Bezpłatna infolinia prawna oraz bezpłatne porady księgowo-kadrowe dla mam - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Bezpłatna infolinia prawna oraz bezpłatne porady księgowo-kadrowe dla mam

Planer na Dobry Rok

Bezpłatna infolinia prawna oraz bezpłatne porady księgowo-kadrowe dla mam

prawnik za darmo
Bezpłatna infolinia prawna oraz bezpłatne porady księgowo-kadrowe to ogromna pomoc dla wszystkich, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Fachowe konsultacje kosztują, a w obecnie nie każdy może sobie na nie pozwolić. Gdzie zatem szukać pomocy?

Jest kilka fundacji, które zrzeszają prawników pracujących pro bono („dla dobra publicznego”). Można do nich napisać mejla, zadzwonić lub umówić się na spotkanie. Jednym z miejsc, w którym samotna matka uzyska bezpłatną pomoc prawną, jest Centrum Praw Kobiet. Świadczona przez Fundację pomoc prawna obejmuje sprawy z zakresu:

  • prawa karnego w związku z doznawaną przez kobiety przemocą, w tym przemocą domową, seksualną i stalkingiem (nękaniem), skierowaniem sprawców przemocy na przymusowe leczenie;
  • prawa rodzinnego i opiekuńczego, w tym m.in. rozwodów, separacji, alimentów, władzy rodzicielskiej, sposobu uregulowania kontaktów z dziećmi, podziału majątku;
  • prawa pracy, w tym w sprawach o dyskryminację i molestowanie seksualne.

Konsultacje udzielane są w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 12:00 – 18:00 pod numerem 22 621 35 37. Z prawnikami współpracującymi z Fundacją można się też skontaktować, pisząc mejla na adres: porady.prawne@cpk.org.pl.

Dowiedz się także: Jak zatrudnić nianię?

Bezpłatną pomoc prawną oferuje też m.in.:

  • Fundacja Pomocy Prawnej „Legitimis” (570 433 725, telefon jest czynny od wtorku do piątku w dni robocze od godz. 9.00 do 11.00)
  • Fundacja Togatus Pro Bono (884 938 188) 
  • Fundacja Academia Iuris im. Macieja Bednarkiewicza (+48 22 498 72 30, telefon jest czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00 – 17.00, biuro@academiaiuris.pl)
  • Fundacja NON LICET (zapisy pod nr.: 71 361 97 70 od poniedziałku do czwartku, 16:00-20:00; bezpłatna pomoc prawna jest przeznaczona dla osób zamieszkałych we Wrocławiu
  • Stowarzyszenie Prawników i Mediatorów (Poznań, kontakt: (061) 8472316, biuro@stowarzyszeniemediatorow.pl)

Warto też pamiętać, że bezpłatne usługi prawne świadczą urzędy miasta, gminy oraz ośrodki pomocy społecznej na terenie całej Polski. Tam też często możemy uzyskać kontakt, po którym możemy skorzystać z darmowych porad księgowo-kadrowych.

Zobacz także
mama na urlopie macierzyńskim tuli dziecko w ramionach

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Jest wiele sytuacji, w których pomoc prawnika jest potrzebna. Mogą one dotyczyć prawa karnego (przemoc, molestowanie), prawa rodzinnego (rozwód, opieka nad dzieckiem), ale też problemów pracowniczych czy administracyjnych. Z bezpłatnych konsultacji warto skorzystać, kiedy nie ma się funduszy na pomoc prawnika, a masz problemy mieszkaniowe, grozi Ci eksmisja, parter nie płaci alimentów lub Ty lub dzieci odziedziczyliście długi.

Prawnik pomoże również wtedy, kiedy sprawa jest już w sądzie: może pomóc napisać pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub też ustanowienie adwokata z urzędu.

Wykaz miejsc, w których można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej oraz darmowych mediacji i konsultacji obywatelskich na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl