Kosmetyk dla dziecka od 1. dnia życia. Jaki wybrać?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kosmetyk dla dziecka a wyprawka do szpitala
Kosmetyki dla dzieci są różne: kolorowe, pachnące, nawilżające i intensywnie się pieniące. Niektóre z nich polecane są już od 1. dnia życia. Nierzadko mamy pakują je do szpitalnej torby, by użyć podczas pierwszej kąpieli noworodka. Tylko które z nich wybrać?
To trudne pytanie, również dlatego, że z każdej strony młodzi rodzice są bombardowani informacjami na temat tego, który kosmetyk będzie idealny dla ich pociechy. Ostatecznie jednak wybór należy do nas, warto więc wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować.
To bardzo ważne, bo musimy pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa. Jest też cieńsza niż osoby dorosłej. Substancje drażniące łatwo przez nią przenikają. Słabsza jest też aktywność gruczołów potowych, co ma wpływ m.in. na powolniejsze zakwaszenie skóry.
U najmłodszych płaszcz lipidowy łatwo ulega uszkodzeniom, a zmniejszona liczba melanocytów sprawia, że łatwiej o oparzenia słoneczne. Ze względu na słabsze wydzielanie sebum, skóra dziecka jest ponadto podatna na wysychanie i podrażnienia.
Kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci. Dobry skład to podstawa!
By skóra dziecka prawidłowo funkcjonowała, należy ją nawilżać i natłuszczać. Pomóc w tym mogą emolienty, które zatrzymują i wiążą wodę w warstwie rogowej naskórka. Dostarczają też substancji lipidowych i białkowych, które poprawiają elastyczność skóry. Są obowiązkowym kosmetykiem pielęgnacyjnym w przypadku atopowej skóry dziecka.
Emolienty można kupić w aptekach, hipermarketach i w drogeriach. Jest ich bardzo dużo, jednak warto dokładnie czytać ich skład. Im prostszy, tym lepiej.
Dobrym wyborem są kosmetyki dla dziecka z odpowiednimi certyfikatami, np.
- Ecocert Cosmos Natural
- AllergyCertified.
Nie ma w nich miejsca na SLS, SLES, parabeny i PEG. Najlepiej, gdy mamy do czynienia z produktem, w którym zdecydowana większość składników jest pochodzenia naturalnego.
Dobrym przykładem są tu kosmetyki z linii Baby Anthyllis od włoskiego producenta Pierpaoli. Wśród nich możemy znaleźć m.in.
- delikatne szampony i płyny myjące,
- balsam na podrażnienia pieluszkowe,
- mydła,
- olejki ochronne przeciwko komarom oraz płyn do prania i chusteczki nawilżane.
Innymi słowy: wszystko, co jest potrzebne dla noworodka.
Kosmetyki Baby Anthyllis wyróżnia jedno: maksymalna ilość naturalnych składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego, które pielęgnują skórę w sposób naturalny i delikatny. Nie naruszają jej naturalnej bariery lipidowej. Można je stosować od 1. dnia życia. Są hipoalergiczne i testowane na zawartość metali ciężkich takich jak nikiel, chrom czy kobalt (zawartość poniżej 0,4 ppm).
Jakie kosmetyki dla noworodka są potrzebne?
Wielu rodziców zastanawia się, co spakować do szpitala i co się przyda w pierwszych chwilach po porodzie. Z doświadczenia podpowiemy jednak, że… im mniej, tym lepiej.
Z pewnością przydadzą się nawilżane chusteczki (np. z gliceryną oraz ekstraktami z rumianku i nagietka), które pomogą oczyścić skórę po wydaleniu smółki.
Jeśli zdecydujemy się kąpać maluszka w szpitalu, do mycia warto użyć jak najdelikatniejszego płynu. Dlaczego to tak istotne?
Dziecko przychodzi na świat pokryte mazią płodową, która działa niczym najdoskonalszy balsam. W swoim składzie zawiera wodę, tłuszcze, białka i przeciwciała, które chronią skórę przed patogenami. Dodatkowo obniża pH skóry, czyniąc jej środowisko bardziej kwaśnym, by bakterie nie mogły się na niej namnażać (a tych w szpitalu nie brakuje).
Warto zatem nie zmywać jej w pierwszej dobie życia dziecka, a po tym czasie pielęgnować skórę noworodka w jak najdelikatniejszy sposób.
Z pomocą przyjść może bezzapachowy płyn do kąpieli z prebiotykami Baby Anthyllis ZERO. Zawiera ponad 99 proc. składników pochodzenia naturalnego i zamknięty jest w szklanej butelce. Delikatnie myje i wzmacnia naturalną barierę ochronną dziecięcej skóry.
Z czasem do mycia ciała dziecka można też zacząć używać syryjskie mydło Aleppo, które ma bardzo prosty skład. Zawiera oliwę z oliwek, olej laurowy (olej z jagód wawrzynu), wodę i ług sodowy. Do dziś pozyskuje się je w sposób tradycyjny.
Nie tylko myje, ale też nawilża skórę i ją odżywia. Działa antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwświądowo. Sprawdzi się w przypadku skóry normalnej, suchej i problematycznej (np. w przebiegu egzemy lub atopowego zapalenia skóry). Może go używać cała rodzina!
Czym nawilżać skórę noworodka?
Po kilku dniach od urodzenia skóra noworodka zacznie się łuszczyć. Ale spokojnie: to normalne zjawisko związane z faktem zmiany otoczenia. Dziecko rozwijało się brzuchu mamy przebywając w wodach płodowych. Kiedy przyszło na świat, wokół zrobiło się …sucho.
Jeśli więc zauważymy łuszczącą się skórę na rękach, stopach, w zgięciach kolan i łokci na szyi lub twarzy dziecka, warto dodatkowo ją nawilżyć. Znowu jednak przestrzegamy przed stosowaniem zbyt silnych kosmetyków, które zamiast pomóc, mogą zaszkodzić.
Wystarczy sięgnąć po dobrej jakości olejek do ciała (zwykła oliwka może zatykać pory i w konsekwencji prowadzić do nadmiernego przesuszenia się skóry). Sprawdzi się natomiast połączenie olejów roślinnych z upraw ekologicznych: oleju sojowego, oleju ze słodkich migdałów, oleju z oliwek i oleju słonecznikowego. Wszystkie one dobrze nawilżają skórę, odżywiają ją i pozostawiają miękką. Są też idealne do relaksującego masażu Shantala.
I w zasadzie na tym lista kosmetyków dla małego dziecka się kończy. Niczego więcej mu nie potrzeba, o czym możecie się przekonać czytając artykuł “Wyprawka dla noworodka w duchu minimalizmu“. Polecamy!