Przedszkole – praca – przedszkole. O oczekiwaniach pracujących mam - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Przedszkole – praca – przedszkole. O oczekiwaniach pracujących mam

Planer na Dobry Rok

Przedszkole – praca – przedszkole. O oczekiwaniach pracujących mam

Większość kobiet doświadczyła w swoim życiu różnych przeszkód związanych z pogodzeniem pracy z wychowaniem dzieci. Jak wynika z badań prawie co trzecia Polka miała trudności z powrotem po urlopie macierzyńskim na zajmowane stanowisko. W tym trudnym momencie wsparcie może okazać pracodawca.

Kobiety aktywne zawodowo chcą się realizować w pracy, ale też nie chcą, by im coś umknęło w życiu rodzinnym. Dzień Mamy w przedszkolach nie jest organizowany o godz. 17, tylko z reguły przed południem, a zawsze może się okazać, że akurat wtedy musi się odbyć jedno z tych spotkań, którego nie można przełożyć. Nic więc dziwnego, że w badaniu „Kobiety na rynku pracy. Kompetencje i różnorodność” przeprowadzonym przez Hays w ubiegłym roku 72% uczestniczek wskazało jako główną przeszkodę w pogodzeniu obu tych stref na konieczność wyboru między zaangażowaniem w życie rodzinne lub zawodowe.

Angażowanie się w 100% w obowiązki zawodowe i w życie rodzinne bywa wyczerpujące w dłuższej perspektywie. By się doszczętnie nie wypalić, warto korzystać z możliwości, które oferuje pracodawca, a w ostateczności zawsze można pomyśleć o zmianie pracy, która ułatwi pogodzenie tych dwóch obszarów.

Benefity dla pracujących rodziców

Powrót do pracy bywa dla kobiet szczególnie trudny nie tylko ze względu na długą rozłąkę z dzieckiem w ciągu dnia, ale też z przyczyn logistycznych. W badaniu Hays wiele kobiet (68%) skarżyło się właśnie na zbyt krótki czas przebywania z bliskimi. Prawie połowa (48%) wskazała na brak ułatwień ze strony pracodawcy, np. w postaci nieelastycznych godzin pracy. Wśród uczestniczek badania ok. 30% miało trudności z powrotem po urlopie macierzyńskim na zajmowane stanowisko oraz odczuwało brak przychylności ze strony pracodawców i przełożonych.

Część pracodawców stara się jednak ułatwić życie pracującym rodzicom. Oferują elastyczne godziny pracy, dają możliwość pracy zdalnej czy nawet dofinansowują opiekę nad dzieckiem. A koszt zatrudnienia opiekunki do dziecka to niemały wydatek, przykładowo w województwie mazowieckim to ok. 3000 zł (na podstawie kalkulatora Sedlak & Sedlak opublikowanym na portalu praca.olx.pl).

W niektórych przedsiębiorstwach istnieje możliwość pozyskania dofinansowania na wyjazd na kolonie lub firmy same organizują wyjazdy dla dzieci pracowników. Z kolei w większości firm, gdzie jest dodatkowa opieka medyczna, można skorzystać z pakietów rozszerzonych dla pozostałych członków rodziny. Kobiety zatrudnione w Grupie OLX również mogą liczyć na wsparcie.

Oprócz spełniania przepisów prawa Grupa OLX jako pracodawca daje młodym rodzicom dofinansowanie do żłobka. W firmie mieści się pokój rodzica i dziecka do wykorzystania np. przez karmiące mamy. W zespołach, w których charakter pracy na to pozwala, można korzystać z elastycznych godzin pracy oraz home office. Dofinansowujemy wyjazdy dzieci na kolonie i raz w roku organizujemy dzień rodzinny. Bierzemy udział w międzynarodowej akcji „Dwie godziny dla rodziny”, a na Dzień Dziecka i na święta dzieci pracowników otrzymują prezenty – opisuje Paulina Rezmer, Senior PR Specialist OLX.

Ubiegłoroczne doświadczenia związane ze strajkiem w placówkach edukacyjnych pokazują również, że wiele firm pozwala na przychodzenie do pracy z dzieckiem, a nawet organizuje dla nich zajęcia dodatkowe w miejscu pracy. Co okazało się dla tych przedsiębiorstw korzystnym rozwiązaniem – minimalizując stres związany z niecodzienną sytuacją, umożliwiono rodzicom realizowanie swoich obowiązków służbowych.

Oczekiwania młodych kobiet wobec rynku pracy

Młode pokolenie, już za chwilę wchodzące na rynek pracy, kieruje się w życiu uczuciami i pasjami. Według ubiegłorocznych badań „Do garów czy za stery? Jak dzisiejsze studentki widzą swoją przyszłość?” przeprowadzonych przez Platformę Pracodawców RP, wśród studentów z małych ośrodków akademickich – zarówno dla studiujących kobiet, jak i mężczyzn – najważniejszymi wartościami w życiu są założenie rodziny, miłość i dobry stan zdrowia. Blisko dla 1/3 badanych ważne jest zarabianie na własnej pasji.

Te wyniki pokrywają się z rezultatami badań przeprowadzonych na potrzeby raportu OLX Praca. Know How 2019, z których wynika, że młodzi ludzi bez względu na branżę, w której pracują, cenią podobne wartości i na pierwszym miejscu stawiają rodzinę i zdrowie – dodaje Paulina Rezmer.

Zobacz także

Z kolei najważniejszą cechą idealnej pracy jest dla studentek możliwość rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Młode kobiety w głównej mierze oczekują od pracodawców spokojnego środowiska pracy. Ważne są dla nich dogodny dojazd do pracy oraz elastyczne godziny pracy. Dla 39% uczestniczek badania istotna była również możliwość szybkiego awansu. Tylko dla co piątej studentki znaczenie miał prestiż pracodawcy.

Kobiety chcą godzić życie zawodowe z życiem prywatnym. Pytane o to, co chciałyby mieć za 5 lat, odpowiadają, że dobrą pracę (88,3%). Jednocześnie blisko 70% uczestniczek badania chciałaby mieć już wówczas męża, a 43,5% dziecko. Co ciekawe, jeśli chodzi o oczekiwane wynagrodzenie w ciągu pięciu lat, to studentki podają kwotę średnio o 23% niższą od mężczyzn.

Rozszerzony pakiet opieki medycznej, elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej, żłobek czy przedszkole w firmie oraz dofinansowanie opieki nad dzieckiem to najpowszechniejsze benefity dla pracujących rodziców. Jeśli pracodawca ma do zaoferowania dodatki dla pracujących mam, to powinien się nimi chwalić. Dla kobiet będzie to sygnał, że firma o nie dba i chce im ułatwić start w nowej pracy czy powrót po urlopie macierzyńskim.

Sprawdź, z czym jeszcze muszą się mierzyć kobiety w pracy, i wejdź na: bezjaj.org.pl.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl