Dzieci zmienią los planety?
Zmiany klimatyczne stały się faktem. Wiele osób nie przeczy już tej teorii, jednak nadal trudno nam połączyć niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym z naszymi codziennymi wyborami żywieniowymi. Edukację w tym zakresie warto więc rozpocząć już od najmłodszych lat. To ostatni dzwonek, by nauczyć nasze dzieci dbania o Ziemię.
Blisko 90 proc. Polaków uważa, że zmiana klimatu spowodowana jest działalnością człowieka. Jednak tylko 26 proc. z nich deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa i produktów nabiałowych na rzecz produktów roślinnych. A dlaczego to tak istotne?
Dieta roślinna ratunkiem dla planety?
70% słodkiej wody i 50% światowej powierzchni ziemi nadającej się do zamieszkania (wolnej od lodu i pustyni) jest wykorzystywane w rolnictwie. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) za jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych odpowiada obecny system żywnościowy, przy czym połowa z nich wiąże się z hodowlą zwierząt.
Ograniczenie globalnego ocieplenia nie będzie możliwe, jeśli utrzymają się obecne zachowania związane z konsumpcją żywności, nawet przy całkowitym wstrzymaniu emisji z paliw kopalnych. Konieczna jest zmiana naszych codziennych nawyków żywieniowych.
Do wyprodukowania kotleta z mięsa potrzebujemy 22 razy więcej ziemi i 4 razy więcej wody niż w przypadku kotleta ze strączków. Dodatkowo produkujemy przy tym 60 razy więcej CO2,czyli tyle, ile emituje samochód jadąc z Rzymu do Warszawy. Dlatego przygotowując roślinne posiłki możemy zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko
– mówi Joanna Lotkowska z ProVeg Polska, organizacji zajmującej się budowaniem świadomości żywieniowej, partner merytoryczny programu edukacyjnego PrzyGOTUJMY Lepszy Świat.
Dzieci w trosce o planetę
Niezwykle ważna jest edukacja, która powinna być prowadzona od najmłodszych lat. Dzieci to nasza przyszłość i to od nas zależy, jakich będą dokonywać wyborów żywieniowych. Warto im pokazać, że dieta roślinna może być smaczna i kolorowa.
Warzywa i owoce są podstawą zdrowej i zbilansowanej diety. W każdym posiłku jedna czwarta talerza powinna być wypełniona produktami pełnoziarnistymi, a ostatnia część produktami białkowymi, najlepiej roślinami strączkowymi, takimi jak groch, fasola, ciecierzyca czy soczewica.
Pokazujmy najmłodszym, że wprowadzając małe zmiany, możemy dokonać wielkich rzeczy. Nie opierajmy nauki dbania o planetę o katastroficzne wizje. Wręcz przeciwnie, niech nasze działania napawają optymizmem i dają nadzieję. Prowadząc kampanię edukacyjną PrzyGOTUJMY Lepszy Świat widzimy, że taka forma komunikacji z dziećmi spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem – zarówno dzieci jak i rodziców i nauczycieli. W tym programie skierowanym do uczniów klas 1-3 pokazujemy, jak codzienne wybory żywieniowe wpływają na zdrowie nie tylko ich samych, ale też planety
– podsumowuje Joanna Lotkowska.