Jak urządzić pokój dziecka? Część czwarta: strefa nauki. - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak urządzić pokój dziecka? Część czwarta: strefa nauki.

Planer na Dobry Rok

Jak urządzić pokój dziecka? Część czwarta: strefa nauki.

Przychodzi taki moment w życiu każdego rodzica, kiedy musi wstawić do pokoju swojej pociechy biurko. Naszemu dziecku potrzebne jest miejsce do skupienia i pełnej koncentracji. W którym miejscu pokoju dziecka należy wydzielić strefę nauki? Jak ją zagospodarować?

 

Przede wszystkim musimy znaleźć miejsce na biurko. Razem z siedziskiem stanowi ono podstawę umeblowania w strefie nauki. Każdy zorientowany rodzic wie, że najlepsze będzie miejsce przy oknie, ponieważ zapewnia dostęp do dziennego światła. Jeżeli to możliwe unikajmy ustawienia, w wyniku którego dziecko będzie siedziało tyłem do wejścia. Układ ten jest niekorzystny  także dla nas dorosłych. Jeśli siedzimy przy biurku skierowani plecami w stronę drzwi, to mamy poczucie dyskomfortu i rozproszenia, ponieważ nie widzimy kto wchodzi do pokoju.

Jeżeli mamy już miejsce, to należy wstawić biurko. Tylko jakie? Na rynku jest wiele propozycji.  Najważniejsze, żeby było wygodne w użytkowaniu i zapewniało utrzymanie prawidłowej postawy. Siedząc przy biurku dziecko powinno mieć proste plecy. Jeżeli blat biurka jest za nisko, dziecko będzie się garbić, co jak wiemy grozi skrzywieniem kręgosłupa. Najlepiej jeżeli biurko rośnie razem z dzieckiem. Możliwość zakupu osobno blatu i nóg, daje nam możliwość indywidualnego dostosowania wysokości biurka. Ważny jest również rozmiar blatu.  Powinien on być na tyle duży , by dziecko mogło swobodnie pracować.  Jeżeli nasze dziecko będzie korzystać z komputera, idealnie gdy na blacie znajdzie się miejsce na komputer i osobno na rozłożenie materiałów do nauki. Zakłada się, że dla młodszych dzieci  biurko powinno mieć minimalną szerokość 75 cm i głębokość 50 cm, dla nastolatków odpowiednio 100 i 75 cm. Ostatecznie jakie wymiary biurka zależy od tego ile mamy miejsca w pokoju.

Żeby zapewnić dziecku wygodę i prawidłową postawę przy biurku trzeba dobrać odpowiednich wymiarów siedzisko. Ważna jest jego wysokość. Stopy dziecka powinny być swobodnie oparte o podłogę. Unikamy uciskania w strefie podkolanowej i napięcia mięśni nóg. Należy również przy wyborze siedziska zwrócić uwagę na odpowiednią płaszczyznę dla oparcia części lędźwiowej kręgosłupa, która sprzyja prawidłowemu rozwojowi postawy dziecka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także
tata na urlopie ojcowskim z dzieckiem

 

 

 

W strefie nauki ważną rolę odgrywa ergonomia i odpowiednie oświetlenie. Dziecko powinno mieć wszystko w zasięgu ręki. Kartki, zeszyty, ołówki, kredki, linijki – każda rzecz musi mieć swoje miejsce. Pomogą one w utrzymaniu porządku. Przyda się również tablica korkowa lub magnetyczna na zdjęcia, karteczki, rysunki. Dobre oświetlenie, oprócz okna, które pozwoli na dostęp światła dziennego, załatwi nam postawiona na biurku lampka. Zastosujmy w niej żarówki o barwie zbliżonej do światła słonecznego np. lampy halogenowe lub typu LED.  Żeby dziecko nie zasłaniało sobie ręką światła, lampka powinna znajdować się z lewej strony biurka w przypadku dziecka praworęcznego, a z prawej strony w przypadku leworęcznego.  Pamiętajmy, że brak dobrego oświetlenia powoduje zmęczenie, brak koncentracji i pogarsza wzrok.

W strefie nauki kolory także mają znaczenie. Warto zadbać by pojawił się w niej kolor żółty, który stymuluje mózg, rozjaśnia myślenie i poprawia pamięć.

 

Dobrze zagospodarowana strefa nauki, to zachęta dla naszego dziecka do intelektualnego i twórczego wysiłku. Zadbajmy zatem o trzy podstawowe elementy: wygodę, dobre oświetlenie i przyjazne w użytkowaniu miejsce.

 

 

W następnym artykule szczegółowo omówię strefę przechowywania. Zapraszam!

 

Autorką tekstu jest Agnieszka Ćwiklińska – projektantka wnętrz, założycielka Dekoratywki, pracowni, która specjalizuje się w projektowaniu wnętrz dziecięcych.

www.dekoratywka.pl

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl