Jagodowa stajenka – odpoczynek i zdrowie w stadninie koni - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jagodowa stajenka – odpoczynek i zdrowie w stadninie koni

Planer na Dobry Rok

Jagodowa stajenka – odpoczynek i zdrowie w stadninie koni

Jagodowa Stajenka znajduje się W Jagodowie pomiędzy Niemczem a Osielskiem (woj. kujawsko – pomorskie), w otoczeniu pięknego lasu, z dala od miejskiego zgiełku.To miejsce magiczne i wyjątkowe – mieszkające tam konie przyczyniają się do poprawy zdrowia, zapewniają wsparcie i poczucie relaksu, dostarczają wrażeń, wzbudzają aktywność, sprawiają przyjemność i radość.

 

Hipoterapia w okolicach Bydgoszczy

Jagodowa Stajenka specjalizuje się głównie w hipoterapii. Przyjeżdżają tutaj dzieci, często cierpiące na różne choroby, takie jak:

  • autyzm,
  • zespół Aspergera,
  • zespół Downa,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • zespoły wad wrodzonych
  • ADHD.

Dla kogo hipoterapia?

Hipoterapia jest także świetnym rozwiązaniem dla dzieci nieśmiałych, nadpobudliwych, zamkniętych w sobie, które boją się zwierząt, jak również dla tych wybuchowych, pełnych energii (przeczytaj: Zaburzenia opozycyjno-buntownicze: objawy i przyczyny.

Zespół terapeutów, składający się z psychologów, pedagogów i fizjoterapeutów stara się dotrzeć do każdego indywidualną drogą. Z jednymi – poprzez zabawę, z innymi – przez naśladowanie,  jeszcze z innymi – poprzez terapię z koniem polegającą na jego czyszczeniu i karmieniu. Zajęcia prowadzone są w sposób indywidualny, każdy pacjent lub klient ma swojego terapeutę bądź instruktora na wyłączność. Konie są specjalnie dobrane tak, aby cierpliwie znosić wszelkie niedogodności. To zwierzęta bezpieczne, wyrozumiałe, uwielbiające marchewki, którymi karmią je dzieci.

Przeczytaj także: Oddaj dziecko naturze

Gimnastyka korekcyjna na koniach

Z Jagodowej Stajenki korzystać mogą także dzieci zdrowe, chcące choć przez chwilę poobcować z tymi pięknymi, silnymi i spokojnymi zwierzętami. Jedne dzieci mają gimnastykę korekcyjną, inne uczą się podstaw jazdy konnej, jeszcze inne – elementów woltyżerki ! Wszyscy natomiast przyswajają zasady panujące w stajni, w obejściu z końmi oraz uczą się szacunku do innych uczestników terapii.

Imprezy okolicznościowe na stadninie

W Jagodowej Stajence, oprócz hipoterapii i psychopedagogicznych jazd konnych dla dzieci, organizowane są imprezy okolicznościowe, takie jak: dzień dziecka, święto ziemniaka, kuligi, ogniska, zakończenia przedszkoli, a także półkolonie. Wyprawienie urodzin dziecka w takim miejscu jest niewątpliwie oryginalne i gwarantuje dobrą zabawę zaproszonych gości, na których czeka m.in. przejażdżka do lasu bryczkami zaprzęgniętymi w kucyki, zabawy integracyjne, wyścigi, rzuty podkowami i wiele innych atrakcji. Jest to wspaniały czas dla jubilata, a goście zawsze są zachwyceni! Po wyczerpującej imprezie jest czas na ognisko, śpiew i chwilę wytchnienia.

Jagodowa Stajenka jest miejscem w którym, także rodzice, którzy przywożą dzieci na terapię mogą skorzystać z uroków otoczenia stajni, wsłuchać się w ciszę, poczuć przyrodę i pobujać się na  huśtawce, obserwując kaczki na pobliskim stawie.

Jagodowa Stajenka działa przez cały rok. W razie niepogody wszelkie zajęcia prowadzone są na krytej ujeżdżalni. Ale póki co – przed nami najcieplejsze pory roku – przyjedźcie tutaj raz, a z pewnością wrócicie!

Zobacz także

Czym jest hipoterapia?

Najkrócej rzecz ujmując hipoterapia to ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Hipoterapia jest zazwyczaj terapią wspomagającą inne metody leczenia. Niekwestionowaną zaletą hipoterapii jest jej uniwersalność.

Dla kogo hipoterapia?

Hipoterapia jako metoda naturalna, daje wiele możliwości. Przede wszystkim usprawnia ruchowo w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym, uszkodzonym centralnym układem nerwowym (CUN). Ma także szeroki wachlarz oddziaływań w przypadku dzieci z autyzmem, z Zespołem Downa, z upośledzeniem umysłowym, wpływając na sferę emocjonalną, społeczną, na motywację. Pozytywnie także wpływa na dzieci w normie intelektualnej, z nadpobudliwością psychoruchową, stwarzając warunki na naukę koncentracji, respektowania reguł, uczenia odpowiedzialności za swojego przyjaciela jakim jest koń. Coraz częściej hipoterapia jest także stosowana dla małych zdrowych dzieci, jako forma rozwijania sprawności ruchowej, nauki spędzania czasu wolnego, uczenia empatii.

Czy do hipoterapii  potrzebne są zaświadczenia od lekarza?

Na zajęcia hipoterapii należy dostarczyć skierowanie od lekarza (rehabilitacji, neurologa lub rodzinnego). Skierowanie na hipoterapię jest potrzebne, ze względu na konieczność wykluczenia przeciwwskazań do zajęć.

Kosultacja: Dagmara Karowska –  hipoterapeutka, psycholog

Jagodowa Stajenka znajduje się w Jagodowie przy ul Letniej 1

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl