Cera trądzikowa – jak sobie z nią poradzić? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Cera trądzikowa – jak sobie z nią poradzić?

Planer na Dobry Rok

Cera trądzikowa – jak sobie z nią poradzić?

Cera trądzikowa wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji. Nie wybacza zaniedbań ani w kwestii oczyszczania, ani nawilżania. Zobacz, jak prawidłowo zadbać o skórę ze skłonnością do powstawania wyprysków.

 

Przyczyny trądziku

 

Trądzik to zmora zarówno nastolatek, jak i kobiet dorosłych. W zależności od stadium rozwoju może mieć postać zaskórników, czerwonych krostek i grudek lub ropnych guzków. Wśród przyczyn trądziku najczęściej wymieniane są zmiany hormonalne charakterystyczne dla wieku dojrzewania. Jednak problemy z cerą mogą mieć także kobiety dorosłe, borykające się z nieprawidłowościami w gospodarce hormonalnej organizmu. Niekiedy trądzik wiąże się z przyjmowaniem leków hormonalnych bądź antydepresyjnych. Zauważalna jest również wrodzona skłonność niektórych osób do nadprodukcji sebum. Momentem, w którym pojawić się mogą niechciane zmiany skórne, jest także ciąża – wahania hormonalne w tym okresie powodować mogą nadmierne działanie gruczołów łojowych, co wiąże się z zatykaniem porów i powstawaniem stanów zapalnych.

 

Pielęgnacja cery problematycznej

 

Cera trądzikowa wymaga szczególnej dbałości. Jej pielęgnacja opiera się przede wszystkim na oczyszczaniu, złuszczaniu oraz nawilżaniu. Wbrew pozorom nie są to zabiegi czasochłonne, a więc o cerę zadbać mogą bez problemu także młode mamy czy aktywne zawodowo, zabiegane kobiety biznesu. Kluczem do sukcesu są odpowiedni dobór kosmetyków oraz regularność. Preparaty dedykowane skórze trądzikowej normują wydzielanie sebum, pozwalają pozbyć się zrogowaciałego naskórka, odblokowują ujścia gruczołów łojowych. Powinny być lekkie, dobrze się wchłaniać i nie obciążać skóry. Codzienną pielęgnację domową warto wspomóc co jakiś czas profesjonalnymi zabiegami w gabinecie kosmetycznym. Nawet jeśli nie mamy zbyt wiele czasu dla siebie, zadbajmy o to, aby raz w miesiącu wybrać się na peeling chemiczny lub mikrodermabrazję. Oprócz leczniczego działania na cerę może to być także chwila na relaks, odpoczynek od obowiązków lub czas spędzony z przyjaciółką.

 

Zobacz także
różowy kubeczek menstruacyjny

Leczenie trądziku

 

Jeśli samodzielna pielęgnacja oraz pomoc kosmetyczki nie wystarczają w walce z wypryskami, warto wybrać się do dermatologa. Może on zaproponować nam maści i żele antybakteryjne lub antybiotykowe w przypadku powstałego już stanu zapalnego. Niekiedy konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii doustnej jako wsparcia dla maści i kremów. Dermatolodzy zalecają przyjmowanie antybiotyków w przypadku poważnych stanów zapalnych, które długo nie chcą się goić i grożą powstaniem trwałych blizn. W przypadku trądziku o podłożu hormonalnym niekiedy stosuje się także leczenie hormonalne. Warto pamiętać, że leczenie poważnego stadium trądziku jest postępowaniem dość inwazyjnym, niepozostającym bez wpływu na funkcjonowanie organizmu. Farmakologiczne leczenie trądziku nie jest zalecane podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią; wymaga również stałego nadzoru lekarza oraz okresowych badań – na przykład wątroby.

 

Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto wybrać sprawdzone kosmetyki wysokiej jakości oraz pamiętać o codziennym oczyszczaniu i nawilżaniu.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl