Mamo zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci! - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Mamo zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci!

Planer na Dobry Rok

Mamo zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci!

W dzisiejszych czasach Internet jak wiadomo to nie tylko łatwy dostęp do informacji to także sposób spędzania wolnego czasu, szybkiej komunikacji i nawiazywania znajomości. Bardzo dużą grupą, która korzysta z Internetu – szczególnie z portali

społecznościowych są mamy. O ile na forach można zachować pewną anonimość to jednak na Facebooku trudno mówić o prywatności.

Przygotowałam dla Was dziesięć wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci. To ważne byście wzięły je pod uwagę – szczególnie tyczy się to Facebooka.

 

1. Bądźcie dyskretne. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

2. Bądźcie anonimowe. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu). Nie podawajcie dokąd i kiedy wybieracie się z dziećmi na spacer.

3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego.

4. Bądźcie szczere. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

5. Bądźcie uprzejme. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami.

6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.

7. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.

8. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.

9. Bądźcie kreatywne. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Bądźcie kreatywne i wyjątkowe!

10. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni. Nie ufajcie każdemu profilowi na Fb nawet gdy się reklamuje, a koleżanki też go polubiły.

I pamiętajcie, że wszystko zależy od was. Sami decydujecie, w jakie działalności się zaangażować i jakie informacje udostępnić.

A na forum portalu  mamywsieci.pl jesteście bezpieczne – posługujecie się nickami a Wasze dane nie są zbierane ani udostępniane.

 

JS

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl