Cholestaza ciążowa – objawy, leczenie - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Cholestaza ciążowa – objawy, leczenie

Planer na Dobry Rok

Cholestaza ciążowa – objawy, leczenie

cholestaza w ciaży
Cholestaza ciążowa – mało się o niej mówi, ale jest bardzo groźną dla płodu jednostką chorobową, której nie wolno lekceważyć. To schorzenie, które dotyczy wyłącznie ciężarnych. Bezpośrednio im nie zagraża, jednak bywa bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się w łonie matki dziecka.

Co to jest cholestaza ciążowa?

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WCC) dotyczy około 4 proc. ciąż w Polsce. Jej podłoże zwykle jest genetyczne, ale do jej rozwoju może się także przyczyniać stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Zwiększonym ryzykiem wystąpienia WCC są obarczone kobiety, które przed ciążą zmagały się z dolegliwościami wątroby i nerek oraz dolegliwościami autoimmunologicznymi.

Objawy cholestazy ciążowej jeszcze niedawno były lekceważone, niestety także przez ginekologów. A nieleczona cholestaza może doprowadzić do krwotoku porodowego, śmierci płodu w macicy w ostatnim trymestrze ciąży bądź przedwczesnego porodu.

Na szczęście odpowiednio wcześnie wykryta i leczona cholestaza zmniejsza ryzyko poważnych komplikacji praktycznie do zera.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny. Kiedy może pomóc?

Cholestaza w ciąży

Cholestaza to zastój żółci w wątrobie wywołany gwałtownymi zmianami hormonalnymi w ostatnim trymestrze ciąży. Choroba rozwija się w większości przypadków około 30. tygodnia ciąży, kiedy stężenie progesteronu i estrogenu  w organizmie kobiety jest najwyższe. Wątroba nie nadąża wóczas przetwarzać podwyższonej ilości hormonów, co doprowadza do zatrzymania w niej żółci oraz podwyższenia stężenia kwasów żółciowych we krwi.

Objawy cholestazy ciążowej

Zaczyna się niegroźnie: od uciążliwego swędzenia skóry. To konsekwencja zatrzymania żółci w wątrobie i tworzenia się soli kwasów żółciowych.

Najpierw swędzenie obejmuje dłonie i podeszwy stóp, a później stopniowo głowę, szyję, miejsca za uszami i resztę ciała. Inne objawy cholestazy to:

  • uczucie pełności żołądka, a równocześnie wzmożony apetyt,
  • mdłości,
  • powiększenie wątroby (hepatomegalia),
  • problemy ze snem.

Dolegliwości występują najczęściej wieczorem i nocą. W części przypadków po kilkunastu dniach zaczyna im towarzyszyć żółtaczka obejmująca zażółcenie skóry i białek oczu. Najgroźniejsze przypadki to takie, które przebiegają bezobjawowo. Wtedy diagnostyka i leczenie mogą być opóźnione na tyle, że trudno uniknąć groźnych skutków choroby.

Objawy cholestazy ciążowej całkowicie ustępują po porodzie.

Kwas foliowy w ciąży. Dlaczego jest tak ważny?

Zobacz także
Salmonella w słodyczach

Jak diagnozuje się cholestazę ciążową?

W przypadku zaobserwowania typowych objawów cholestazy ciążowej należy niezwłocznie oznaczyć poziom kwasów żółciowych, enzymów wątrobowych ASPAT i ALAT, kwasów żółciowych, fosfatazy alkalicznej i bilirubiny całkowitej w surowicy krwi. Podwyższenie poniższych wartości wiąże się z poważnymi uszkodzeniami wątroby i ryzykiem WCC.

Jeśli cholestaza zostanie potwierdzona, ciężarna najczęściej trafia na szpitalny oddział patologii z ciążą oznaczoną jako ciąża zagrożona.

Leczenie objawów cholestazy

Podstawowe sposoby leczenia tej choroby to dużo odpoczynku i zdrowa dieta. Lekarze zwykle przepisują na receptę preparaty sterydowe oraz witaminę C.

Aby uniknąć powikłań, ciążę z cholestazę rozwiązuje się za pomocą cesarskiego cięcia przed 39. tygodniem życia. Jest to związane z ryzykiem wystąpienia krwotoku porodowego (bezpośrednia konsekwencja pogorszenia przyswajania witaminy K odpowiedzialnej za krzepliwość krwi). Jeśli jednak cholestaza ciążowa zostanie zdiagnozowana w początkowej fazie, poród naturalny nie jest wykluczony. Aby tak się stało łączy się farmakoterapię z odpowiednią dietą i odpoczynkiem.

Ze względu na podwyższone ryzyko starzenia się łożyska należy bardzo regularnie monitorować stan płodu. Ciężarna powinna również systematycznie zliczać ruchy dziecka.

W przypadku kolejnych ciąż, cholestaza najczęściej powraca ze zdwojoną siłą (bywa, że już ok. 25. tygodnia).

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
1
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl