4 wskazówki, jak używać laktatora - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
4 wskazówki, jak używać laktatora

Planer na Dobry Rok

4 wskazówki, jak używać laktatora

Laktator to urządzenie pozwalające na odciągnięcie pokarmu z piersi. Wiele mam uważa, że to przydatny sprzęt, ponieważ daje możliwość przygotowania zapasu mleka dla dziecka, np. przed wyjściem z domu na kilka godzin. O czym warto pamiętać, sięgając po laktator? W poniższym artykule znajduje się kilka praktycznych wskazówek.

Odpowiednie planowanie

Nie da się jednoznacznie określić, kiedy najlepiej jest odciągać pokarm z piersi. Warto zaplanować to w taki sposób, aby nie odczuwać presji upływającego czasu i skupić się w pełni na użyciu laktatora. Warto też obserwować swój organizm, to pozwala się przekonać, w jakim momencie w ciągu dnia w piersiach jest najwięcej mleka. Może to być np. godzina po pierwszym karmieniu czy kilka minut po kolejnej sesji, to kwestia indywidualna. Nierzadko zdarza się, że jednorazowe użycie sprzętu nie wystarcza, aby całkowicie opróżnić pełne piersi, dlatego konieczne staje się częste i jednocześnie regularne odciąganie pokarmu.

Dobre przygotowanie

Planując odciągnięcie mleka z piersi, trzeba przygotować sobie wszystko, co może okazać się potrzebne. Mowa tu np. o telefonie, przekąsce, szklance wody, pilocie do telewizora czy samej butelce na pokarm. To pozwala uniknąć konieczności robienia przerwy w odciąganiu mleka, bo musimy wstać i przynieść sobie niezbędną w tym momencie rzecz. Dużym ułatwieniem dla niektórych kobiet jest też specjalny biustonosz do laktatora, za sprawą którego w czasie używania urządzenia mamy obie ręce wolne.

Zapewnienie sobie komfortu

Zobacz także

Podczas używania laktatora należy zapewnić sobie maksymalny komfort. Należy usiąść w cichym i spokojnym miejscu oraz przyjąć taką pozycję, aby plecy i ramiona były dobrze podparte. Bardzo istotne jest to, aby w czasie odciągania pokarmu odczuwać odprężenie, ponieważ ma to wpływ na produkcję oksytocyny, czyli hormonu stymulującego odruch wypływania mleka. Możemy dodatkowo włączyć relaksacyjną muzykę, zadbać o głęboki oddech lub poprosić kogoś o delikatny masaż. Jeśli używanie laktatora wywołuje dyskomfort, nie można tego ignorować. W takiej sytuacji konieczne jest obniżenie siły ssania lub zmiana lejka na inny (to część budowy urządzenia, która przylega do piersi). Nie każdy sprzęt daje możliwość dopasowania sposobu jego działania do własnych potrzeb. Warto więc poświęcić czas na to, aby znaleźć najlepszy laktator. Szukając właściwego urządzenia, nie można zwracać uwagi tylko na cenę. Bardziej istotne kwestie to łatwe czyszczenie, poręczność, cicha praca oraz możliwość regulacji mocy ssania.

Metody wspomagania wypływu pokarmu

Jest kilka metod, które wspomagają wypływ pokarmu z piersi. Warto pomyśleć o ich wypróbowaniu, aby korzystanie z laktatora było łatwiejsze i przyjemniejsze. W odciąganiu mleka bardzo pomaga delikatny masaż piersi, a także ogrzewanie ich okładami. Jak udowodnili naukowcy, wypływ pokarmu stymuluje również bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Ma to związek ze zwiększoną produkcją oksytocyny. W sytuacji, gdy wzięcie malucha na ręce jest niemożliwe, można np. popatrzeć na jego zdjęcie lub przyłożyć do ciała jego ubranko. To także powinno pomóc.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
1
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl