Błonica w Europie? Atakuje głównie dzieci - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Błonica w Europie? Atakuje głównie dzieci

Planer na Dobry Rok

Błonica w Europie? Atakuje głównie dzieci

szczepienie błonica

W Szwajcarii, pierwszy raz od 1983 r., odnotowano dwa przypadki błonicy.  To poważna choroba, którą na lata udało się wyeliminować, stosując powszechne szczepienia. 

Błonica znowu groźna?

Na tę chwilę potwierdzone są dwa przypadki błonicy, jednak chorych może być więcej. Na kwarantannie przebywa ponad 170 osób. Szwajcarskie media uspokajają: dzięki powszechnym szczepieniom błonica została praktycznie wyeliminowana z kraju. Jej ostatni przypadek w Szwajcarii odnotowano 39 lat temu, w Polsce – w 2000 r.

Zapomniane choroby zakaźne wracają

Obowiązek szczepień sprawił, że wiele chorób przestało zagrażać najmłodszym. W ostatnich latach jednak w siłę rośnie ruch antyszczepionkowy, który bardzo niepokoi lekarzy. Specjaliści biją na alarm: jeśli wyszczepialność na daną chorobę znacząco słabnie, powrócą zapomniane choroby.

Pierwsze niepokojące doniesienia już się pojawiły. W Niemczech odnotowuje się przypadki odry, stąd 31 lipca 2022 r. podjęto decyzję o wprowadzeniu nieograniczonego obowiązku szczepienia przeciwko odrze. Dotychczas u naszych zachodnich sąsiadów obowiązek ten dotyczył wszystkich nowo przyjmowanych do świetlic i szkół dzieci.

Według najnowszych wytycznych zaświadczenie o szczepieniu muszą posiadać dzieci i pracownicy szkół, a także osoby pracujące w schroniskach dla uchodźców, gabinetach lekarskich i szpitalach.

Zobacz także
niemowlę je BLW, rozszerzanie diety, jedzenie dzieci

Błonica. Co to za choroba?

Błonica (dyfteryt, dławiec i duszący anioł) to choroba wywołana przez toksynę błoniczą produkowaną przez bakterię Corynebacterium diphtheriae (maczugowiec błonicy). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osoby chorej lub nosiciela. Źródłem zakażenia może być również kontakt z chorym zwierzęciem (np. koniem, kotem).

Bakteria kolonizuje górne drogi oddechowe, a produkowana przez nią toksyna przedostaje się do krwioobiegu i uszkadza narządy wewnętrzne (serce, nerki, wątrobę, ośrodkowy układ nerwowy).

Błonica atakuje głównie dzieci, jednak od 1954 r., kiedy to w Polsce wprowadzono masowe szczepienia, zachorowania ograniczają się do sporadycznych przypadków (najczęściej są one przywleczone spoza wschodnich granic naszego kraju).

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl