Masaż prenatalny - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Masaż prenatalny

Planer na Dobry Rok

Masaż prenatalny

Oczekiwanie na dziecko jest wielkim wydarzeniem w życiu każdej kobiety. Łono matki jest idealnym synonimem spokoju. Dlatego tak istotna dla kobiety w ciąży jest dbałość o dobre samopoczucie, zdrowie i wygląd.

W okresie ciąży w organizmie zachodzą zmiany fizyczne, psychiczne a także energetyczne i emocjonalne.

Przyszła mama często niepokoi się o swoje jeszcze nienarodzone dziecko,  jej myśli krążą także wokół ewentualnych problemów, które mogą się pojawić po porodzie, a do tego burza hormonalna w jej organizmie bywa przyczyną jej zmiennych nastrojów. Wszystko to może być powodem stresu, z którym doskonale poradzi sobie masaż.

Masaż pozytywnie wpływa na stan zdrowia matki i dziecka, którzy szczególnie w tym okresie potrzebują dobrego dotyku. Masaż jest to rodzaj profilaktyki zdrowia i urody, to metoda która przygotowuje  do porodu i okresu macierzyństwa przyszłą mamę.

Z badań naukowych z początku XXI wieku wynika, że masaż w ciąży jest bezpieczną terapią wyraźnie poprawiającą stan fizyczny i psychiczny, zarówno matki jak i dziecka.

Każda oczekująca narodzin dziecka kobieta potrzebuje bezpiecznego i efektywnego masażu, który rozluźni ją, uspokoi i zredukuje poziom stresu, jaki towarzyszy oczekiwaniu na urodzenie zdrowego maleństwa. Masaż dla kobiet w ciąży ma za zadanie nie tylko usunąć dyskomfort związany z odmiennym stanem, ale też zwiększyć świadomość i akceptację zmieniającego się ciała.

Jaki rodzaj masażu poleca się w ciąży?

W ciąży możemy wykonywać masaże całościowe i częściowe: grzbietu, nóg, dłoni, stóp, twarzy. Ja jednak polecam masaż całościowy: Masaż prenatalny „Mama i dziecko” – jest to relaksacyjny masaż całościowy, zapewniający wszechstronne działanie i wyjątkowy relaks zarówno dla mamy jak i nienarodzonego dziecka, a sekwencje ruchów masażu dopasowane są do poszczególnych trymestrów ciąży.

Masaż prenatalny to uznany na świecie sposób na zapewnienie przyszłej mamie maksymalnego komfortu i lepszego samopoczucia. Profesjonalnie wykonany masaż prenatalny ciała jest podstawowym elementem kompleksowej pielęgnacji ciała kobiety podczas oczekiwania na dziecko.

Jest to ważne ogniwo pomiędzy opieką lekarską, a tym co oferuje specjalista, czyli profesjonalne przeprowadzenie kobiety przez wszystkie etapy prokreacji (ciąży, porodu i macierzyństwa).

Masaż prenatalny oddziałuje na cały organizm: zmniejsza pojawiające się dolegliwości, ale również przynosi potrzebny relaks i odprężenie. Rozluźnia i lepiej odżywia napięte mięśnie, poprawia strukturę i wygląd skóry, redukuje nadmierny stres i usuwa zmęczenie. Pozytywne zmiany odczuwa cały organizm, pojawia się zdrowszy i spokojniejszy sen oraz ogólne zrelaksowanie.

Taki rodzaj masażu proponuję szczególnie na pierwszym spotkaniu z przyszłą mamą, ponieważ jest to dla mnie rodzaj masażu diagnostyczno –  profilaktyczny. Dzięki temu że jest masażem całościowym już podczas pierwszej sesji otrzymuję informację co „w trawie piszczy” – czyli np.: co się dzieje ze skórą, z naczynkami, gdzie są napięcia w ciele, w jakim jesteśmy stanie psychiczno – emocjonalnym, w jakiej kondycji są tkanki i jak reagują? Po takim masażu mamy pewien obraz i wiemy z czym w pierwszej kolejności powinniśmy pracować. Łączę oczekiwania klientki z tym co „trzeba i należy zrobić”  i rozpoczynamy współpracę.

Masaż prenatalny jest jednym z elementów programu ZDROWIE I URODA W CIĄŻY – programem pielęgnacji twarzy i ciała, relaksacji, zapobiegania dolegliwościom i przygotowania się do porodu i macierzyństwa. Ten rodzaj masażu jest jego bardzo ważnym elementem.

Masaże prenatalne wykonuje się u kobiet z fizjologicznym przebiegiem ciąży. Spotkania odbywają się raz w tygodniu jeżeli, np.: odczuwamy dolegliwości bólowe lub obrzęki, profilaktycznie pracujemy raz na 2-3 tygodnie. Im wcześniej rozpoczniemy przygodę z masażem tym szybciej odczujemy zalety tej metody, a ciąża będzie przebiegać komfortowo do ostatniego trymestru.

