Jak zgłosić narodziny dziecka online - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak zgłosić narodziny dziecka online

Planer na Dobry Rok

Jak zgłosić narodziny dziecka online

Powiększa się grono małych e-Polaków. Nasza e-usługa umożliwiająca zgłoszenie online narodzin dziecka właśnie pobiła kolejny rekord. Skorzystało z niej ponad 100 tysięcy osób!

 

21 dni – tyle czasu od uzyskania karty urodzenia mają rodzice na zgłoszenie w urzędzie przyjścia na świat nowego członka rodziny. Nie muszą tam iść, aby dopełnić tego obowiązku. Mogą to zrobić przez internet i coraz częściej korzystają z tej możliwości.

Rekordowe zainteresowanie

– Ostatnie tygodnie to ponad czterokrotny wzrost zainteresowania naszą e-usługą. Od początku roku rodzice skorzystali z niej niemal 32 tysiące razy, z czego niemal 12 tysięcy od początku kwietnia – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W sumie od dnia uruchomienia tej możliwości zgłoszono w ten sposób narodziny 100 494 maluchów – dodaje szef MC.

Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną.

Po pierwsze – imię

Od wielu miesięcy zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. To przede wszystkim oszczędność czasu. W ostatnich dniach to także najbezpieczniejszy sposób, by załatwić tę formalność. Zostańcie w domu z rodziną, nie idźcie do urzędu, działajcie online. Już tłumaczymy, jak to zrobić.

Zacznijcie od upewnienia się, czy na pewno jesteście zgodni, co do wyboru imienia potomka 😉 Gdybyście mieli jeszcze jakieś wątpliwości, wejdźcie na naszą stronę www.dane.gov.pl. Znajdziecie tam listę najpopularniejszych imion w Polsce. Może któreś Was zainspiruje.

Teraz ustalcie, czy któreś z Was (mama lub tata) na pewno ma profil zaufany (PZ). Tylko osoba posiadająca PZ może zgłosić online narodziny dziecka. Jeśli żadne z Was nie ma profilu zaufanego, załóżcie go. Przyda się jeszcze wielokrotnie, choćby przy składaniu wniosku o 500+.

Jak to zrobić? Najszybciej będzie, jeśli obejrzycie nasz instruktaż.

Jak tylko założycie profil zaufany, wejdźcie na www.GOV.pl.

Za rękę

Będąc na naszym portalu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces to tylko pięć dziecinnie prostych kroków:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Zobacz także
Deficyt natury

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

Gotowe!

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień.

A jeśli nie mieliście czasu, by przeczytać cały ten komunikat, obejrzyjcie instruktaż, w którym Michał Czernecki – ambasador naszej kampanii „e-Polak potrafi!” – tłumaczy jak przez internet zgłosić narodziny dziecka.

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl