Kąpiel w krochmalu. Na co pomoże? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Kąpiel w krochmalu. Na co pomoże?

Planer na Dobry Rok

Kąpiel w krochmalu. Na co pomoże?

kąpiel w krochmalu

Kąpiel w krochmalu to stary, sprawdzony sposób na podrażnienia. Stosowały go nasze mamy i babcie, kiedy dostęp do kosmetyków pielęgnacyjnych był utrudniony. Czy jednak kąpiel dziecka w krochmalu faktycznie pomaga? I kiedy warto ją stosować?

Kąpiel w krochmalu. Czy warto?

Krochmal kojarzy się nam z praniem pościeli, ręczników kuchennych i bielizny. Nasi przodkowie wykorzystywali go, by zabezpieczyć tkaniny przed wilgocią i namnażaniem się bakterii. Wykrochmalona pościel nie wchłania też kurzu (i charakterystycznie szeleści). Jest też dość sztywna.

→ Przeczytaj również: Nadmanganian potasu do kąpieli – kiedy stosować?

By nie marnować wody z krochmalem, dolewano ją do kąpieli, czyniąc z tego domowy kosmetyk. Szybko zauważono, że nadaje skórze delikatności i łagodzi podrażnienia.

A czym w ogóle jest krochmal? To połączenie wody i skrobi roślinnej (najczęściej wykorzystuje się mąkę ziemniaczaną). Po przygotowaniu krochmal ma konsystencję kisielu.

Kąpiel w krochmalu – przepis

By przygotować kąpiel w krochmalu dla niemowlaka, rozpuść w szklance zimnej wody 2 łyżki mąki ziemniaczanej. W garnku zagotuj litr wody, a kiedy zacznie wrzeć, wlej przygotowaną wcześniej zawiesinę wody z mąką. Mieszaj przez chwilę. Musisz robić to bardzo energicznie, by nie powstały grudki.

Teraz wystarczy dolać krochmal do wody w wanience i wymieszać. Uwaga: dno wanienki będzie bardzo śliskie, podobnie jak skóra dziecka. Kąpiel noworodka w krochmalu wymaga więc bardzo dużej ostrożności.

Kąpiel noworodka w krochmalu – na co pomaga?

Kiedy już wiesz, jak zrobić krochmal, sprawdź, kiedy dobrze jest go stosować. Nasi przodkowie używali go na wszelkiego rodzaju podrażnienia (również okolicy pieluszkowej, o czym przeczytasz tutaj). Łagodzi w ten sposób świąd, przynosząc dziecku ulgę. Kąpiel w krochmalu na potówki również bywa często stosowana (więcej na temat potówek).

Dziś kąpiel niemowlaka w krochmalu często stosują rodzice dzieci z atopowym zapaleniem skóry. To jedna z powszechniejszych dolegliwości dermatologicznych, do rozwoju której przyczyniają się czynniki środowiskowe, m.in. roztocza kurzu domowego, alergeny, zanieczyszczenie środowiska, a także czynniki psychosomatyczne (m.in. stres).

Tylko czy kąpiel w krochmalu niemowlaka, u którego podejrzewamy AZS, to dobry pomysł? Taki sposób pielęgnacji nie zaszkodzi, ale nie może być stosowany przez dłuższy czas. Podstawą jest wizyta u dermatologa i wdrożenie odpowiedniego leczenia, by nie doszło do zaostrzenia zmian.

Zobacz także
dziecko bawi się drewnianymi zabawkami

Nic też nie stoi na przeszkodzie, by w krochmalu kąpały się osoby dorosłe. Taki sposób pielęgnacji sprawdzi się w przypadku suchej i podrażnionej skóry.

Kąpiel w krochmalu – czy spłukiwać?

Wielu rodziców zastanawia się, czy śliską warstwę powstałą na skórze po kąpieli w krochmalu należy spłukiwać? Otóż nie ma takiej potrzeby! Wystarczy lekko osuszyć skórę ręcznikiem (bez pocierania), następnie nawilżyć ją odpowiednim kosmetykiem.

Warto też pamiętać, by kąpiel w krochmalu nie trwała długo (maksymalnie 5 minut). Nie trzeba też stosować jej codziennie, gdyż może nadmiernie przesuszyć skórę.

Naturalne sposoby: nie tylko kąpiel w krochmalu!

Dziś, kiedy mamy całe mnóstwo kosmetyków pielęgnacyjnych, dawne metody odeszły w zapomnienie. A szkoda, bo wiele z nich faktycznie działało. Kąpiele przygotowywano z tanich i łatwo dostępnych składników, np. z płatków owsianych, siemienia lnianego lub wywaru z liści orzecha włoskiego.

Do przemywania skóry wrażliwej poleca się też rumianek, ale uwaga: roślina może uczulać. Łagodniejsze działanie, ale niemniej skuteczne, wykazuje nagietek.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
1
No, nie wiem
1
Świetny
1
Uwielbiam
1
Zwariowany
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl