Wakacje z niemowlakiem. O czym trzeba pamiętać? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Wakacje z niemowlakiem. O czym trzeba pamiętać?

Planer na Dobry Rok

Wakacje z niemowlakiem. O czym trzeba pamiętać?

Wakacje z niemowlakiem to duże wyzwanie, ale i wspaniała przygoda. Być może jest to Wasz pierwszy wspólny wyjazd. Macie wiele obaw i pytań. Jak dziecko zniesie podróż? Czy wyśpi się w nowym miejscu? Jak spędzić razem czas? Oto kilka naszych podpowiedzi, z których wiele to pokłosie naszego rodzicielskiego doświadczenia!

Bezpieczne wakacje z dzieckiem

Wakacje to czas beztroski, co jednak nie zwalnia nas z odpowiedzialności. Dbamy o bezpieczeństwo dziecka na różnych poziomach. Na co jednak zwrócić uwagę podczas urlopu?

Wiele ludzi lubi spontaniczne wyjazdy, bo mają w sobie pierwiastek przygody. Jeśli jednak wyjeżdżacie z niemowlęciem, dobrze jest jechać w miejsce sprawdzone i przystosowane do pobytu rodzin z dziećmi.

Przy rezerwacji zapytajcie, czy:

  • hotel/właściciel kwatery zapewnia niemowlęce akcesoria, takie jak łóżeczko, wanienka, krzesełko do karmienia,
  • czy wynajęty apartament znajduje się na jednym poziomie, a jeśli posiada schody, czy są zabezpieczone specjalną barierką
  • czy w pokoju są zabezpieczone kontakty
  • w pokoju znajduje się czajnik elektryczny i lodówka

Kiedy dojedziecie na miejsce, rozejrzycie się po wynajętym pokoju pod katem tego, czy nie ma w nim nic niebezpiecznego (np. chybotliwych mebli lub kabli na podłodze). Jeśli na stoliku lub blacie jest czajnik, odsuńcie go na tyle, by dziecko nie mogło go sięgnąć. I zawsze zamykajcie za sobą drzwi! Wystarczy chwila nieuwagi, by raczkujący maluch wyszedł na samodzielną przechadzkę.

Niemowlę na plaży

Wielu z nas wybiera się z niemowlakiem nad morze. Niemowlę nie jest jeszcze tak mobilne jak dwu- czy trzylatek, więc najpewniej nie ma ryzyka, że zniknie gdzieś w gąszczu parawanów. Mimo wszystko jednak, nie spuszczajcie malucha z oczu.

Możecie zabrać ze sobą mały basenik lub inny, atrakcyjny dla dziecka, gadżet. Pamiętajcie ustawić go pod parasolem przeciwsłonecznym lub namiotem plażowym!

Zanim rozłożycie koc, dokładnie oczyśćcie miejsce, w którym będziecie odpoczywać. Sprawdźcie, czy w piasku nie ma niedopałków, puszek, plastikowych butelek, kapsli czy szkła. Niestety, polskie plaże bywają bardzo zanieczyszczone.

Zachowajcie odpowiednią odległość od morza. Jeśli dziecko chce pobawić się w wodzie, dajcie mu taką możliwość. Możecie przynieść wodę w wiaderku, nalać ją do małego baseniku lub wykopać niewielki dołek, do którego będziecie na bieżąco wlewać wodę. Zabawa w błocie to świetne ćwiczenie dla zmysłów i sensoryczna terapia za darmo! To też doskonała zabawa, która potrafi zająć maluszka przez dług czas.

Pamiętajcie o ochronie przeciwsłonecznej. Skórę maluszka zabezpieczcie kremem z filtrem, a główkę cienką czapeczką lub chustką. Nie rozbierajcie też dziecka do naga. Po pierwsze dlatego, by chronić jego intymność, po drugie ze względów zdrowotnych (piasek może podrażnić miejsca intymne). Możecie ubrać dziecku wielorazową pieluszkę kąpielową.

Zobacz także
dziecko bawi się drewnianymi zabawkami

Wakacje z niemowlakiem. Co zabrać na plażę?

Na plażę zabierzcie ze sobą jedzenie i picie dla dziecka. Jeśli karmisz piersią, nie wstydź się nakarmić swojej pociechy. Dla własnego komfortu możecie schować się w namiocie plażowym lub osłonic pieluszką.

Z niemowlakiem w górach

W górach najczęściej więcej chodzimy, więc warto zabrać ze sobą specjalne nosidło turystyczne (można je wcześniej wypożyczyć, by sprawdzić, czy dziecku będzie w nim wygodnie). Ma specjalny stelaż, daszek chroniący przed słońcem oraz wiele przegródek, do których można schować potrzebne akcesoria. Przyda się też dobry wózek na pompowanych kołach i dobrą amortyzacją.

Do stelaża nosidła można też przypiąć zabawki, które zajmą maluszka, gdy znudzi go obserwowanie świata wokół. Warto mieć też karimatę, na której będziecie mogli odpocząć. Przyda się zwłaszcza na postojach, w czasie których choć na kilka minut będziecie mogli bezpiecznie wypuścić dziecko z nosidełka. Ochroni wtedy delikatne rączki i kolanka przed zimnym i twardym podłożem.

Pamiętajcie, że w górach pogoda może się szybko zmieniać. Miejcie więc ze sobą dodatkową bluzę, czapeczkę i cieplejsze spodnie. Zabierzcie też dodatkowy komplet ubrań w razie, gdyby niemowlę się mocno zabrudziło.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl