Wybieramy odpowiedni smoczek dla niemowlaka - sprawdź nasze porady! - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Wybieramy odpowiedni smoczek dla niemowlaka – sprawdź nasze porady!

Planer na Dobry Rok

Wybieramy odpowiedni smoczek dla niemowlaka – sprawdź nasze porady!

Smoczek dla niemowlaka to podstawa wyprawki i jeden z pierwszych zakupów. Wybór tego odpowiedniego wcale jednak nie jest prosty, bowiem na rynku nie brakuje różnych rodzajów i typów smoczków. Jak odnaleźć ten najlepszy? Który będzie bezpieczny dla maluszka? Gdzie szukać smoczka, którego jakość będzie iść w parze z atrakcyjną ceną? Jukki.pl podpowiada młodym rodzicom jak odnaleźć się w gąszczu informacji i porad.

Artykuł partnera

Jakie to są dobre smoczki dla niemowląt?

Dobre smoczki dla niemowląt określane są jako te dynamiczne, ortodontyczne, przyjazne dla zgryzu. Ten odpowiedni można wybierać tak długo, jak wózek czy fotelik samochodowy. To bowiem, jaki smoczek znajdzie się w wyprawce dziecka, ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju jego zgryzu, aparatu mowy, a nawet czasu, przez jaki niemowlak będzie chciał pić mleko z piersi.

Dobrze dobrany smoczek to także podstawa spokoju i komfortu maluszka. Wynaleziony ponad 3 tysiące lat przed naszą erą gadżet ma za zadanie pomóc dziecku zrelaksować się, wyciszyć, poczuć bezpiecznie, uspokoić, zasnąć. Pomaga w stresujących chwilach, w czasie choroby, ząbkowania. Nie ma więc wątpliwości, że w smoczek dla niemowlaka powinni wyposażyć się wszyscy młodzi rodzice.

Czym się różnią smoczki dla niemowląt?

Minęły już czasy, kiedy w sklepie można kupić jeden typ smoczka dla niemowląt. Dziś wybór jest ogromny. Poszczególne modele znacząco się od siebie różnią, przez co wybór tego najlepszego nie jest łatwy. Najczęściej spotkać możemy się z podziałem smoczków ze względu na materiał wykonania. Stosując go, wyróżniamy smoczki dla niemowląt:

  • kauczukowe, czyli te o brązowym zabarwieniu oraz delikatnym, naturalnym zapachu; te modele dostosowują się do ruchów ust dziecka; kauczukowe smoczki dla niemowląt to bezsprzecznie wybór numer jeden – od lat cieszą się niesłabnącą popularnością; w Jukki.pl kupisz je zarówno dla noworodków, jak i starszych dzieci;
  • lateksowe – przez to, że są miękkie, przybierają kształt kobiecej piersi i łatwo dopasowują się do jamy ustnej dziecka; ich wadą jest jednak „gumowy” zapach, szybkie zużywanie się i deformowanie, co może skutkować negatywnym wpływem na zgryz dziecka;
  • silikonowe – nie mają one ani smaku, ani zapachu; są twardsze niż te lateksowe, przez co przez długi czas zachowują pożądany kształt, a także wymagają od niemowlaka większego wysiłku w odruchu ssania – to natomiast pozytywnie wpływa na rozwój mięśni języka i buzi; smoczki silikonowe dostępne w Jukki.pl to również te, które zapobiegają nieprawidłowemu kształtowaniu się podniebienia i żuchwy, są łatwe w czyszczeniu i odporne na wysoką temperaturę.

Smoczki niemowlęce różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale także typem. W tym zakresie wyróżniamy te anatomiczne (ortodontyczne) oraz okrągłe, symetryczne. Specjaliści obecnie za najlepszy wskazują ten pierwszy. Wynika to z tego, że swoim kształtem przypomina on kobiecą brodawkę, przez co dziecku łatwiej jest go ssać. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ortodontyczne smoczki dla niemowląt wspomagają prawidłowy rozwój zgryzu i podniebienia.

Zobacz także
kobieta baby blues noworodek

Jak dobrać smoczek dla niemowlaka?

Dobór smoczka dla niemowlaka niestety nie kończy się na podjęciu decyzji, z jakiego materiału ma być on zrobiony i jaki ma mieć kształt. Równie istotny jest, chociażby jego rozmiar. Dla niemowląt przeznaczone są smoczki z przedziału od 4 tygodni do 1 roku życia – noworodki, wcześniaki i starsze maluchy potrzebują innych modeli. Musisz pamiętać, że najczęściej rozmiar smoczków oznaczany jest: od urodzenia do 3. miesiąca życia, od 3. do 6. miesiąca życia oraz od 6. do 18. miesiąca życia. Zdarzają się też smoczki oznaczone literami A (do 6. m.ż.), B (do 18. m.ż.), C (powyżej 18. m.ż.) lub cyframi: 0 (dla noworodków), 1 (0–6 m.ż.), 2 (6–18 m.ż.), 3 (18–36 m.ż.).

Kolejną rzeczą, która jest ważna przy doborze smoczka, jest jego tarcza. Musi być ona dobrze wyprofilowana oraz posiadać otwory wentylacyjne. Będą one zabezpieczać przed gromadzeniem się śliny pod plastikiem, a przez to zapobiegną wysypką, odparzeniom i zaczerwienieniom skóry wokół ust. Do takich, a nawet gorszych konsekwencji prowadzić będzie też używanie smoczków bez atestów i certyfikatów. Niebezpieczne dla maluszka jest również sięganie po modele zawierające BPA (bisfenol A), PVC oraz ftalany.

Sprawdź szeroką ofertę akcesoriów dla niemowląt w internetowym sklepie Jukki.pl!

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl