Planujesz rodzinną wycieczkę? Zadbaj też o ochronę swojego psa! - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Planujesz rodzinną wycieczkę? Zadbaj też o ochronę swojego psa!

Planer na Dobry Rok

Planujesz rodzinną wycieczkę? Zadbaj też o ochronę swojego psa!

Wiosenna i letnia aura sprzyja spacerom z dziećmi lub rodzinnym wycieczkom. Jeśli zabierasz na nie także swojego psa, nie zapomnij, że o tych porach roku każda wyprawa może zakończyć się atakiem kleszczy. Jak skutecznie ochronić przed nimi zwierzaka?

 

Kleszcze to małe pajęczaki występujące na obszarze całej Polski. Ich pojawienie się ma charakter sezonowy i jest związane przede wszystkim ze wzrostem temperatury i wilgotności powietrza. Z tego powodu właśnie wiosną oraz latem panują najlepsze warunki do rozwoju kleszczy, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia naszych zwierzaków.

 

Gdzie występują kleszcze?

 

Choć w Polsce występują trzy podstawowe gatunki kleszczy, można je spotkać praktycznie wszędzie – w przydomowym ogródku, parku, lesie czy na łące. Przyczepiają się one do liści wysokich traw oraz krzewów, zwykle na wysokości od 20 centymetrów do około 1,5 metra, gdzie oczekują na żywiciela. Gdy wyczują bliską obecność człowieka, psa lub kota – atakują.

 

Przed inwazją kleszczy trudno się w jakikolwiek sposób obronić. Przed atakiem mają one zaledwie kilka milimetrów długości, przez co trudno je dostrzec. Po dostaniu się na skórę człowieka bądź zwierzaka zaczynają poszukiwać odpowiedniego miejsca do żerowania, którym najczęściej okazują się okolice uszu, głowy, pach oraz klatki piersiowej.

 

Jak zapobiegać atakom kleszczy?

 

Kleszcze u psa mogą wywoływać bardzo poważne i groźne choroby, takie jak borelioza, piroplazmoza, hepatozoonoza czy porażenie pokleszczowe. By uniknąć ich rozwoju, po powrocie z rodzinnego spaceru lub weekendowej wycieczki należy dokładnie sprawdzić skórę i sierść psa, by potwierdzić lub wykluczyć obecność jakichkolwiek pasożytów.

 

W ramach profilaktyki warto też zacząć stosować nowoczesne środki lub preparaty na kleszcze przeznaczone dla psów. Są one dostępne między innymi w formie wygodnych w użyciu kropli i zapewniają zwierzakowi ochronę przez kilka do nawet kilkunastu tygodni. Stale rosnącą popularnością cieszą się także specjalne obroże, zarówno dla psów, jak i kotów, nasączone substancjami odstraszającymi kleszcze i zapobiegające ich atakowi.

Zobacz także

 

Jak rozpoznać, czy psa zaatakował kleszcz?

 

Chcąc rozpoznać, czy nasz zwierzak został pogryziony przez kleszcze, powinniśmy zwrócić uwagę na jego zachowanie. Jeśli u twojego psa pojawią się problemy z chodzeniem oraz opuchlizna i bolesność kończyn, a on sam straci apetyt i stanie się niepokojąco senny, możesz podejrzewać, że został zaatakowany przez pasożyty. W takiej sytuacji natychmiast udaj się do weterynarza, który może zapobiec ewentualnemu rozwojowi choroby.

 

Jeśli jednak przed wizytą uda ci się zlokalizować kleszcza na skórze twojego zwierzaka, możesz spróbować samodzielnie go usunąć. Najlepiej i najłatwiej zrobić to za pomocą pęsety, którą wykręcamy, ale nie wyrywamy, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Zapamiętaj, by pasożyta nie smarować tłuszczem – podrażniony kleszcz może zacząć pozbywać się nadmiaru płynów, w których znajdują się niebezpieczne drobnoustroje.

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl