Jak dbać o swoją skórę w ciąży?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kobieta w ciąży to gość specjalny w moich ”progach” i w wyjątkowy sposób pragnę się nią zaopiekować. To czas i miejsce w którym przyszła mama może bez obaw zrelaksować się i uzyskać w pełni profesjonalne wsparcie pielęgnacyjne. Zabiegi stosowane w ciąży to przede wszystkim profilaktyka – najważniejsze spektrum pielęgnacyjne w czasie ciąży, ale również pomoc w pojawiających się dolegliwościach i defektach estetycznych.
Skóra kobiet w okresie ciąży
Zmiany zachodzące w ciele kobiety w okresie ciąży dotyczą zarówno skóry twarzy jak i ciała. Skóra w tym czasie może, np.: stać się bardziej wrażliwa, może zmienić się typ skóry, np.: z suchej na tłustą. Zmiany te bywają przyczyną wielu dolegliwości skórnych, niektóre z nich dają również niekorzystny defekt estetyczny. Dlatego warto zadbać o skórę jak najwcześniej. Odpowiednia pielęgnacja skóry całego ciała od samego początku ciąży pozwoli na delektowanie się jej przebiegiem, czerpaniem radości z ciąży, satysfakcji ze swojego wyglądu i spokojnym przygotowywaniem do macierzyństwa.
A wszystkiemu winne są głównie nasze kochane hormony, które „wariują” w czasie ciąży, a mają zasadniczy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.Najlepszym sposobem na piękną skórę jest zatem profilaktyka.
Najczęstsze problemy skórne u kobiet w ciąży
- zmiany skórne – suchość i świąd, wrażliwość skóry, trądzik, suchość i obrzęki pod oczami, problemy naczynkowe, przebarwienia itd.
- trądzik ciężarnych – zwiększona potliwość nasilony łojotok, gównie w trzecim trymestrze ciąży.
- pękające drobne naczynia krwionośne, tzw. pajączki – szybki wzrost naczyń krwionośnych i zwiększona objętość płynów; pojawiają się głównie na nogach, ale występują również na twarzy, ramionach czy szyi.
- przebarwienia na twarzy i ciele – hiperpigmentacja i melazma (ostuda) – zwiększona produkcja barwnika skóry melatoniny prowadzi to do ciemnienia znamion i plam na ciele lub pojawienia się nowych.
Dotyczy to nie tylko obszarów w okolicach brodawek, pach i kresy czarnej. Melazma – to zmiany przebarwieniowe pojawiające się zwykle na policzkach, ale również na czole, nad górną wargą i brodzie. To jedne z najczęstszych zmian skóry w okresie ciąży.
Badania pokazują że 60% przebarwień jest efektem promieniowania UV. Aby ograniczyć ryzyko powstawania melazmy należy stosować preparaty z filtrami słonecznymi – zarówno UVB jak i UVA, o wysokim współczynniku ochrony. Najbezpieczniejsze są filtry tzw.fizyczne – mineralne.
– cienie i obrzęki pod oczami, itd. Zaburzenia zwykłego rytmu życia: zmęczenie, niedospanie, pojawiające się dolegliwości
– obrzęki: jednocześnie defekt estetyczny i problem zdrowotny,
Przyczyną powstawania obrzęków oprócz zmian hormonalnych są większa ilość płynów w tkance podskórnej, uścisk powiększającego się płodu na naczynia brzuszne, naczynia limfatyczne.
Występują u prawie wszystkich ciężarnych od drugiej połowy ciąży, ale mogą pojawić się wcześniej. Najczęściej dotyczą nóg, szczególnie łydek i stóp, ale również pojawia się na twarzy, dłoniach, rękach, karku i w rezultacie na całym ciele.
– zwiększony cellulit – jednocześnie defekt estetyczny i problem zdrowotny
Spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, które zatrzymują w organizmie wodę i tłuszcze, gorszym metabolizmem komórkowym, wyższą wagą. Cellulit dotyczy głównie okolic takich jak uda, pośladki, a niekiedy nawet okolic brzucha czy ramion.
– rozstępy – nieodwracalne pęknięcia skóry
Głównym czynnikiem ryzyka powstawania rozstępów jest:
- gwałtowny przyrost masy ciała,
- zmiany hormonalne: wzrost poziomu estrogenów (obrzęki i przesuszenie skóry, wzrost poziomu kortyzolu (stres) – gorsze ukrwienie i odżywienie skóry,
- predyspozycje genetyczne,
- niepełnowartościowa dieta uboga w składniki odżywcze m.in. cynku, witamin i innych mikroelementów.
Rozstępy pojawiają się w mniejszym lub większym stopniu u wielu kobiet w ciąży. Najczęściej w drugim lub trzecim trymestrze ciąży: na piersiach, brzuchu, pośladkach, biodrach i udach, ale również ramionach i okolicach kolan. Jest to okres, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu. Po porodzie skóra w obrębie rozstępów niestety nie wraca do swojego pierwotnego stanu, dlatego szczególnie w okresie ciąży najważniejsza jest profilaktyka.
– utrata jędrności, elastyczności, nawilżenia i natłuszczenia skóry: np.: przesuszenia skóry może występić na początku ciąży w związku z rewolucją hormonalną, rozciągnięta i wiotka skóra pojawia się już w pierwszych miesiącach po porodzie, najbardziej narażone są okolice biustu i brzucha, ale zmiany dotyczą całego ciała,
– nadmierny przyrost wagi: zarówno problem estetyczny jak i zdrowotny (ryzyko wystąpienia nadciśnienia i cukrzycy, obciążą stawy i utrudnia przebieg porodu).
Bezpieczne i najczęściej polecane zabiegi w gabinecie.
W tym szczególnym okresie skóra całego ciała potrzebuje wiele dobroci.
Zastosowane zabiegi to doskonałe rozwiązanie, by pozbyć się suchości skóry, utraty jędrności czy stresu, oraz zapobiegać defektom estetycznym, np.: przebarwieniom, cellulitowi, rozstępom.
Wykonywane zabiegi mają znaczenie profilaktyczne. Zapobiegamy powstawaniu różnych defektów estetycznych lub zmniejszamy ich działanie.
Poniższe zabiegi zalecane są indywidualnie. Najlepsze efekty osiąga się poprzez łączenie różnych metod w kuracji trwającej od kilku tygodni do paru miesięcy:
– masaż prenatalny – masaż całego ciała o wszechstronnym działaniu – relaks, zdrowie i pielęgnacja, profilaktyka, wspomaga utrzymanie prawidłowej wagi ciała
– regularny peeling całego ciała – około 1x w miesiącu, złuszcza zbędny naskórek, pobudza mikrokrążenie podskórne i umożliwia głębszą penetrację nakładanych preparatów,
– masaże na naturalnych, wysokiej jakości olejach,
– zabiegi relaksująco – odprężające: działanie – kojące, relaksujące, przywraca równowagę psychiczną, wygładza, regeneruje i doskonale nawilża skórę,
– masaże i zabiegi na obrzęki lub przeciwdziałające obrzękom,
– regularne zabiegi nawilżające i natłuszczające ciało,
– zabiegi wzmacniające skórę brzucha i biustu,
– zabiegi poprawiające jędrność i elastyczność skóry biustu,
– masaże stóp i refleksologia,
– pielęgnacja dłoni i stóp – właściwe nawilżanie i odżywianie skóry,
– zabiegi rewitalizujące na zmęczone nogi,
– relaksacyjne masaże twarzy,
– zabiegi na twarz: na zmiany skórne, nawilżające, odżywcze,
– masaże zapobiegające cellulitowi i rozstępom,
– zabiegi, poprawiające jakość tkanek i wygląd tkanek.
Podstawowym krokiem do pięknej, pełnej blasku cery jest oczyszczanie i nawilżanie. Jak już wiemy skóra w ciąży może się zmienić i należy pielęgnować ją adekwatnie do nowych potrzeb – skórę nadwrażliwą koić i ochraniać, a naczynkową ochraniać i wzmacniać naczynia krwionośne, przesuszoną nawilżać – nawet tłustą cerę należy nawadniać, trądzikową – oczyszczać, wspomagać procesy gojenia i przeciwdziałać stanom zapalnym, przebarwioną ochraniać i rozjaśniać, itd.
Nie zapominajmy o naszym spojrzeniu. Zaburzenia zwykłego rytmu życia, przepracowanie, niewyspanie i blask oczu znika. Przywracamy go likwidując obrzęki i cienie pod oczami oraz nawilżając skórę wokół oczu.
Stosując profilaktykę w czasie ciąży zapobiegamy różnym procesom: zatrzymywania wody w organizmie, powiększeniu się cellulitu, powstawania rozstępów, przyrostowi wagi, utracie jędrności, elastyczności nawilżenia i natłuszczenia. Wymienione wyżej procesy przeplatają się i uzależnione są od siebie. Dlatego tak ważne jest aby w znaczący sposób ograniczyć ich powstawanie, ale jeżeli się pojawią to pracujemy nad nimi na tyle ile ciąża nam pozwala. Nie zostawiamy tego na później, gdyż mogą pojawić się dolegliwości, pogorszy się efekt estetyczny i później musimy włożyć w to więcej czasu i pracy.
Zabiegi usprawniają krążenie krwi i limfy, co w znaczący sposób zapobiega lub ogranicza występowanie obrzęków, które potrafią być uciążliwe szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży, nawet podczas dnia codziennego. Po porodzie obrzęk kończyn dolnych i górnych powinien jednak szybko minąć.
Już tak dobrze nie jest niestety z rozstępami, cellulitem lub nadwagą. Tutaj gra toczy się o najwyższą stawkę, szczególnie jeżeli chodzi o rozstępy, które po porodzie nie znikają. Bardzo ważne jest dbanie o skórę w szerokim tego słowa znaczeniu.
W gabinecie korzystamy z masaży i zabiegów które poprawią mikrokrążenie i mikrocyrkulację, oczyszczają, nawilżenia i odżywiają skórę oraz zwiększają napięcie i elastyczności skóry. Regularne masaże prenatalne i zabiegi wykonywane z użyciem odpowiednich preparatów doskonale wzmacnia skórę, dzięki czemu ograniczamy lub zapobiegamy rozwojowi cellulitu, rozstępów i defektów estetycznych. Jeżeli rozstępy jednak się pojawią pamiętajmy, że rozwijają się dwuetapowo:
– pierwsze stadium to stan zapalny – zmiany są czerwone lub różowe. Jest to moment gdy stosowanie zabiegów, preparatów kosmetycznych i masaży przynosi największe efekty redukcji zmian!
– drugie stadium to faza zanikowa – rozstępy ulegają zbieleniu, zmniejszeniu, a nawet czasem zanikaniu, co niestety jest mylące. Tworzy się tzw. Blizna zanikowa i w tej fazie redukcja rozstępów jest możliwa bardziej inwazyjnymi metodami, ale to już po porodzie lub okresie karmienia piersią.
Należy tutaj wspomnieć o delikatnej, ale bardzo ważnej okolicy dekoltu i biustu, która wymaga szczególnego podejścia. Piersi w czasie ciąży powiększają się i zmieniają swój kształt. Biust traci swą jędrność i rozciąga się. W związku z tym należy przede wszystkim zakupić odpowiednio dobrany biustonosz. A w tym pomoże nam brafiterka – specjalistka od doboru biustonosza, która najlepiej doradzi jaki biustonosz w danym momencie powinnyśmy zakupić.
Następnie przy tak wymagającym obszarze zabiegowym (wrażliwość, cienki naskórek) należy stosować zabiegi silnie nawilżające i regenerujące dzięki którym uzyskamy satysfakcjonujące nas korzyści.
Pamiętamy również o naszym brzuszku, który w okolicy piątego miesiąca ciąży zaczną się zaokrąglać. Aktywna fizycznie kobieta przed ciążą nie ma problemu z utrzymaniem rosnącego brzuszka. Natomiast kobieta mniej aktywna może mieć problem z rozciąganiem skóry i rozstępami. Regularne masaże prenatalne wykonywane z użyciem odpowiednich preparatów nawilżają, odżywiają i pobudzają mikrokrążenie, a to doskonale wzmacnia skórę.
Cellulit to niemiły dla oka defekt estetyczny, również bywa bolesny, który zazwyczaj w ciąży powiększa się. Jest to problem złożony i w ciąży go nie rozwiążemy, ale skupimy się na profilaktyce aby zmniejszyć jego zasięg i stopień cellulitu, a żeby po porodzie startować z innego pułapu.
Nadmierny przyrost wagi nie sprzyja ani zdrowiu ani oku. Za prawidłowy przyrost wagi ciała u kobiet w ciąży uważa się nie wyższy niż 20% wagi wyjściowej. Ważne, aby od początku ciąży konsekwentnie kontrolować wagę i pielęgnować skórę. Nadwaga sprzyja m.in. powstawaniu obrzęków, cellulitowi, rozstępom, skóra jest szorstka, pergaminowa, brzydka. Po porodzie trudniej zgubić zbędne kilogramy. Masaż prenatalny jest sprzymierzeńcem w walce o umiarkowany przyrost wagi, a to pozwoli nam po porodzie szybciej i łatwiej wrócić do formy.
Dłonie i stopy to nasza „wizytówka” i również w ciąży pragną aby o nie zadbać.
Jak już wiemy hormony doprowadzają naszą skórę do przesuszenia i nadmiernego łuszczenia się. W III trymestrze ciąży dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie przez co wiele kobiet ma problem z obolałymi i opuchniętymi łydkami i stopami, ale również rękoma i dłońmi. Dodatkowo nogi kobiet ciężarnych w tym okresie są wyjątkowo obciążone i zmęczone gdyż muszą dźwigać więcej kilogramów niż zwykle. Opuchnięte dłonie mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie, a ich wygląd nie budzi naszego entuzjazmu.
W tej sytuacji polecam zabieg rewitalizujący na zmęczone nogi lub dłonie składający się z trzech faz – w zależności od upodobań i potrzeb klientki wybieramy jak zabieg ma przebiegać.
Po zabiegu obrzęki znikają lub znacznie ulegają zmniejszeniu. Efektem są nawilżone, odżywione i zregenerowane dłonie i stopy. Zmęczone i obrzęknięte stopy zostają złagodzone i odprężone, a suche i popękane pięty zdrowieją. Dłonie odzyskują swój blask i są piękną wizytówką.
Wypielęgnowana skóra o wiele łatwiej i szybciej poradzi sobie z zachodzącymi przemianami i po porodzie łatwiej powróci do kondycji sprzed ciąży.
BEZPIECZNA PIELĘGNACJA W CIĄŻY W DOMU
Dbanie o siebie w ciąży w gabinecie jak i w domu są tak samo istotne.
Podczas pielęgnacji domowej również najważniejsza jest profilaktyka i w związku z tym jest kilka aspektów na które należy zwrócić uwagę:
– przede wszystkim: prawidłowe odżywianie, aktywność ruchowa, suplementacja, relaks, odpowiedni program pielęgnacji domowej dostosowany do obecnego stanu skóry, a to skutecznie pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności skórnych lub je zminimalizować,
Jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych (skonsultować z lekarzem) polecam regularną aktywność fizyczną oraz zdrowe odżywianie, które zmniejszą ryzyko powstawania dolegliwości i defektów estetycznych.
Tak jak w gabinecie tak i w domu stosujemy peelingi zarówno twarzy jak i ciała, pamiętając o delikatnym masowaniu skóry brzucha i piersi (pomijając brodawki). Najczęściej korzystamy z prysznica, a jeżeli nie ma przeciwwskazań, warto masować piersi naprzemiennie raz ciepłym, raz chłodnym strumieniem wody, kolistymi ruchami, by pobudzić krążenie, również omijając brodawki.
Codziennie należy stosować preparaty nawilżające, odżywcze, natłuszczające, które zmniejszają suchość skóry, zwiększają jej elastyczność, działają przeciwświądowo i łagodząco, zawierają głównie substancje nawilżające, witaminę E i emolienty – np.: oleje i masła roślinne: migdałowy, arganowy, kokosowy, masło Shea. Preparaty najlepiej wcierać w miejsca zagrożone rozstępami, cellulitem, suchością skóry dwa razy dziennie. Dotyczy to również codziennej pielęgnacji dłoni i stóp
Pielęgnację należy rozpocząć od początku ciąży. Najczęściej popełniany błąd przez ciężarne to, np.: stosowanie preparatów zapobiegających rozstępom dopiero w II i III trymestrze ciąży oraz ograniczenie stosowanej pielęgnacji tylko do okolic brzucha i piersi. W wielu przypadkach na tych partiach ciała zmian udaje się uniknąć, ale na innych takich jak pośladki czy uda dochodzi do powstania rozstępów.
Nie zapominaj o kremie z filtrem. Stosujemy o każdej porze roku, ponieważ na twarzy mogą pojawić się przebarwienia, ostuda ciążowa.
Jeżeli widzisz że zaczyna się problem z naczynkami to w tym przypadku najskuteczniejsza, a zarazem bezpieczna jest prewencja – stosowanie substancji wzmacniających ścianki naczyń krwionośnych, m.in.witamina C, bioflawonoidy obecne w rozmaitych ekstraktach roślinnych, np. z kory kasztanowca, liści winogron, miłorząbu japońskiego.
Zapobiegaj obrzękom – pij dużo wody – oczyszcza organizm z toksyn; ćwicz; rozciągaj nogi i stopy; często zmieniaj pozycje – również podczas snu, nacieraj łydki i stopy preparatami pozwalającymi zmniejszyć ociężałości nóg, odpoczywaj z uniesionymi nogami – pozwala to na lepszą cyrkulacje krwi i zmniejsza obrzęk stóp.
Bardzo ważne jest dbanie o świeżość i komfort, bowiem zwiększa się potliwość w różnych miejscach ciała, np.: na stopach, dłoniach, pod biustem, mogą pojawić się otarcia. Najlepiej wtedy stosować wody do ciała, wcierając je w skórę w ciągu dnia, a także łagodny dezodorant.
Dieta i suplementacja – jeżeli nie jesteś w stanie przyjmować odpowiednich produktów.
Rozwój płodu opiera się na tym, że cały budulec pobierany jest z ciała matki. Nieprawidłowe odżywianie, czyli niepełnowartościowa dieta uboga w składniki odżywcze m.in. cynku, witamin i innych mikroelementów, powoduje niedobory w organizmie matki (płód ma pierwszeństwo…). Matka z kolei cierpieć będzie z powodu wielu dolegliwości, które przypisze ciąży. Brak apetytu, wymioty, zgaga, itp. – wszystkie te dolegliwości ustąpiłyby lub zostałyby znacznie zredukowane, gdyby przyszła mama odpowiednio się odżywiała lub suplementowała. Ma to również istotne znaczenie dla kondycji i prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, tkanek i skóry. Jeśli dieta jest nieprawidłowa, negatywnie wpływa na ciało.
Upewnij się, że Ty i Twoje dziecko nie cierpi z powodu poważnego deficytu substancji odżywczych. Jeśli tak właśnie jest, to polecam przyjmowanie dobrych preparatów wielowitaminowych, mineralnych, przede wszystkim magnezu, witaminy D i kwasów omega-3. Koniecznie sprawdź u siebie poziom żelaza i w razie potrzeby uzupełnij je, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nie ulega wątpliwości, że taka kuracja może być kosztowna. Ale trzeba mieć na uwadze długoterminowe korzyści, jakie może dzięki temu osiągnąć, zarówno maleństwo, jak i mama.
Tekst: Dorota Dacka – specjalista odnowy biologicznej www.dorotadacka.pl