Co na przeziębienie w ciąży?
Z tego artykułu dowiesz się:
Przeziębienie w ciąży jest o tyle kłopotliwe, że stosowanie powszechnie używanych leków na katar i kaszel nie jest wskazane w tym okresie. Jest jednak kilka sposobów na to, by poczuć się lepiej i zmniejszyć dokuczliwe objawy.
Co na przeziębienie w ciąży?
Przeziębienie to infekcja wirusowa, której towarzyszą takie objawy jak kaszel, katar, ból gardła czy bóle mięśniowo-stawowe. One same nie stanowią dla kobiet większego zagrożenia. Wyjątkiem jest wysoka gorączka, która we wczesnej ciąży może działać teratogennie, wywołać poród przedwczesny, a w skrajnych przypadkach nawet wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.
→ Przeczytaj również: Objawy przeziębienia u dzieci. Jak sobie radzić?
Nic zatem dziwnego, że przeziębienie w ciąży wywołuje w kobietach spory niepokój.
Jest to o tyle uzasadnione, że jest grupa wirusów, np. parwowirus B19 czy cytomegalowirus, które u dorosłych i dzieci wywołują tylko lekkie objawy, a gdy dojdzie do zarażenia kobiety w ciąży, mogą u płodu spowodować ciężką niedokrwistość wymagającą leczenia wewnątrzmacicznego.
Lekarze na szczęście uspokajają: do transmisji wertykalnej dochodzi u niewielu ciężarnych, a nawet jeśli nastąpi, objawy u płodu występują bardzo rzadko. Wiele kobiet przechodzi przeziębienie w ciąży, a przecież większość dzieci przychodzi na świat zdrowa. Powikłania infekcji wirusowych u płodów i noworodków występują sporadycznie. Trzeba więc zachować spokój.
→ Przeczytaj również: Ekorodzicielstwo. Trend, moda czy swoboda?
Co brać na przeziębienie w ciąży?
Osobnym problemem są leki, które w ciąży trzeba brać z większą rozwagą. Wiele z nich jest przeciwwskazana w tym okresie. Pozostają więc metody naturalne i syropy zawierające składniki roślinne. Te jednak też trzeba przyjmować rozsądnie.
→ Przeczytaj również: Domowe sposoby na przeziębienie. Które działają?
Co na katar w ciąży?
Bezpieczne jest płukanie nosa hipertonicznymi roztworami soli morskiej albo stosowanie maści majerankowej.
Można też zastosować inhalacje z dodatkiem dobrej jakości olejków eterycznych, np. miętowym lub eukaliptusowym (ważne, by nie był to ekstrakt na bazie alkoholu). Inhalacje można zrobić za pomocą nabulizatora albo sposobem naszych babć – garnek i ręcznik na głowę.
→ Przeczytaj również: Co na katar u dziecka?
W ciąży nie zaleca się stosowania kropli i spray’ów z substancjami obkurczającymi naczynia krwionośne.
Co na bolące gardło w ciąży?
Na ból gardła w ciąży pomóc mogą naturalne sposoby, takie jak płukanie roztworami jodyny, sody oczyszczonej, cytryny z miodem, wodą utlenioną. Pomóc też może kisiel z siemienia lnianego (2 łyżki nasion lnu zalej szklanką wody, gotuj przez kilka minut, dodaj sok (np. z czarnego bzu albo z malin), odcedź nasiona i wypij po ostygnięciu).
Można też sięgnąć po antygrypinę, w składzie której są cytrusy, świeży imbir, czosnek, kurkuma i miód. Rozgrzewająco zadziała też złote mleko i syrop cytrynowo-imbirowy.
Co na kaszel w ciąży?
Tu również trzeba być bardzo ostrożnym. Na własną rękę nie należy przyjmować żadnych preparatów na kaszel. Może się jednak zdarzyć, że lekarz zdecyduje się zapisać syrop wykrztuśny w ciąży.
→ Zobacz przepis na syrop z buraka na kaszel
Warto też zadbać o odpowiednie nawodnienie, wyższe ułożenie klatki piersiowej podczas snu (dodatkowa poduszka) oraz o dopływ świeżego powietrza.
→ Przeczytaj również: Syrop na kaszel: naturalny czy z apteki?
Co na gorączkę w ciąży?
Gorączka w ciąży to jeden z tych objawów, które budzą spory niepokój. I faktycznie bywa niebezpieczna, dlatego kiedy jest wysoka, trzeba ją obniżać.
Najbezpieczniejszy w ciąży jest paracetamol (co 6 h i bez przekraczania dawki 3 g na dobę). Z kolei ibuprofen jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży (istnieje ryzyko przedwczesnego zamknięcia się przewodu tętniczego i następowego pierwotnego nadciśnienia płucnego u noworodka).
W ciąży nie wolno stosować kwasu acetylosalicylowego (aspiryny).
“Coś” na przeziębienie w ciąży? O tym musisz pamiętać!
- Jeśli jesteś alergikiem, unikaj propolisu (jeśli jednak stosowałaś go przed ciążą, możesz po niego sięgnąć).
- Pij soki z malin i z czarnej porzeczki oraz napary z lipy.
- Do 37. tygodnia ciąży unikaj herbat z liści malin, bo mogą wyzwolić czynność skurczową i spowodować poród przedwczesny (owoce nie mają takiego działania i są bezpieczne).
- Możesz stosować też witaminę C, rutynę i wapń.
- Unikaj preparatów wieloskładnikowych zawierających pochodne efedryny (hamujących katar), czy kodeinę (hamującą odruch kaszlowy).
- Unikaj aerozoli i tabletek do ssania z tymiankiem i podbiałem, bo mogą wywołać czynność skurczową prowadzącą do porodu przedwczesnego.
Pamiętaj też, by łagodzić objawy maks. 3-4 dni. Jeśli po tym czasie nie ustąpią albo się nasilą, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Być może konieczny będzie antybiotyk (odpowiednio dobrany jest bezpieczny) i na pewno mniej szkodliwy niż bakterie, które zagrażają i kobiecie, i dziecku.