Jak dbać o sprawne stawy? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak dbać o sprawne stawy?

Planer na Dobry Rok

Jak dbać o sprawne stawy?

Jak dbać o sprawne stawy?

 

Dopóki nie odczuwa się wyraźnego bólu, najczęściej nie pamięta się o tym, by troszczyć się o sprawność stawów. Niestety część z doskwierających im chorób przebiega bezobjawowo, dlatego, zanim zbagatelizuje się problem, warto udać się z pomocą do lekarza specjalisty.

 

Stawy są niczym innym jak ruchomymi połączeniami kości, które – by prawidłowo funkcjonować – potrzebują chrząstki stawowej, mazi, a także odpowiedniego przyczepienia do mięśni i ścięgien organizmu. Najczęściej zdarza się, że dolegliwości różnego rodzaju obejmują stawy kolanowe, na szczęście jednak dokładna obserwacja organizmu pozwoli im szybko zapobiec.

 

Przyczyny schorzeń

 

Większość dolegliwości reumatycznych ma swój początek w chrząstce stawowej. To miękka, stosunkowo elastyczna tkanka mająca za zadanie chronić panewkę główki oraz obszar kości przed ścieraniem, dodatkowo pełniąc funkcję amortyzatora. Co więcej, ułatwia także poślizg, hamując przy tym tarcie do minimum. Niestety wraz z upływem czasu dochodzi do jej zużycia, wówczas stawy przestają funkcjonować we właściwy sposób. Warto wiedzieć, że istnieje wiele przyczyn, z powodów których dochodzi do pogorszenia kondycji stawów i da się je podzielić na kategorie zależne od rodzaju czynników. To zaburzenia autoimmunologiczne, urazy oraz następstwo leczenia farmakologicznego. Sama chrząstka zaś zawiera w sobie cząsteczki odznaczające się zdolnością do wiązania wody. Fakt ten wpływa na elastyczność tkanki i łagodzi skutki wstrząsów, do jakich dochodzi podczas ruchu stawów. Wspomniana część stawu szwankuje z powodu nieprawidłowości w budowie anatomicznej, niewłaściwego trybu życia oraz niedoborów żywieniowych.

 

Sposoby wzmocnienia stawów

 

Najlepszą metodą zapobiegania powstawania urazów stawowych jest umiarkowany i systematyczny ruch. Zapewni im to sprawność oraz odpowiednią ruchomość. Nie bez znaczenia okaże się również stosowanie diety bogatej w wapń, witaminy D, B i C oraz bioflawanoidy. By uchronić chrząstkę stawową przed zniszczeniem i pojawiającymi się ubytkami, warto sięgnąć po suplementację, która będzie zawierać w sobie takie substancje jak:

– glukozamina – budulec niezbędny do syntezy związków chemicznych, tworzący chrząstkę stawową. Bez niego powstawanie zapasów mazi stawowej również byłoby niemożliwe. Po upływie 50. roku życia każdy organizm traci zdolność jej wytwarzania, dlatego warto zawczasu uzupełniać niedobory;

Zobacz także
dziecko w żłobku

 

– chondroityna – składnik wypełniający obszary międzykomórkowe znajdujące się w tkankach łącznych. Nie należy dopuszczać do zaniku tego kwasu w organizmie, ponieważ bez niego stawy tracą swoją wytrzymałość;

– witamina C – substrat syntezy tkanki łącznej. Witamina ta ma za zadanie chronić stawy, a także usprawnia przyswajanie dwóch poprzednich substancji. Pojawiające się wewnątrz stawów stany zapalne znacząco redukują jej zawartość w mazi, dlatego zwłaszcza wtedy należy zadbać o jej odpowiedni poziom;

– kolagen – podstawowy składnik ścięgien i główne białko tkanki łącznej. Kolagen, który znajduje się w chrząstce stawowej, ma nieoceniony wpływ na jej wytrzymałość i odporność. Zapobiega także niszczeniu struktury wspomnianej chrząstki.

 

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl