Podróż z dzieckiem. Co zabrać? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Podróż z dzieckiem. Co zabrać?

Planer na Dobry Rok

Podróż z dzieckiem. Co zabrać?

rodzina na lotnisku w podróży z małym dzieckiem
Podróż z dzieckiem jednych napawa przerażeniem, innych zupełnie nie stresuje. Prawdą jest jednak, że najmłodsi na ogół dobrze znoszą wyjazdy, o ile jednak w czasie drogi się nie nudzą. Jak zatem zająć ich czas? Co ze sobą zabrać? I co zrobić, by bez niespodzianek i stresu spędzić urlop? 

Podróż z dzieckiem samolotem? Dlaczego nie!

Stało się! Wakacyjny wyjazd opłacony i wiecie już, kiedy wyruszacie. Czujecie podekscytowanie, radość, ale i lekki niepokój, zwłaszcza jeśli to pierwsza wyprawa z malutkim dzieckiem.

Dziś świat znacząco się skurczył. W ciągu kilku godzin możemy przemierzyć pół Europy, w niecałą dobę dotrzemy na odległy kontynent. Takie destynacje z małym dzieckiem już nikogo nie dziwią, choć zdarza się rodzicom usłyszeć, że są odważni 🙂 (ale przecież do odważnych świat należy!).

Jeśli więc odpowiednio się przygotujemy, a do tego zaplanujemy naszą wyprawę, wszystko powinno się udać.

Podstawą jest jednak nastawienie. Urlop ma swoje prawa, ale w przypadku podróżowania z dziećmi nie mamy raczej co marzyć o godzinach spędzonych na leżaku z zimnym napojem w ręku. Nie oznacza to jednak, że takich momentów nie będzie wcale.

Musimy się też przygotować na marudzenie, płacz, zmęczenie, przebodźcowanie, ale i na uśmiechy, radość z odkrywania nowych rzeczy, lepszy i spokojniejszy sen oraz czas dla rodziny bez presji wstawania i codziennej gonitwy.

Jeśli planujemy podróżować samolotem, miejmy ze sobą zabawki, które mogą zająć dziecko. Idealnie, gdy są nowe albo nasza pociecha dawno się nimi nie bawiła. To mogą być drobiazgi, np. puzzle, kolorowanki (np. zmywalne), figurki zwierzątek. Sprawdzą się też książeczki, najlepiej angażujące malucha, np. sensoryczne, z okienkami albo z naklejkami.

Zobacz także
niemowlę pływa z mamą w basenie

Przed wyjazdem upewnijcie się, jakie zasady dotyczące podróżowania z małym dzieckiem obowiązują w liniach lotniczych, w których kupiliście bilety. Odpowiednio wcześniej wyróbcie też dokumenty dla dziecka: paszport lub dowód osobisty.

Co zabrać w podróż z dzieckiem?

Nieco inaczej spakujemy walizkę, kiedy wybieramy się na kilkudniowy pobyt w hotelu all inclusive, inaczej kiedy planujemy wędrować po górach. Niezalenie jednak od kierunku, zawsze zapakuj do walizki:

 • krem z filtrem przeciwsłonecznym
 • podstawowe leki (te przyjmowane na stałe, jak i przecigorączkowe oraz przeciwbólowe)
 • 2-3 ampułki soli fizjologicznej, wodę morską, plastry
 • nakrycie głowy (najlepiej z ochroną przeciwsłoneczną i z daszkiem)
 • mokre chusteczki (w podróży zawsze się przydają)
 • kosmetyki dla dziecka
 • ubranka z uwzględnieniem pogody w miejscu, do którego się wybieracie
 • ulubioną butelkę lub bidon

Porada praktyczna 😉 Wiedząc, że wyjeżdżacie, ok. 2-3 tygodnie przed podróżą miej zawsze pod ręką kartkę i długopis. Zapisuj, bez czego trudno będzie Wam podróżować i co może się przydać. W trakcie pakowania wykreślaj to, co już znalazło się w walizce.

Jak podróżować z dzieckiem bez stresu?

 • O ile nie wyjeżdżacie do amazońskiej puszczy, wszędzie dziś są sklepy, apteki, lekarze i… przyjaźni ludzie, których znajdziesz w mediach społecznościowych (np. na grupach). Nie bój się więc prosić o pomoc.
 • Jeśli masz małe dziecko, zastanów się, czy wózek, który posiadacie sprawdzi się w podróży. Może na czas wyjazdu uda się pożyczyć lub kupić lekką parasolkę? Zainwestujcie też w chustę lub odpowiednio wyprofilowane nosidło, zwłaszcza jeśli planujecie dużo spacerować.
 • Porozmawiaj z zaufanym pediatrą. Podpytaj, jakie leki warto ze sobą zabrać i jakie elementy profilaktyki zastosować. Odpowiednio wcześniej zadbaj też o szczepienia (również te z listy zalecanych).
 • Dowiedz się, jakie gadżety i udogodnienia dla dzieci ma miejsce, w którym będziecie nocować. Niektóre pensjonaty i hotele proszą, by zaznaczyć obecność małego podróżnika odpowiednio wcześniej (wtedy mają czas, by np. przygotować łóżeczko).
 • Przed zarezerwowaniem noclegu, upewnij się, że w pokoju nie ma antresoli lub wysokich schodów niezabezpieczonych barierką.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl