Nauka pływania dla niemowląt - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Nauka pływania dla niemowląt

Planer na Dobry Rok

Nauka pływania dla niemowląt

„Niemowlę pływające pod wodą to jeden z najcudowniejszych widoków na świecie”

Niemowlęta do 6 – 8 miesiąca życia zachowują się w wodzie niczym złote rybki. Naukę pływania warto byłoby więc rozpocząć już od pierwszych dni życia, bowiem każde niemowlę posiada wrodzoną umiejętność pływania, a nawet utrzymywania powietrza pod wodą. Takie wodne zajęcia to nie tylko nauka pływania, lecz możliwość wspólnej zabawy z rodzicami, która pozytywnie oddziaływuje na rozwój maluszka.

Wanna – doskonała wprawka przed wielką wodą

Zanim pierwszy raz wybierzemy się na basen, możemy powoli przyzwyczajać swojego szkraba do nieco niższej temperatury wody. Niemal wszystkie niemowlęta przepadają za wspólną kąpielą z rodzicami i jest ku temu okazja…w wannie . Wlewamy do niej ciepłą wodę (ok. 37°C), następnie cienkim strumieniem dolewamy tyle zimnej wody, aby woda w wannie osiągnęła temperaturę 34°C. Po minucie kończymy chłodną kąpiel, a przy kolejnej sposobności zwiększamy czas chłodnej kąpieli o minutę aż do momentu, kiedy maluch zechce pozostać w wodzie do pięciu minut. W czasie kąpieli w wannie, wykonując odpowiednie ruchy ręką, możemy robić najpierw małe, a potem nieco większe fale. To pozwoli maluchowi oswoić się z ruchem wody. Aby przyzwyczaić niemowlę do wody, można też polewać je cieniutkim strumieniem od głowy poprzez ramiona i plecki. Rozsądniej byłoby unikać sytuacji, w których pod wodą znajduje się głowa dziecka — zarówno w wannie, jak i na basenie. Związany z tym strach może wywołać długotrwały lęk przed wodą.

Warunki, jakie musi spełniać basen dla niemowląt:

– woda powinna być ozonowana ze stałym przepływem (dopuszczalny jest mały dodatek chloru)

– basen powinien być wyposażony w miejsca do przewijania maluchów

– w czasie zajęć pływania niemowląt nie powinny odbywać się w sąsiednim basenie zajęcia dla dzieci szkolnych (poziom hałasu jest dla niemowląt jeszcze za wysoki)

– mała ilość osób jednocześnie przebywających w wodzie

– wydzielone miejsce dla rodziców z małymi dziećmi 

– basen powinien mieć łagodne zejście do wody

– należy zabrać ze sobą specjalne pieluszki do pływania dla dziecka, ręcznik kąpielowy, mydło lub płyn do kąpieli, oliwkę, coś do jedzenia (po kąpieli maluch prawdopodobnie zgłodnieje).

Hop do wody!

Zawsze wchodźmy razem z maleństwem do najpłytszego z basenów i zawsze trzymajmy dziecko na rękach. Nawet, gdy rączki malucha zanurzone są już w wodzie, nadal obejmujmy je. Jeśli niemowlę zacznie płakać, od razu wyjdźmy z nim z wody, owińmy je dużym ręcznikiem i usiądźmy na brzegu basenu. Pocieszajmy, przytulając do siebie niemowlę, jednocześnie wypowiadając ciepłe słowa. Gdy dziecko się uspokoi, spróbujmy jeszcze raz wejść z nim do wody. Wykonujmy proste ruchy, które będą mu sprawiać przyjemność. Po pierwszych wprawkach możemy wziąć malucha obiema rękami pod paszki i powoli posuwać go w wodzie do przodu. Podtrzymujmy z dzieckiem kontakt wzrokowy. Przy następnej próbie posuwajmy malucha tyłem w wodzie. Jako, że w tej pozycji ciężko będzie utrzymać kontakt wzrokowy, wypowiadajmy przy tym uspokajające słowa. Możemy również wykorzystać zabrane ze sobą na basen dmuchane koło i inne zabawki wodne. Mimo, iż niemowlę zaopatrzone jest w skrzydełka, czy inne zabezpieczenia, nigdy nie pozostawiajmy go w wodzie bez opieki. Aby malucha zbytnio nie przeciążyć nowym otoczeniem, bądź wrażeniami związanymi kontaktem z tak dużym zbiornikiem wodnym, pierwszy trening nie powinien być dłuższy niż 15 minut. Kolejne wizyty na basenie wydłużajmy za każdym razem o pięć minut, ale nawet starzy bywalcy nie powinni siedzieć dłużej niż 30 minut w wodzie.

 

Korzyści systematycznego pływania niemowlęcia na basenie:

 • Wzmacnianie odporności
 • Nabieranie pewności siebie i odwagi
 • Prawidłowe rozwijanie sylwetki
 • Świetna zabawa i radość 
 • Zobacz także
  Mama daje chorej córce kubek herbaty

 • Umacnianie więzi między rodzicami a dzieckiem
 • Wspieranie procesu rehabilitacji u dzieci z problemami układu kostno-stawowego, kręgosłupa
 • ​Oswajanie się z wodą, zapamiętywanie oraz doskonalenie umiejętności pływania

 

Zagrożenia jakie niesie ze sobą kąpiel na basenie

 • Możliwość zarażenia bakteryjnego, grzybiczego lub wirusowego od innych dzieci i rodziców przebywających na basenie
 • Przeziębienia, zapalenia uszu (uwaga na przeciągi)
 • Podrażnienia skóry wywołane zawartością chloru w wodzie
 • Zachłyśnięcie się maluszka wodą
 • Strach przed wodą

Ze względu na powyższe zagrożenia bardzo ważny jest dobór odpowiedniego miejsca, o czym była mowa wcześniej, spokój i opanowanie rodziców, wytrwałość i cierpliwość oraz dużo chęci.

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl