Badanie ADOS – co to jest i kiedy należy poddać dziecko badaniu w kierunku autyzmu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy wiesz, że nawet 1 na 100 dzieci w Polsce ma zaburzenia ze spektrum autyzmu? To coraz częściej diagnozowany problem, który na szczęście jest też dobrze rozpoznany – a to pozwala wdrożyć odpowiednie formy terapii. Warunkiem jest zdiagnozowanie autyzmu na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Temu właśnie służy badanie ADOS-2. Na czym ono dokładnie polega? Jak się je przeprowadza? Gdzie w Katowicach można poddać dziecko badaniu w kierunku autyzmu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Czym jest autyzm i czym się objawia?
Autyzm, a dokładnie spektrum autyzmu, to całościowe zaburzenie rozwojowe, które zostało już umieszczone w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Autyzm może mieć różny stopień nasilenia i absolutnie nie należy tutaj stawiać znaku równości między tym zaburzeniem a ewentualną niepełnosprawnością intelektualną dziecka.
Faktem jest, że dzieci ze spektrum autyzmu odstają od grupy rówieśniczej, miewają poważne problemy w relacjach interpersonalnych, natomiast zwykle wyróżniają się też nieprzeciętną inteligencją i wrażliwością.
Szczególnie często diagnozowanym zaburzeniem ze spektrum autyzmu jest zespół Aspergera, niepoprawnie nazywany „lekkim autyzmem”.
Objawy autyzmu u dziecka
Dzieci mające zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą się rozwijać zupełnie prawidłowo pod kątem fizycznym i psychicznym, zdradzając jednak istotne ograniczenia na poziomie umiejętności społecznych.
Tym, co szczególnie powinno zaniepokoić rodziców i skłonić ich do poddania dziecka badaniu ADOS-2, są takie zachowania, jak:
- Nieumiejętność funkcjonowania w grupie;
- Obniżona empatia;
- Nietypowe, specjalistyczne hobby;
- Brak nawiązywania relacji towarzyskich z rówieśnikami (za to z osobami dorosłymi jak najbardziej);
- Używanie nad wyraz dorosłego słownictwa;
- Lęk przed zmianami, wręcz paniczne reagowanie na wszelkie zmiany w otoczeniu (np. koloru ścian w pokoju);
- Brak „zmysłu dyplomacji” – dziecko jest przesadnie szczere, przez co często rani uczucia innych ludzi;
- Unikanie kontaktu wzrokowego w trakcie rozmowy;
To warto wiedzieć
Pierwsze objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu mogą ujawnić się u dziecka już w trzecim roku życia. Zwykle jako pierwsi dostrzegają to opiekunowie w przedszkolu. Nie lekceważmy takich niepokojących sygnałów!
Czym jest badanie ADOS-2?
ADOS-2 to międzynarodowy standard diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badanie przeprowadzają wykwalifikowani specjaliści, a można mu poddać już 12-miesięczne dziecko.
Badanie trwa około 60-90 minut i składa się z pięciu bloków tematycznych. Bazuje na rozmowie i prostych zadaniach, przypominających test na inteligencję. Dziecko jest zachęcane do rozmowy, wyrażania emocji, podejmowania różnych form aktywności, co pozwala specjaliście ocenić prawidłowość jego rozwoju psychicznego oraz intelektualnego.
Należy zaznaczyć, że badanie jest całkowicie nieinwazyjne, przeprowadza się je w komfortowych warunkach, w intymnej, przyjaznej dziecku atmosferze. Wynik badania może być – w przypadku stwierdzenia autyzmu – podstawą do wystawienia specjalnego zaświadczenia (potrzebnego np. do szkoły) oraz rozpoczęcia terapii wyrównującej deficyty dziecka.
Więcej na temat badania ADOS-2 możesz przeczytać w artykule na stronie https://strefakomfortu-katowice.com/badanie-ados-2-w-katowicach-co-trzeba-o-nim-wiedziec/.
Gdzie na badanie ADOS-2 w Katowicach?
Badanie ADOS-2 przeprowadzają wyłącznie centra specjalizujące się w terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, dysponujące wykwalifikowaną kadrą psychologów dziecięcych. Jednym z takich miejsc na mapie Katowic jest Centrum Psychologiczno-Medyczne Strefa Komfortu.
W Strefie Komfortu możesz nie tylko poddać dziecko badaniu pod kątem autyzmu, w tym zespołu Aspergera, ale także zapisać pociechę na specjalistyczne zajęcia prowadzone przez doświadczonych terapeutów, których celem jest umożliwienie dziecku prawidłowego rozwoju psychicznego i intelektualnego oraz danie mu szansy na poprawne funkcjonowanie w społeczeństwie, z akcentem na grupę rówieśniczą.