Jak zrobić masę solną?
Z tego artykułu dowiesz się:
Masa solna to masa do modelowania, którą lubią i dzieci, i dorośli. Mogą bowiem wykonać z niej wiele ciekawych figurek i ozdób, a sama praca wycisza, relaksuje i jest dobrym treningiem dla małych rączek. Jak zrobić masę solną w domu? I czym ją ewentualnie zastąpić?
Jak zrobić masę solną?
Wielu z nas jeszcze z przedszkola pamięta elastyczne ciasto, z którego robiło się różnego rodzaju figurki. Najpopularniejsze, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, były anioły z masy solnej. Stanowiły zarówno nietuzinkową ozdobę choinkową, ale też nierzadko prezent, jaki wręczało się rodzinie lub nauczycielom z okazji Bożego Narodzenia.
→ Przeczytaj również: Jak zrobić płyn do baniek?
Dziś masa solna nieco odeszła w zapomnienie, bo zastąpiły ją plastelina, modelina i ciastolina. Czas jednak na jej triumfalny powrót, zwłaszcza że ozdoby DIY są coraz bardziej pożądane. Warto też uczyć dzieci, że nie wszystko trzeba kupować, a wspólnie spędzony czas jest bezcenny.
→ Przeczytaj również: Pierwsze objawy uzależnienia od Internetu [rozmowa z psychologiem]
Masa solna ponadto:
- pobudza wyobraźnię,
- wspiera rozwój zdolności manualnych (ćwiczy motorykę małą),
- zachęca do pracy twórczej,
- pozwala spędzić czas z rodzicem na wspólnej zabawie.
Jak się robi masę solną: składniki
Przepis na masę solną jest banalnie prosty. Do jej przygotowania potrzebne są:
- 1 szklanka mąki*,
- 1 szklanka soli,
- ok. 0,5 szklanki wody.
* Jeśli chcesz otrzymać więcej masy, pamiętaj o proporcjach: mąki i soli musi być tyle samo.
Do głębokiej miski wsyp mąkę i sól. Dokładnie wymieszaj i wlej niewielką ilość wody. Zacznij ugniatać ciasto. Jeśli masa jest mało elastyczna, ponownie dolej wody (rób to stopniowo).
→ Przeczytaj również: Slime. Jak zrobić?
Kiedy składniki się połączą, wyłóż masę na stół lub stolnice i ugniataj tak długo, aż ciasto zrobi się gładkie (najczęściej trwa to ok. 5 minut).
Masę solną możesz wykorzystać od razu albo później, ale by ją przechować, zamknij ją w szczelnie zamkniętym pojemniku.
A jak grubo ją rozwałkowywać? Na pewno im grubsze będziesz wycinać figurki z masy solnej, tym dłużej będą schły, jednak jest mniejsze ryzyko, że popękają.
W przypadku zawieszek na choinkę czy małych serduszek idealna grubość masy solnej to 3 mm.
Kolorowa masa solna
Najczęściej masę solną maluje się farbami plakatowymi. Można jednak dodać do niej barwnik już na etapie przygotowywania ciasta. Może nim być kakao (da kolor brązowy), kurkuma (żółty) lub cynamon (beżowy).
By zabarwić masę solną można też dodać do niej barwniki spożywcze albo niewielką ilość farb akwarelowych. Ciekawym dodatkiem będzie też drobny brokat.
Jeśli używasz barwniki spożywcze, pamiętaj, by mieszać i wykrawać masę w rękawiczkach, bo może intensywnie barwić skórę.
→ Przeczytaj również: Matka Aptekarka: Nie ma magicznej pigułki, która spowoduje, że dzieci nie będą chorować
Jak suszyć masę solną?
Figurki z masy solnej ułóż na papierze do pieczenia. Jeśli pogoda jest ładna, możesz wystawić je na słońce (po kilku dniach stwardnieją). Możesz też położyć je na grzejniku albo wysuszyć w piekarniku. Ta ostatnia metoda sprawdzi się zwłaszcza w przypadku grubszych i większych ozdób.
Ozdoby z masy solnej susz w piekarniku w temperaturze 50-60°. Nie więcej, bo masa zamiast wyschnąć, upiecze się i popęka.
→ Przeczytaj również: Ludziki z kasztanów i inne zabawy na jesień DIY
Jak się robi masę solną utwardzoną?
Jeśli chcesz wykorzystać masę solną do zrobienia trwałych ozdób, które chcesz np. powiesić na ścianie lub choince, musisz ją odpowiednio utwardzić. Wykorzystać do tego klej do tapet, ale uwaga: taka masa solna nie jest odpowiednia dla dzieci.
Składniki na utwardzoną masę solną
- 1 szklanka mąki,
- 1 szklanka soli,
- 2 łyżki kleju do tapet,
- woda.
Wymieszaj mąkę, sól i klej do tapet, stopniowo dolewaj wodę. Pamiętaj, by działać szybko, bo masa solna w tej wersji szybciej wysycha.
Sucha porcelana zamiast masy solnej
Elastyczną masę można też zrobić w nieco inny sposób. To tzw. sucha porcelana, do przygotowania której potrzeba:
- 2 łyżki skrobi kukurydzianej,
- 1 łyżkę oliwki,
- pół łyżeczki sody oczyszczonej,
- 2 łyżki kleju wikol.
W pierwszej kolejności wymieszaj skrobię z oliwką (zrób to bardzo dokładnie!), następnie dodaj sodę oczyszczoną i mieszając – klej. Ugniataj ciasto. Po kilku minutach masa będzie gotowa do wykrawania.
Ozdoby i figurki z tzw. suchej porcelany zostaw do wyschnięcia podobnie jak masę solną.