Dlaczego warto polecać masaże ciała podczas ciąży?

– skuteczne w zapobieganiu występowaniu dolegliwości bólowych, pojawiających się w okresie ciąży,

– znacznie poprawiają ogólną sprawność i komfort życia,

– zmniejszają ryzyko wystąpienia rozstępów,

– są sprzymierzeńcem w walce o umiarkowany przyrost wagi – lepsze przygotowanie do porodu i większą gwarancją uniknięcia wielu powikłań podczas ciąży,

– zapewnia odpoczynek, relaks i radość, dobre samopoczucie mamy i dziecka. Rozluźnienie ciała powoduje wyrównanie oddechu i dotlenienie organizmu, zarówno matki jak i dziecka,

– są gwarancją szybszego powrotu do formy po rozwiązaniu,

– stanowią doskonałą okazję do skonsultowania pielęgnacji domowej: bezpieczniej i skuteczniej,

– wspólny czas ze specjalistą podczas wykonywania zabiegów, to także wsparcie emocjonalne dla przyszłej mamy; wielokierunkowe konsultacje rozwiewają wiele nasuwających się wątpliwości, obaw

– kobieta uważniej obserwuje zachodzące w niej zmiany i ma większą świadomość własnego ciała, co jest pomocne w czasie porodu.

Jakie są korzyści przeprowadzenia masażu prenatalnego?

Korzyści z przeprowadzenia masażu prenatalnego są bardzo szerokie, a jedną z nich jest działanie masażu prenatalnego na dwóch poziomach: fizycznym i psychiczno – emocjonalnym.

Efekty na poziomie fizycznym:

– poprawia krążenie krwi i limfy – zapobiega lub ogranicza występowanie obrzęków, uciążliwych szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży,

– pobudza, aktywizuje i rozluźnia mięśnie,

– biernie rozciąga przykurczone mięśnie,

– łagodzi dolegliwości bólowe mięśni i stawów – nasilają uczucie zmęczenia i apatii u ciężarnej,

– redukuje dolegliwości bólowe kręgosłupa – bóle krzyża, rwa kulszowa,

– obniża wzmożone napięcie mięśniowe obręczy barkowej,

– utrzymuje w skórę w odpowiedniej kondycji – elastyczność i jędrność, pozbycie się toksyn, odżywiają i wzmacniają skórę, profilaktyka rozstępów i cellulitu.

Zobacz także

– masaż pomaga przyjąć ze spokojem postępujące zmiany fizyczne, szczególnie nasilone w pierwszych miesiącach ciąży. Wykazano że dotyk podczas masażu wpływa bardzo korzystnie na emocje ciężarnej,

– badania naukowe wykazały, że pacjentki poddawane regularnym masażom czuły się lepiej fizycznie i psychicznie, niż kobiety z grupy kontrolnej oraz miały mniej komplikacji przedporodowych oraz podczas porodu i połogu.

Efekty na poziomie psychicznym – emocjonalnym:

– redukuje poziom kortyzolu, podnosi poziom endorfin zarówno u mamy i nienarodzonego dziecka – badania wykazały, że kobiety, które w czasie ciąży korzystały z masażu, miały we krwi mniej hormonów stresu, co pomogło lepiej się rozwijać się komórkom układu nerwowego dziecka. (wzmożone napięcie mięśni oraz niepokój, wzrost częstości bicia serca płodu)

– obniża stres, łagodzi uczucie lęku i niepokoju – równowagę psychiczną zapewni masaż relaksacyjny odprężając ciało i umysł poddawane emocjom. Szczególne znaczenie ma u kobiet w ciąży które pracują zawodowo. Kiedy oprócz fizycznego obciążenia dochodzą jeszcze napięcia związane ze stresem zawodowym. Częściej rejestruje się napięcie i sztywność w okolicach szyi i ramion, stref szybko reagujących na nadmierny stres.

– ułatwia nawiązanie więzi z nienarodzonym dzieckiem,

– niweluje strach przed porodem,

– dodaje pewności i zaufania do możliwości własnego ciała – te wartości pielęgnowane w czasie ciąży podczas spotkań z masażystą znacząco niwelują strach przed porodem i ułatwiają położnej współpracę z rodzącą w czasie porodu,

– doprowadza do głębokiego odprężenia.

Masaż w ciąży wskazany jest dla kobiet w każdym wieku, zatem:

Zapraszam wszystkie Panie oczekujące na narodziny dziecka na wspaniałe doznania jakie zapewnia Masaż prenatalny – „Mama i dziecko”

Cieszę się że od paru lat mogę pomagać, współpracować i dbać o kobiety w tym szczególnym czasie – kobieta w ciąży to gość wyjątkowy.

ZRELAKSOWANA MAMA – ŁATWY PORÓD – SZCZĘŚLIWE DZIECKO!

Tekst: Dorota Dacka – specjalista odnowy biologicznej

 

 

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl