Rowerek biegowy - dlaczego warto w niego zainwestować - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Rowerek biegowy – dlaczego warto w niego zainwestować

Planer na Dobry Rok

Rowerek biegowy – dlaczego warto w niego zainwestować

dziecko na biegówce

Rowerki biegowe są chętnie wybierane na pierwszy pojazd dla dziecka. Ze względu na swoje zalety i korzyści, jakie może przynieść malcowi taki rower, jest to doskonały pomysł na prezent. Dlatego warto wiedzieć, kiedy można podarować go dziecku i na co zwrócić uwagę, aby wspólnie cieszyć się zdobywaniem nowych umiejętności przez smyka.

Rowerek biegowy zyskuje na coraz większej popularności wśród rodziców. Jest to spowodowane ilością korzyści, jakie jazda na tym pojeździe przynosi dziecku. W dodatku już nawet 2-letnie lub 3-letnie dziecko może rozpocząć przygodę z tym rowerem, nie musząc czekać na dorośnięcie do prawdziwego pojazdu z pedałami.

Jednak decydując się na ten zakup, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak dopasować go do konkretnego dziecka. Odpowiednie dopasowanie i parametry rowerka mają duże znaczenie podczas nauki jazdy.

Kiedy warto kupić rowerek biegowy dla dziecka?

Każdy rodzic sam może zauważyć, kiedy jego pociecha jest gotowa na rowerek biegowy. Wyznacznikiem jest tu sprawność ruchowa dziecka, a także jego koordynacja. Można spotkać rowerki biegowe nawet dostosowane do 18-miesięcznych malców. Jednak większość dzieci rozpoczyna swoją przygodę po 2 roku życia.

Zatem kiedy kupić rowerek biegowy — wiek malca jest uzależniony od jego indywidualnych cech, niemniej jednak warto sprezentować dziecku ten pojazd już pomiędzy 2-3 rokiem życia. Dziecko na takim rowerku uczy się równowagi, która przyda mu się w późniejszym etapie. Ponadto wzmacnia mięśnie i zwiększa sprawność fizyczną.

Malec uczy się panować nad pojazdem, kierować nim i uczy się orientacji w terenie. Rower biegowy jest ważnym krokiem przygotowującym do następnego etapu.

biegówka

Jak dobrać rowerek biegowy dla dziecka?

Decydując się na zakup rodzice często zadają sobie pytanie jak dobrać rowerek biegowy, aby był odpowiednio dopasowany do dziecka. Jest to bardzo ważne, gdyż nieumiejętnie dobrany może zniechęcić i utrudnić naukę smyka. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wzrost malca. Producenci często określają zakres wzrostu dla konkretnego modelu. Jednak najlepiej sprawdzić to osobiście sadzając przyszłego kierowcę na konkretny model.

W prawidłowo dobranym rowerku siedząc stopa malca powinna w całości dotykać podłoża. Ponadto dobrze gdy rama jest obniżona, aby malec nie miał problemu z wsiadaniem. Warto pamiętać, że za duży rowerek może się przyczynić do wad postawy. Dlatego lepiej nie kupować produktów na zapas.

Niemniej jednak warto wybrać taki produkt, który będzie miał dużą regulację siodełka i kierownicy, dzięki czemu posłuży o wiele dłużej niż rower bez regulacji. Rodzaj użytego materiału zależy od indywidualnych preferencji. Jednak w przypadku rowerków drewnianych nie ma regulacji. Za to rowerki z ramą metalową są trwalsze niż te z ramą aluminiową, niestety te pierwsze są o wiele cięższe.

Zobacz także
lekarze ginekolodzy

Zawsze należy wybierać jak najlżejszy rowerek, z którym dziecko nie będzie miało problemu. Duża waga utrudnia kontrolowanie pojazdu i może prowadzić do wypadków.

Cechy dobrego rowerku biegowego

Każdy rodzic, wybierając się na zakupy, powinien znać cechy dobrego rowerku biegowego, aby znaleźć odpowiedni produkt. W ten sposób ułatwi się dziecku zdobywanie nowych umiejętności i zapewni mu radość ze wspólnych przejażdżek. Dobry rowerek powinien być m.in.:

  • lekki,
  • solidnie wykonany,
  • odpowiednio dobrany pod względem wzrostu — stopa musi całkowicie opierać się na podłożu,
  • posiadać duży zakres regulacji siodełka i kierownicy,
  • posiadać niski przekrok ułatwiający wsiadanie i zsiadanie,
  • posiadać miękkie siodełko,
  • spełniać normy bezpieczeństwa,

Rodzic powinien zastanowić się również nad rodzajem kół. Na rynku dostępne są koła pompowane i piankowe. Koła pompowane mają lepszą przyczepność i amortyzację. Ponadto lepiej się toczą po podłożu. Jednak takie koła zwiększają wagę rowerku i dziecko może je przebić. Za to koła piankowe są lżejsze i nie trzeba się obawiać ich przebicia. Niestety komfort podczas jazdy jest mniejszy.

Dlatego każdy opiekun sam powinien zdecydować, na czym mu bardziej zależy. Rowerek biegowy to doskonały sposób na zachęcenie dziecka do aktywności na świeżym powietrzu i przepis na świetnie spędzony czas. Dlatego warto go sprezentować dziecku.

Więcej informacjo o rowerkach biegowych możesz znaleźć na stronie: https://qkids.pl/produkty/rowerki-dla-dzieci/rowerki-biegowe/

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl