Bezpłatna infolinia prawna oraz bezpłatne porady księgowo-kadrowe dla mam
Jest kilka fundacji, które zrzeszają prawników pracujących pro bono (“dla dobra publicznego”). Można do nich napisać mejla, zadzwonić lub umówić się na spotkanie. Jednym z miejsc, w którym samotna matka uzyska bezpłatną pomoc prawną, jest Centrum Praw Kobiet. Świadczona przez Fundację pomoc prawna obejmuje sprawy z zakresu:
- prawa karnego w związku z doznawaną przez kobiety przemocą, w tym przemocą domową, seksualną i stalkingiem (nękaniem), skierowaniem sprawców przemocy na przymusowe leczenie;
- prawa rodzinnego i opiekuńczego, w tym m.in. rozwodów, separacji, alimentów, władzy rodzicielskiej, sposobu uregulowania kontaktów z dziećmi, podziału majątku;
- prawa pracy, w tym w sprawach o dyskryminację i molestowanie seksualne.
Konsultacje udzielane są w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 12:00 – 18:00 pod numerem 22 621 35 37. Z prawnikami współpracującymi z Fundacją można się też skontaktować, pisząc mejla na adres: porady.prawne@cpk.org.pl.
Dowiedz się także: Jak zatrudnić nianię?
Bezpłatną pomoc prawną oferuje też m.in.:
- Fundacja Pomocy Prawnej „Legitimis” (570 433 725, telefon jest czynny od wtorku do piątku w dni robocze od godz. 9.00 do 11.00)
- Fundacja Togatus Pro Bono (884 938 188)
- Fundacja Academia Iuris im. Macieja Bednarkiewicza (+48 22 498 72 30, telefon jest czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00 – 17.00, biuro@academiaiuris.pl)
- Fundacja NON LICET (zapisy pod nr.: 71 361 97 70 od poniedziałku do czwartku, 16:00-20:00; bezpłatna pomoc prawna jest przeznaczona dla osób zamieszkałych we Wrocławiu
- Stowarzyszenie Prawników i Mediatorów (Poznań, kontakt: (061) 8472316, biuro@stowarzyszeniemediatorow.pl)
Warto też pamiętać, że bezpłatne usługi prawne świadczą urzędy miasta, gminy oraz ośrodki pomocy społecznej na terenie całej Polski. Tam też często możemy uzyskać kontakt, po którym możemy skorzystać z darmowych porad księgowo-kadrowych.
Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?
Jest wiele sytuacji, w których pomoc prawnika jest potrzebna. Mogą one dotyczyć prawa karnego (przemoc, molestowanie), prawa rodzinnego (rozwód, opieka nad dzieckiem), ale też problemów pracowniczych czy administracyjnych. Z bezpłatnych konsultacji warto skorzystać, kiedy nie ma się funduszy na pomoc prawnika, a masz problemy mieszkaniowe, grozi Ci eksmisja, parter nie płaci alimentów lub Ty lub dzieci odziedziczyliście długi.
Prawnik pomoże również wtedy, kiedy sprawa jest już w sądzie: może pomóc napisać pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub też ustanowienie adwokata z urzędu.