Czym jest refleksologia? "Kiedy cierpią stopy, cierpi całe ciało" – twierdził Sokrates - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Czym jest refleksologia? “Kiedy cierpią stopy, cierpi całe ciało” – twierdził Sokrates

Planer na Dobry Rok

Czym jest refleksologia? “Kiedy cierpią stopy, cierpi całe ciało” – twierdził Sokrates

Refleksologia to nauka o refleksach znajdujących się na stopach, dłoniach odpowiadających określonym narządom, gruczołom i układom w ciele. To praca doświadczonego refleksologa i tzw. ”chodzenie” palcami, kciukiem po tych refleksach.  Stopy opowiadają nam swoją historię, palce i ich ułożenie, odgięcia, haluksy, nawet zgrubienia czy rogowacenia podpowiadają nam, który organ czy układ woła o pomoc. Refleksologia to nie diagnoza i nie „szukanie choroby”. To zabieg, który pozwala zrozumieć, co w naszym ciele niedomaga. Widać czy pijemy odpowiednią ilość wody, jak się odżywiamy, czy prawidłowo oddychamy.

Stopy mają 7200 zakończeń nerwowych, zbudowane są z 26 kości każda , które stanowią podporę naszego ciała. To 107 więzadeł i 19 mięśni. Przyczyna wielu naszych dolegliwości leży właśnie w naszych stopach.  Jeśli z jakiś przyczyn źle rozkładamy ciężar ciała , chodzimy np.  jedną stroną pięty, spowoduje to ból kolan, skrzywienie bioder, kręgosłupa i tak dalej. Stopy to nasz fundament, o który musimy dbać aby nie runął dom. Dlatego są one tak bardzo dla nas ważne.

Agnieszka Tomas-Makowska jest dyplomowanym Refleksologiem i członkiem PIR (Polski Instytut Refleksologii)

Czym jest dla Ciebie refleksologia?

To też moja historia na zdrowie na dobre życie. Zainteresowałam się nią jak dzieci były małe a ja sama zmęczona i rozregulowana ciążą, później karmieniem.

Alergia synka, moja tarczyca i tak mogłabym wymieniać i wymieniać …

Ponieważ wcześniej już praktykowałam jogę – alternatywne metody radzenia sobie z przeciwnościami losu były mi znane i bardzo mnie ciekawiły.

 Wśród ogromnej ilości kursów i  szkół trafiłam na szczęście do źródła, nie musiałam błądzić a to bardzo ważne. Wanda Bratko i Państwowy Instytut Refleksologii  PIR dały mi gruntowną naukę, szkolenia  i dyplom (zdawany na stopach samej Wandy )

Efekty dla mnie ogromne!  Zdrowie moje  i moich dzieci w moich rękach .

Mała Basia podczas zabiegu refleksologii

Komu poleciałabyś refleksologię i dlaczego?

Wszystkim bez wyjątków. Ale ponieważ „Mama i Dziecko w mieście” jest magazynem dla mam i dzieci, więc skupię się na Was drogie mamy. Jeśli jesteście w ciąży to oprócz aktywności ruchowej, która jest nieodzowna polecam refleksologię ,u pań w ciąży jest ona bardziej „delikatna”, nie wchodzi się w refleksy w rejonach miednicy gdzie rośnie sobie maleństwo. Zabieg przynosi ulgę zmęczonym nogom, reguluje pracę układów, zmniejsza występowanie dolegliwości ciążowych.

Dzieci są niesamowitym „ materiałem do pracy” efekty są bardzo duże i szybkie szczególnie, kiedy działamy regularnie i z pomocą pracy rodzica. Pokazuję mamie i tacie – jak robić zabieg w domu, na co zwracać uwagę.

Zobacz także
potówki u dziecka

Zarówno jako instruktor jogi jak i refleksolog, spotykam się w pracy z dziećmi pobudzonymi nadmiernie, przy sensorycznych zaburzeniach,  z alergiami rożnego pochodzenia – gdzie poprzez pracę na stopach i refleksach układu pokarmowego, zastawki  krętnico- kątniczej i gruczołów wew. wydzielania, powoli uzyskuje się  poprawę skóry atopowej, czy napadów astmy itp.

 Mam to szczęście, że łącze pracę refleksologa z zajęciami jogi w moim klubie. Obserwowanie ludzi, ich ciał i stóp jest moim małym hoplem. Często oglądam stópki maluszków na zajęciach jogi z maluszkami. Zadziwiają mnie swoim kształtem i tym, co już mogą powiedzieć o maluchu. Nabudowane malutkie pięty świadczą o problemach z jelitami. jak pytam mamę okazuje się, że maluch od kilku dni nie robi kupki, popłakuje (to efekt zbyt szybkiego wprowadzenia produktów stałych). Maluszki karmione piersią jak najdłużej to dar, jaki mama może dać swojemu dziecku na całe życie. Wystarczy kilka minut pracy i stópki już się zmieniają maluch płacze, bo zabieg często jest bolący . Ale mam też stałego klienta, już teraz ponad  rocznego, który trafił do mnie w wieku  8 miesięcy . Z cierpliwością i ogromną mądrością znosił moje „chodzenie”, po refleksach czasami bolące, ale za to z piosenkami i bankami mydlanymi . Wszystko w pakiecie, zabawa musi być! Zabiegi u dzieci są krótkie, ale częste. Wykorzystuje w nich wszystkie możliwe metody aby mały klient był zadowolony.

Podsumowując polecam refleksologię, jako stałą metodę przynoszącą zdrowie i odprężenie, ponieważ poddając się zabiegowi pracujemy na całym ciele poprzez stopy -na każdym organie, kręgosłupie, układzie. A  pojawiający się ból to tylko sygnał do pracy i zmiany, często niezdrowych nawyków żywieniowych, nieprawidłowego oddychania.

Agnieszka Tomas-Makowska Dyplomowany Refleksolog członek PIR, instruktorka jogi terapeutycznej dla dzieci, dorosłych, kobiet w ciąży

Gabinet i studio jogi : Gdańska 128 Bydgoszcz

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl