Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy i jak warto ją wykonać? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy i jak warto ją wykonać?

Planer na Dobry Rok

Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy i jak warto ją wykonać?

pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka budzi emocje. Młodzi rodzice boją się, że w trakcie tej czynności nieświadomie zrobią krzywdę dziecku lub narażą je na dyskomfort. Docierają też do nich sprzeczne informacje, kiedy wykąpać dziecko po raz pierwszy i jakich kosmetyków użyć. 

Pierwsza kąpiel noworodka w szpitalu

Kiedy rodzi się dziecko, jego skóra pokryta jest mazią płodową (może być jej bardzo mało, jeśli maluszek przyszedł na świat po 40. tygodniu ciąży). To naturalna ochrona przed patogenami, z którymi styka się noworodek tuż po przyjściu na świat. Jest to „uniwersalny krem” stworzony przez naturę, idealnie dostosowany do potrzeb dziecka. Ma unikalny skład, w którym znajdziemy wodę, tłuszcze, białka i przeciwciała. Maź płodowa obniża pH skóry, czyniąc jej środowisko bardziej kwaśnym, by bakterie nie mogły się na niej namnażać (a tych w szpitalu nie brakuje).

Najnowsze zalecenia sugerują, by pierwsza kąpiel noworodka została odłożona na czas, kiedy rodzice wrócą z dzieckiem do domu. W polskich szpitalach ma to najczęściej miejsce po 2-3 dobach po porodzie. Obecność mazi płodowej na skórze dziecka nie zaszkodzi, a wręcz pomoże chronić organizm przed patogenami. Zaleca się jedynie usunąć krew i smółkę (można to zrobić bawełnianym wacikiem nasączonym wodą).

Jeśli jednak rodzice nie chcą czekać lub czują się niepewnie, zaleca się, aby pierwsza kąpiel noworodka w szpitalu odbyła się co najmniej 6 godzin po porodzie (najlepiej poczekać dobę).

Dlaczego warto odłożyć pierwszą kąpiel noworodka?

Nie tylko o maź płodową tu chodzi. Pamiętajmy, że poród to dla noworodka ogromny stres. W brzuchu mamy czuł się bezpiecznie, było mu ciepło. Przychodzi na świat, gdzie jest głośno, razi go światło, czuje różne zapachy i by otrzymać to, czego potrzebuje, np. mleko, musi zacząć komunikować się z otoczeniem.

Zanurzenie w wodzie to dla małego człowieka kolejny stres. Maluszek ponadto doskonale wyczuwa emocje rodziców – ich strach, niepewność czy obawę, a te bardzo często towarzyszą pierwszym zabiegom pielęgnacyjnym. To zrozumiałe, rodzice bowiem chcą dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze. Boją się, że nieświadomie zrobią coś nie tak.

Ale spokojnie! Natura świetnie to sobie wymyśliła. Jeśli będziemy uważnie wsłuchiwać się w sygnały, jakie przesyła nam dziecko, na pewno nie zrobimy mu krzywdy i nie narazimy na stres.

Warto, aby pierwsza kąpiel noworodka była czynnością, którą wykona tata dziecka. Mężczyźni w takich sytuacjach często są bardziej opanowani. Kąpanie maluszka to też dla nich sposób na nawiązanie z nim silniejszej więzi.

Zobacz także
Słonik w balonie - personalizowane, małe naklejki do pokoju niemowlęcia

Naszych obu synów od początku kąpał mąż. Robił to bardzo spokojnie, z uśmiechem na twarzy i delikatnością. Zanurzając dziecko w wodzie, nieustannie do niego mówił. Na początku byłam obok i obserwowałam, z czasem wycofałam się i pozwoliłam mężowi przyjąć stery. Wieczorna kąpiel to był ich czas, ja wówczas miałam chwilę dla siebie

– wspomina Monika, mama 2-letniego Olka i 4-letniego Adasia.

Kąpiel noworodka. O tym trzeba pamiętać!

  • Pierwsze kąpiel dziecka nie powinny trwać długo. Optymalny czas to 3-5 minut (zbyt długa kąpiel może naruszyć warstwę hydrolipidową naskórka, która pełni funkcję ochronną)
  • Kąpiel noworodka to część wieczornego rytuału, który wycisza dziecko i uczy go następstwa zdarzeń (maluszek z czasem zaczyna łączyć kąpiel z nocnym snem).
  • Nie zaleca się kąpać dziecka bezpośrednio po karmieniu. Najlepiej odczekać ok. 20-30 minut.
  • Przed rozpoczęciem kąpieli przygotujmy wszystko, co może być nam potrzebne: ręcznik, kosmetyki, ubranka, pieluszkę.
  • Do pielęgnacji skóry noworodka nie poleca się myjek ani gąbek, które są siedliskiem bakterii.
  • Kosmetyki ogranicz do minimum! Im mniej, tym lepiej. Wystarczy delikatny kosmetyk do mycia ciała przeznaczony dla dzieci od 1. dnia życia.
  • Nie stosuj profilaktycznie emolientów. Są to dermokosmetyki, które powinny być używane w przypadku szczególnych potrzeb skóry.
  • Zadbaj o optymalną temperaturę pomieszczenia, w którym będziesz kąpać dziecko. Nie może być tam ani za ciepło, ani za zimno.

Kąpiel noworodka to zabieg stresujący dla wielu rodziców. Jeśli czują się niepewnie, mogą z tą czynnością poczekać do czasu przyjścia położnej na wizytę patronażową. Do tego czasu wystarczy przemywać strategiczne miejsca (buzię, szyję, miejsca intymne, rączki) pieluszką flanelową nasączoną letnią wodą.

A Wy pamiętacie pierwszą kąpiel swojego dziecka? Podzielcie się swoim doświadczeniem na naszym FB i Instagramie. Każda rada jest na wagę złota!

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl