6 pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
6 pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu

Planer na Dobry Rok

6 pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu

zabawki dla dziecka

Spędzanie czasu z dziećmi w domu może być świetną okazją do umacniania więzi. Bawiąc się, macie szansę wspólnie przeżywać piękne chwile. Pociechy mogą się też rozwijać, zwłaszcza gdy wybierzesz gry edukacyjne. Sprawdź 6 pomysłów na zabawy z dziećmi w domu.

Zabawy edukacyjne – klocki i gry planszowe

Pogoda za oknem nie sprzyja? Co zrobić, żeby dzieci nie nudziły się w domu? Możesz zaproponować im gry edukacyjne, np. klocki magnetyczne. Świetnym pomysłem jest też wspólne układanie puzzli. To idealne metody na rozwijanie u dzieci cierpliwości oraz umiejętności logicznego myślenia. Zarówno klocki, jak i puzzle powinny zostać dopasowane do wieku i zainteresowań pociechy. To świetne zabawy i jednocześnie przyjemna edukacja.

Doskonałym pomysłem są także gry planszowe. Dzięki nim możecie wesoło spędzić wspólny czas. Dziecko może też rozwijać swoje umiejętności społeczne – zwłaszcza gdy do gry dołączy więcej osób. Wybierz planszówkę dostosowaną do wieku pociechy. Jeśli nie masz dostępu do planszówek, użyj domowych przedmiotów lub innych zabawek. Możesz wykorzystać m.in. guziki do nauki cyfr. Z kolei klocki do układania posłużyć mogą do sortowania ich np. według kolorów.

Zabawy kreatywne – tworzenie swoich zabawek i malowanie

Jeśli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, przekonaj dziecko, aby spróbowało samodzielnie zrobić własne zabawki. Oczywiście dla bezpieczeństwa powinieneś być przy całym procesie. Zapewnij dziecku różne przybory, m.in. taśmę klejącą, arkusz z kolorowymi kartkami czy kilka nieużywanych już przedmiotów domowych (np. pudełko po butach czy gazetę). Wszystkie te rzeczy mogą posłużyć do stworzenia unikatowych zabawek. Być może pociecha zechce mieć własnoręcznie zrobioną lalkę DIY lub model nietypowego samochodu?

Kreatywnym sposobem na wspólną zabawę w domu jest też malowanie palcami. Pozwala przede wszystkim na zupełnie inne doświadczenia niż klasyczne malowanie pędzlami. Przygotuj arkusz kartonu lub duży papier oraz farbki – certyfikowane, nietoksyczne i bezpieczne do malowania dłońmi. Dzięki takiej zabawie dziecko będzie mogło wykreować wszystko, na co tylko ma ochotę. Może wyrazić siebie i spędzić z Tobą piękny czas. Zadbaj jednak o to, aby farbki były łatwo zmywalne zarówno z rąk, jak i ubrań.

Zobacz także
Rodzeństwo: starszy brat z noworodkiem

Zabawy ruchowe – aktywność fizyczna to podstawa!

Kto powiedział, że w domu nie można być aktywnym fizycznie? Nawet niepogoda nie powinna być pretekstem do braku ruchu. Wystarczy włączyć ulubioną muzykę dziecka i możecie razem do niej skakać i tańczyć. To świetny pomysł na rozładowanie nadmiaru energii. Możesz zachęcić pociechę, żeby wymyśliła własną choreografię. Możecie również wspólnie wymyślić jakiś prosty układ taneczny.

Równie doskonałą zabawą ruchową będzie tor przeszkód. Możecie zrobić go przy użyciu domowych przedmiotów, np. poduszek, kartonów, koca czy krzeseł. Włącz stoper – niech dziecko spróbuje pokonać domowy tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. Wcześniej zadbaj oczywiście o to, aby trasa do pokonania była dla niego bezpieczna.

Jak widzisz, zabawy z dziećmi w domu mogą być przyjemne, ale też wnieść w ich życie mnóstwo edukacji. Najważniejsza jest kreatywność i zaangażowanie. Wykorzystując powyższe pomysły, możesz spędzić wesoły czas z dzieckiem i pomóc mu rozwijać nowe umiejętności.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl