Czy korzystanie z psychoterapii online jest skuteczne? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Czy korzystanie z psychoterapii online jest skuteczne?

Planer na Dobry Rok

Czy korzystanie z psychoterapii online jest skuteczne?

W ostatnich latach liczba osób potrzebujących wsparcia psychologicznego znacząco wzrosła. Jednak wzrasta też świadomość negatywnych skutków tych zaburzeń, dlatego potrzebujący coraz chętniej samodzielnie szukają pomocy. Oprócz spotkań ze specjalistą w gabinecie, kliniki decydują się na uruchomienie wsparcia psychologicznego przez Internet. Służą ku temu liczne aplikacje i komunikatory online.

Skuteczność terapii online

Mówiąc o zaletach psychoterapii online, nie sposób nie wspomnieć o jej efektywności, która została potwierdzona licznymi badaniami. Klienci korzystający z psychoterapii online podkreślili możliwość powrotu do zapisów z sesji po terapii, co dodatkowo wpływało na jej skuteczność. Naukowcy nie odnotowali w swoich badaniach różnic między wynikami terapii prowadzonej przez Internet i stacjonarnie. Nawiązana podczas psychoterapii online relacja jest tak samo głęboka i ważna, jak w przypadku spotkań w rzeczywistości. Tak samo, jak w przypadku psychoterapii tradycyjnej, efekty pracy zależą od systematyczności i zaangażowania obu stron. Dzięki odpowiedniemu podejściu możliwe staje się osiągnięcie efektów terapeutycznych i podniesienie jakości życia klienta bez względu na to, czy będzie się on spotykał ze specjalistą online czy twarzą w twarz.

Większa dostępność

Psychoterapia online nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o miejsce – jest ona dostępna praktycznie z każdego zakątka Ziemi, a jedyne czego nam potrzeba, to komputer z dostępem do Internetu. Zaletę tę doceniają szczególnie osoby zmagające się z różnego rodzaju lękami związanymi z opuszczeniem domu, osoby niepełnosprawne lub chore, ale też ci, którzy dużo podróżują, zamieszkują miejscowości, w których dostęp do psychoterapeuty jest ograniczony, a także osoby, chcące skorzystać z pomocy konkretnego psychoterapeuty, który na co dzień świadczy usługi w innym mieście.

Minimalizacja stresu

Dla osób stresujących się kontaktem z terapeutą dobrą opcją jest skorzystanie początkowo z sesji za pośrednictwem telefonu. Taka forma pozwala na wzajemne odbieranie komunikatów w postaci westchnień, ciszy, sposobu modulacji głosu. Klient jednocześnie ma możliwość wchodzenia w kontakt z poczuciem bezpieczeństwa, niewielkim dyskomfortem, a mimo to, ma pewność, że jego rozmówca jest żywym człowiekiem. Niejednokrotnie zdarza się, że klient który odbywa terapię za pośrednictwem Internetu w pewnym momencie prosi o możliwość spotkania się na żywo. Warto uznać to za spory krok do przodu w całym procesie pomagania.

Zobacz także
Gniew zamek

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl