Objawy odwodnienia – pierwsza pomoc i profilaktyka
Z tego artykułu dowiesz się:
Objawy odwodnienia na początku nie są zbyt charakterystyczne. Dość łatwo je przegapić, zwłaszcza dzieciom, co szybko prowadzi do nasilenia dolegliwości. Co wówczas zrobić? I jak nie dopuścić do odwodnienia w upalne dni?
Objawy odwodnienia a brak wody w organizmie
Temat podejmujemy u progu lata, jednak odwodnienie to problem, który może nas dotknąć przez cały rok. Może towarzyszyć infekcjom, zwłaszcza przewodu pokarmowego (jelitówka, grypa żołądkowa), a także chorobom przewlekłym (m.in. cukrzycy). Latem jednak do listy czynników sprzyjających odwodnieniu należy dopisać niedostateczną podaż płynów w trakcie upałów.
→ Przeczytaj również: Jak zrobić płyn do baniek?
I o ile my, dorośli, jesteśmy w stanie szybko zareagować, jeśli czujemy pragnienie, o tyle najmłodsze dzieci mogą jeszcze nie wiedzieć, co oznaczają znaki wysyłane przez organizm. O tym jednak za moment.
Co to jest odwodnienie?
Jest to stan, kiedy w organizmie znajduje się niedostateczna ilość wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek w organizmie. Potrzeba jej m.in. do:
- utrzymywaniu odpowiedniej temperatury ciała,
- produkcji hormonów i neuroprzekaźników,
- wypróżniania,
- funkcjonowania stawów (w jamie stawowej znajduje się płyn i maź stawowa),
- produkcji płynu mózgowo-rdzeniowego (chroni rdzeń kręgowy i mózg).
Wodę trzeba na bieżąco uzupełniać, bo organizm traci ją w różnych procesach (oddychanie, pocenie się). Tracimy ją też wraz z moczem.
Zawartość wody w organizmie dorosłego człowieka stanowi około 65% masy ciała, natomiast u małych dzieci: 70–80% masy ciała.
Kiedy zawartość wody w organizmie zmniejszy się o 3-4%, oprócz uczucia pragnienia, najpewniej nie odczujemy żadnych niekorzystnych skutków zdrowotnych. Jeśli jednak w krótkim czasie nie napijemy się wody, dość szybko zaczną się pojawiać objawy odwodnienia organizmu.
Jak wygląda człowiek odwodniony?
Odwodnić się może każdy z nas, zwłaszcza latem lub w przebiegu infekcji. Jest jednak grupa osób, które są bardziej narażone na utratę wody, a co za tym idzie częściej niż u innych można zauważyć u nich symptomy odwodnienia.
W grupie ryzyka są:
- niemowlęta i dzieci (nie potrafią powiedzieć, że chce im się pić albo zapominają się napić w ferworze zabawy),
- seniorzy (odczuwają mniejsze pragnienie, z wiekiem tez zmniejsza się rezerwa płynów w organizmie),
- osoby chorujące przewlekle (ryzyko odwodnienia zwiększa m.in. niekontrolowana lub nieleczona cukrzyca oraz choroby nerek),
- osoby pracujące lub ćwiczące na zewnątrz przy upalnej pogodzie.
Charakterystyczne oznaki odwodnienia to sucha skóra i błony śluzowe (np. język, co może prowadzić do bełkotliwej mowy), bardzo duże zmęczenie, niemoc, apatia, dezorientacja. Zauważyć też można brak potu, opuchnięte stopy, zapadnięte gałki oczne.
Odwodnienie organizmu: objawy
Oznaki odwodnienia u dorosłego to przede wszystkim:
- silne uczucie pragnienia,
- ból głowy,
- spierzchnięte usta, suchy język
- zmęczenie,
- zwiotczenie skóry (brak elastyczności),
- małe ilości oddawanego moczu lub zatrzymanie oddawania moczu (może też być ciemniejszy),
- obniżenie ciśnienia tętniczego,
- tachykardia (przyspieszone bicie serca),
- drżenie i skurcze mięśni,
- zaczerwienienie skóry
- utrata przytomności.
Im większe odwodnienie, tym bardziej nasilone objawy.
→ Przeczytaj również: Formalności po urodzeniu dziecka. O czym musisz pamiętać?
Objawy odwodnienia u dziecka
U najmłodszych wyróżnia się trzy stopnie odwodnienia:
- minimalne – dziecko pije normalnie, prawidłowo oddycha, tętno jest dobrze wyczuwalne, błony śluzowe jamy ustnej i język są wilgotne, skóra jest elastyczna,
- umiarkowane – pojawia się rozdrażnienie, osłabienie, dziecko pije łapczywie i oddaje mniej moczu, błony śluzowe jamy ustnej i język są suche, kończyny są chłodne, a skóra mało elastyczna (uchwycony fałd skórny rozprostowuje się wolniej (<2 sekund), u niemowląt ciemiączko jest wyraźnie wklęsłe,
- ciężkie – dziecko jest senne, może tracić przytomność, pije niechętnie, rytm serca jest przyspieszony, a tętno słabo wyczuwalne, gdy płacze, nie pojawiają się łzy, kończyny są zimne, skóra mało elastyczna, język i jama ustna są suche.
Należy pamiętać, że odwodnienie u niemowlaka rozwija się szybko.
→ Przeczytaj również: Kosmetyk dla dziecka od 1. dnia życia. Jaki wybrać?
Skutki odwodnienia u dorosłych i dzieci
W skrajnych przypadkach odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe mogą doprowadzić nawet do zgonu. Stąd też powinniśmy być czujni i znać objawy odwodnienia organizmu u dorosłych i dzieci. Co jednak najważniejsze, powinniśmy im ZAPOBIEGAĆ.
To ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, bo w ich przypadku ośrodek pragnienia, który mamy w mózgu, nie jest taki czuły. Zakłada się więc, że jeśli dziecko pije tyle, ile chce, to pije za mało.
Jak zapobiegać odwodnieniu w upalne dni?
- Pij wodę na bieżąco, małymi porcjami. Tak też serwuj ją dziecku. Jeśli karmisz piersią, podawaj ją częściej.
- Miej zawsze przy sobie butelkę wody (dla siebie i dla dziecka).
- Do każdego posiłku podawaj wodę. Unikaj słodkich napojów.
- Jeśli nie lubisz pić samej wody, dodaj do niej kawałek limonki lub cytryny. Jej smak możesz też uzupełnić miętą lub melisą.
- W gorące dni na obiad serwuj chłodnik.
- Unikaj przebywania na słońcu, zwłaszcza od 10.00 do 15.00, gdy świeci najmocniej.