Zaparcie u niemowląt – te 3 wskazówki mogą przynieść ulgę małemu brzuszkowi - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Zaparcie u niemowląt – te 3 wskazówki mogą przynieść ulgę małemu brzuszkowi

Planer na Dobry Rok

Zaparcie u niemowląt – te 3 wskazówki mogą przynieść ulgę małemu brzuszkowi

Zmniejszenie częstotliwości wypróżniania się u niemowlęcia często wzbudza niepokój rodziców. Jeśli dziecko nie robi kupki przez kilka dni, może być to jeden z charakterystycznych objawów zaparcia. Warto wiedzieć, kiedy rzeczywiście można mówić o takiej dolegliwości u niemowląt i przede wszystkim jak sobie z nią poradzić.

Zaparcie u niemowląt – jak je trafnie rozpoznać?

Częstym problemem u niemowląt mogą być zaparcia, czyli sytuacja, gdy dochodzi do zaburzenia rytmu wypróżnień. Dolegliwość tę możemy rozpoznać po tym, że stolce oddawane przez dziecko są twarde, nadmiernie zbite, przez co ich wydalanie wymaga od pociechy dużego wysiłku. Wypróżnieniom może więc towarzyszyć płacz spowodowany np. bólem brzuszka. O zaparciach u niemowląt i małych dzieci do 4. roku mówimy, gdy pojawią się minimum dwa z niżej przedstawionych objawów:

  • dziecko karmione piersią wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w tygodniu,
  • maluszek wstrzymuje wypróżnienia, czując parcie na stolec,
  • pojawia się ból przy wypróżnianiu,
  • stolce są suche, zbite i nadmiernie twarde.

Dodatkowo w przypadku dzieci, które potrafią kontrolować wypróżnienia, uwzględnia się  także dwa dodatkowe czynniki:

  • przynajmniej raz w tygodniu występuje epizod brudzenia bielizny kałem,
  • dziecko oddaje duże stolce.

Maluszki przed 6. miesiącem życia trudności z wydalaniem mogą komunikować niemal wyłącznie płaczem, a także brakiem apetytu czy widocznym poczuciem niepokoju. Ich brzuszek może być wzdęty i twardy. To subtelne sygnały, warto więc, aby rodzice nauczyli się je rozpoznawać, obserwując pociechę.

Zwykle nie ma powodów do niepokoju, ponieważ najczęściej dzieci wyrastają z tej dolegliwości. W momencie kiedy zaparcie u niemowląt połączone jest jednak z innymi, niepokojącymi objawami, jak spadek masy ciała, ogólne osłabienie i silne bóle brzuszka, warto zgłosić się do lekarza pediatry, który zdiagnozuje przyczynę problemu małego pacjenta.

 Przyczyny zaparć u dzieci

Zaburzenia rytmu wypróżniania się, w tym zaparcia, u niemowląt i małych dzieci występują  stosunkowo często. Aż w 95% przypadków taka dolegliwość nie ma ustalonej przyczyny lub może okazać się efektem kilku współdziałających czynników. Jeśli już można określić jej podłoże, to wśród najczęściej pojawiających się powodów można wymienić m.in.:

  • zbyt małą ilość wody i błonnika pokarmowego w diecie,
  • zmianę jadłospisu, w tym pojawienie się nowych produktów w menu maluszka,
  • stres,
  • gorączkę,
  • nawykowe – gdy maluszek zacznie kojarzyć wypróżnianie z bólem i dyskomfortem, może zacząć go unikać.

 Jak przynieść ulgę małemu brzuszkowi?

Rodzice mogą pomóc małym brzuszkom w sprawniejszym trawieniu, by zaparcia u niemowlaka odeszły w zapomnienie.  Uważnie obserwując swoje maluszki, nietrudno jest zauważyć, że pociecha nie może oddać stolca. Zaparcie u niemowląt na szczęście jest problemem przemijającym i u zdecydowanej większości dzieci ustępuje samoistnie. Do tego czasu można pomóc maluszkowi na kilka różnych sposobów. Pozytywne efekty mogą przynieść takie działania jak:

Zobacz także
autyzm badanie ADOS

  • unikanie składników zapierających, w tym ryżu, bananów, marchewki, na rzecz produktów bogatych w błonnik (np. śliweczki ze słoika) oraz dbanie o prawidłowe nawodnienie dziecka,
  • zwrócenie uwagi na komfort pociechy – czasem zaparcia mogą wynikać ze stresu, jaki pojawia się u maluszka,
  • konsultacje ze specjalistami – lekarzem pediatrą i gastroenterologiem, którzy, gdy pojawi się ku temu powód, mogą zarekomendować włączenie do diety maluszka produktu specjalistycznego, pomocnego przy lekkich .

Zmagającego się z zaparciami maluszka można również wesprzeć, zapewniając mu spokojną atmosferę i pełne poczucie bezpieczeństwa. To kluczowe aspekty, które nie pozostają bez wpływu na samopoczucie naszej pociechy!

 

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me.

Ważna informacja. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. W pełni popieramy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że nie zawsze rodzice mogą karmić swoje dziecko mlekiem mamy.  Zachęcamy do skonsultowania sposobu żywienia dziecka ze specjalistą ochrony zdrowia. Jeśli zdecydowaliście, że Wasze dziecko nie będzie karmione piersią, powinniście pamiętać, że ta decyzja jest trudna do odwrócenia – rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Rezygnacja z karmienia piersią niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli zdecydowaliście, że maluszek będzie karmiony piersią, przypominamy, że prawidłowe zbilansowanie jadłospisu mamy jest bardzo istotne. Jej zdrowa dieta w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać.  Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną. Aby uniknąć ryzyka dla zdrowia ważne jest, by żywność dla dziecka przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl