuje?

szkolna wyprawka

Wyprawka szkolna może sporo kosztować, zwłaszcza obecnie, gdy ceny z tygodnia na tydzień są coraz wyższe. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by zaoszczędzić na zakupach do szkoły. Dzielimy się sprawdzonymi patentami.

Wyprawka szkolna. Jak ją skompletować i nie zbankrutować?

Kupno wyprawki szkolne może przyprawić o ból głowy. Chcemy, by nasze dziecko było odpowiednio przygotowane do szkoły, jednak wybór artykułów papierniczych, kredek, piórników i plecaków jest tak duży, że trudno się na coś zdecydować. Postaramy się wam to ułatwić 😉

Dobra wiadomość jest taka, że od kilku lat rodzice nie muszą kupować dzieciom podręczników. Te są własnością szkoły i wypożycza się je kolejnym uczniom na czas trwania roku szkolnego. To pozwoliło polskim rodzinom zostawić w portfelu sporą sumę. Niestety, z chwilą gdy dziecko opuszcza szkołę podstawową, kończy się czas darmowych książek. Ich zakup jest już w gestii każdego rodzica. A to generuje bardzo duże wydatki.

Rozwiązaniem jest zakup książek używanych, o ile oczywiście nauczyciel nie wymaga aktualnego wydania danego podręcznika. Zeszyty ćwiczeń to już inna bajka. Te muszą być nowe. Warto ich cenę sprawdzić w kilku miejscach.

Książki to jednak nie wszystko. Szkolna wyprawka to też zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, długopisy, ołówki i całe mnóstwo innych potrzebnych gadżetów.

– Listy zakupów w ramach przygotowań do roku szkolnego są kompleksowe i oprócz artykułów papierniczych czy podręczników, obejmują także ubrania, obuwie, wyposażenie pokoju ucznia (biurka, oświetlenie, krzesła) i elektronikę. Widzimy wzrost zainteresowania bezprzewodowymi słuchawkami, drukarkami czy tabletami. Już od lipca wzrasta też sprzedaż innych akcesoriów potrzebnych w szkole, np. lunchboxów i bidonów/butelek na wodę z motywami najpopularniejszych bajek, gier komputerowych czy seriali telewizyjnych dla młodzieży. Szczególną popularnością cieszą się butelki filtrujące – to dowód na to, że świadomość ekologiczna stale się zwiększa – mówi Ewa Strzelecka, dyrektorka kategorii pozawydawniczych w Empiku.

– Co roku uważnie obserwujemy trendy i staramy się dostosowywać do nich nasze kolekcje, a ostateczny głos oddajemy dzieciom – to one wybierają konkretne wzory, które potem wchodzą do sprzedaży. Dlatego tak dobrze trafiamy w gusta i oczekiwania naszych odbiorców. Tegoroczne serie to: Color Shake w kolorystyce tie dye i mnóstwem pastelowych kolorów, Big Adventure odwołujący się do elementów podróży czy też kosmosu, Hello Dino dla fanów dinozaurów, a także wyjątkowa kolekcja Tom&Jerry z bohaterami kultowej kreskówki. Dużym powodzeniem cieszą się też wzory gamingowe i moro, a także popularne od lat motywy hologramowe i złote – dodaje.

Wyprawka szkolna dla dziecka. Co kupić?

Zanim wybierzemy się na zakupy, sprawdźmy, co już mamy. Najprawdopodobniej okaże się, że piórnik z ubiegłego roku jest w świetnym stanie, a w nim znajdziemy kredki, które wystarczy naostrzyć (temperówka też się znajdzie). W szafce biurka poszukajmy zagubionych linijek, gumki do mazania, długopisów i przyborów plastycznych.

Warto też przejrzeć zeszyty. Być może niektóre z nich mają wiele pustych kartek, które można jeszcze wykorzystać. Okładki na zeszyty też najprawdopodobniej sprawdzą się w kolejnym roku szkolnym.

Kupując wyprawkę szkolną, zadbajmy też o jej jakość. Pozwólmy dziecku wybrać szkolne akcesoria. Doświadczenie pokazuje, że uczniowie chętniej z nich korzystają, jeśli mogli sami je wybrać. Zróbcie więc listę potrzebnych rzeczy i wybierzcie się na zakupy.

– Badanie potwierdza, że rodzice, kupując wyprawkę szkolną, kierują się konsekwentnie przede wszystkim jakością wykonania produktów oraz ich ceną. Pomimo to, największa część respondentów jako najistotniejszy aspekt wyboru produktów wskazuje opinię swojego dziecka. Rodzice obserwują, że ich pociechy najwięcej uwagi przywiązują do wyglądu, wzoru i aktualnych trendów. Aspekty wizualne i modowe są dla dzieci ważniejsze niż jakość czy cena, i może to dlatego największa część rodziców jedynie częściowo pozwala swoim dzieciom na wybór niektórych produktów szkolnych – wskazuje Karolina Polak, Research Executive SW RESEARCH.

Ile zeszytów na rozpoczęcie roku szkolnego?

Odpowiedź jest prosta: to zależy. Najlepszym sposobem jest opracowanie listy potrzeb wspólnie z dzieckiem. Nie warto też robić większych zapasów (wystarczą 2-3 zeszyty w rezerwie). Warto też poczekać na ostatnie dni wakacji i dopiero wówczas wybrać się na zakupy. Często to właśnie wtedy pojawiają się najlepsze okazje cenowe.

Zobacz także
dziecko trzyma w ręku kartkę z napisem ADHD

– Dla wielu kluczowym kryterium wyboru jest cena, stąd bardzo duże zainteresowanie naszymi promocjami. Dzięki licznym okazjom cenowym, można jeszcze więcej zaoszczędzić na zakupach produktów szkolnych. Mamy produkty do szkoły na każdą kieszeń a podstawową wyprawkę można u nas skompletować już do 100 zł. Ceny zeszytów zaczynają się od 1,49 zł, piórników od 6,99 zł a plecaków od 49,99 zł – podpowiada Ewa Strzelecka.
Zeszyty warto też kupować na wyprzedażach w ciągu roku szkolnego. Wiele sklepów pozbywa się szkolnego asortymentu w październiku lub listopadzie, by go nie przechowywać. Wówczas można sporo zaoszczędzić.

Dobry Start na szkolną wprawkę

Do 30 listopada 2023 r. można złożyć wniosek o świadczenie „Dobry Start”. Na wniosek rodzica lub opiekuna otrzymamy wówczas 300 zł bezzwrotnej pomocy (bez względu na dochód). Wsparcie otrzyma każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia.

Przeczytaj, jak złożyć wniosek o 300 plus.

Zakupy do szkoły. Gdzie najtaniej?

Jeśli stoimy przed koniecznością zakupu szkolnej wyprawki, a do tego nasz pociecha potrzebuje też mebli, np. biurka, koszty rosną. Ale i tu są sposoby, by je nieco zminimalizować.

Po pierwsze możemy sprawdzić na lokalnych grupach sprzedażowych, czy nie znajdziemy dobrej jakości mebla, który choć jest używany, dobrze spełnia swoją funkcję. Po drugie warto zajrzeć na tzw. grupę śmieciarkową (przeczytaj więcej na jej temat). Jest to miejsce w mediach społecznościowych, gdzie ludzie za darmo oddają niepotrzebne im rzeczy. W ten sposób zamiast na śmietnik, trafiają do nowych właścicieli.

W ten sposób można zdobyć nie tylko biurko szkolne, ale też lamkę, krzesło, a niekiedy również artykuły plastyczne i papiernicze, plecaki i piórniki.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl