Czym charakteryzuje się polekowe uszkodzenie wątroby? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Czym charakteryzuje się polekowe uszkodzenie wątroby?

Planer na Dobry Rok

Czym charakteryzuje się polekowe uszkodzenie wątroby?

Mimo że wątroba należy do najbardziej wrażliwych organów ludzkiego organizmu, rzadko kiedy dba się o nią we właściwy sposób. Z tego powodu często ulega ona różnego rodzaju zaburzeniom oraz nieprawidłowościom. Jednym z nich jest jej polekowe uszkodzenie. Dowiedz się, czym się objawia oraz jak mu zapobiegać.

Uszkodzenie wątroby na wskutek działania leków polega na naruszeniu jej struktury lub zaburzeniu jej czynności. Toksyczne uszkodzenie może być wywoływane przez ponad 800 toksyn, leków lub innych niezakaźnych przyczyn. Badania dowodzą, że do reakcji toksycznej dochodzi na wskutek spożycia zbyt dużej dawki silnego leku i może ono przebiegać dwurodzajowo. Albo stanowi działanie niepożądane, tak zwane zatrucie, albo alergiczne, podczas którego nawet niewielka ilość medykamentu czyni poważne szkody w organizmie. Z tego względu, niezależnie od stadium choroby, w jakim znajduje się wątroba, objawy, nawet najmniejsze, powinny być podstawą do natychmiastowej wizyty u specjalisty.

Czynniki sprzyjające powstawaniu polekowych uszkodzeń wątroby

Warto wiedzieć, że istnieje kilka przyczyn, z powodu których niektóre z osób przyjmujących leki są bardziej narażone na polekowe uszkodzenie wspomnianego narządu od pozostałych. To przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, wiek, a także płeć – mężczyźni odznaczają się większą wrażliwością na niektóre z rodzajów środków farmakologicznych. Zachorowaniu na tę przypadłość sprzyjają także niewłaściwe odżywianie, stan równoczesnej ekspozycji na kilka leków wynikający z przymusu zastosowania zróżnicowanych preparatów farmaceutycznych czy brak rozpoznania choroby wątroby w trakcie prowadzenia terapii.

Objawy schorzenia

Dobrze zdawać sobie sprawę z faktu, że symptomy kliniczne toksycznego uszkodzenia wątroby, bez względu na typ reakcji na leki lub toksyny, mogą odznaczać się dużym zróżnicowaniem. Ich skala może obejmować zarówno dyskretne odstępstwa natury biochemicznej, jak i – w finalnych stadiach – przewlekłą niewydolność wątroby. Alergiczne, polekowe uszkodzenie organu najczęściej uaktywnia się w ciągu 90 dni od zażycia ostatniej dawki leków. W przypadku innych działań niepożądanych czas ten może wydłużyć się nawet do dwunastu miesięcy. Opisywane schorzenie najczęściej pojawia się po zażywaniu antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub paracetamolu.

Zobacz także
różowy kubeczek menstruacyjny

Sposoby leczenia

Jeśli podczas leczenia innej choroby chory zauważy dolegliwości sugerujące przypuszczalne uszkodzenie wątroby, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który pomoże ustalić odpowiednią diagnozę. Leczenie toksycznego, polekowego uszkodzenia wątroby w każdym przypadku rozpoczyna się natychmiastowym przerwaniem dotychczasowego zażywania medykamentów odpowiadających za problemy z organem. Szczególna uwaga w tej kwestii należy się tym spośród uszkodzeń, które przybierają postać ostrej niewydolności wątroby. W najtrudniejszych przypadkach jedynym ratunkiem staje się przeszczep. Pozostałe rodzaje polekowych uszkodzeń wątroby kończą się natomiast odstawieniem leków przyczynowych oraz rozpoczęciem leczenia wspomagającego, przy wykorzystaniu do tego celu preparatów działających ochronnie na narząd.

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl