Jak urządzić pokój dziecka? Część trzecia: strefa zabawy. - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak urządzić pokój dziecka? Część trzecia: strefa zabawy.

Planer na Dobry Rok

Jak urządzić pokój dziecka? Część trzecia: strefa zabawy.

Strefa zabawy w pokoju dziecka, to chyba najważniejsza jego część dla naszego malucha.  Co uwielbia robić nasze dziecko całymi dniami? Oczywiście bawić się. Strefa zabawy to  również miejsce, które rozwija kreatywność, edukuje. Miejsce, w którym dziecko bezpiecznie i z radością spędza czas. Strefa ta jest wbrew pozorom bardzo wymagającą przestrzenią do zaaranżowania. Nie wystarczą tu porozrzucane zabawki. Trzeba dobrze przemyśleć czym i jak się bawi nasze dziecko. Jak zatem mądrze urządzić strefę zabawy?

 

            W każdym pokoju dziecka znajdzie się miejsce na wydzielenie strefy zabawy. Wiadomo, że cały pokój dziecka stanowi dla niego plac zabaw. Warto jedna zadbać o takie miejsce, kąt  w pokoju, w którym dziecko wie, że może puszczać wodze fantazji oraz bezpiecznie i wygodnie się bawić. Czym wydzielić tę strefę? Dobrze sprawdzi się miękki dywan, może też inny kolor ściany, galeria prac dziecka, półki na książki, miejsce na zabawki. (To wydzielenie stref, które tak bardzo podkreślam, jest ważne do uzyskania przestrzeni w skali dziecka. Daje mu możliwość skupienia się, działania według własnych rytmów). Jeśli pomieszczenie jest odpowiednio wysokie lub po prostu małe, a dziecko już na tyle samodzielne by wspiąć się po drabince, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego poziomu użytkowego, na którym może znaleźć się strefa relaksu, a pod nią strefa zabawy.

 

            Dzieci odbierają przestrzeń bardzo emocjonalnie. Wszystko jest dla nich nowe i każda rzecz może być czymś innym.  Postarajmy się urządzić pokój, a  w nim strefę zabawy tak, żebyśmy mogli unikać nakazów i zakazów wobec naszego dziecka. Nie przez nie dziecko się rozwija, ale poprzez obserwację, eksplorację, dotykanie, smakowanie, pobudzanie wyobraźni. Dzieci uczą się wszystkimi zmysłami. Boimy się pomazanych ścian? Idealna będzie specjalna farba, którą możemy pomalować kawałek ściany lub prosta sztaluga. Dziecko swobodnie może malować, a my mamy stres z głowy. Uzyskane w ten sposób miejsce do „pracy twórczej” pozwoli na rozwój ekspresji, nabycie kultury kolorystycznej.  Nasze dziecko skacze po wszystkim? Porozrzucajmy miękkie poduchy na podłodze w strefie zabawy, niech skacze. Wpływa to na jego rozwój psycho-ruchowy, a my mamy spokój ducha.  Lubi się wdrapywać na meble? Może pomocna będzie lina do wspinania, albo nawet mini ścianka wspinaczkowa? Dziecko przy okazji uczy się  kontroli nad własnym ciałem. Na pewno nie uda nam się zrobić z pokoju dziecka parku rozrywki i nawet nie o to chodzi, ale spróbujmy zaaranżować tę przestrzeń tak, żeby zapewniała dziecku wiele różnorodnych bodźców i możliwości zabawy. Stymulowała wyobraźnię  i wspierała jego rozwój.  Mamy wtedy pewność, że ulubioną formą spędzania czasu przez nasze dziecko nie będzie tylko oglądanie telewizji, ( oczywiście  telewizor w dziecięcym pokoju surowo zabroniony :).

Tak jak w strefie relaksu należałoby ograniczyć ilość bodźców, które mogą rozpraszać dziecko, tak  w strefie zabawy możemy już pozwolić sobie na większą feerię wzorów i kolorów. Doskonale sprawdzi się kolor pomarańczowy, żółty i odrobina czerwonego. Są to kolory ciepłe, radosne, energetyczne, które wydobywają twórcze i pogodne myśli. Na te ostatnie ma również wpływ  oświetlenie pokoju.  Pamiętajmy, że dziecku należy zapewnić odpowiednią dawkę światła dziennego. Produkuje się wtedy serotonina, która jest m.in. odpowiedzialna za utrzymywanie pozytywnego myślenia. Strefę zabawy należy zatem umiejscowić blisko okna.

 

            Jeżeli mamy już wydzieloną strefę zabawy to z pewnością muszą się w niej znaleźć zabawki. Unikajmy przeładowania. Niech pokój Twojego dziecka nie przypomina sklepu z zabawkami. Selekcjonujmy to, czym się bawi. Niech będą to mądre i rozwijające zabawki. Ale także wysokiej jakości i estetyczne. Nie muszą być drogie i wyszukane. Czasami lepiej się sprawdzi odrobina wyobraźni i kartonowe pudło. Coraz więcej rodziców kupuje ekologiczne zabawki. Jesteśmy już zmęczeni plastikiem oraz świadomi zagrożeń z toksycznych materiałów, które są wykorzystywane do produkcji i oddziaływania ich na organizm człowieka, ale także na środowisko. Bądźmy eko! Dbamy tym samym o bezpieczeństwo naszego dziecka i kształtujemy w nim szacunek dla  przyrody. W strefie zabawy nie powinno również zabraknąć miejsca na piękne i mądre książki. Doskonale wiemy, że jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest czytanie  książek. To właśnie w książkach Twój maluch znajdzie wskazówkę, w jaki sposób zbudować własny system wartości.  Rozwija empatię, tworzy swój własny bajkowy świat.

 

            Strefa zabawy, to ważne miejsce dla każdego dziecka. Wymaga od nas rodziców starannej troski i surowej refleksji, jak i czym się bawi nasze dziecko. Wymaga też od nas poświęcenia czasu  na zabawę z maluchem. Dziecku potrzebna jest  nasza obecność. Urządźmy strefę zabawy tak, abyśmy również czerpali z niej radość. I pamiętajmy, że przy jej urządzaniu, to nasze dziecko jest najlepszą inspiracją!

Zobacz także
choinka z książek na Boże Narodzenie

 

W następnym artykule szczegółowo omówię strefę nauki. Zapraszam!

 

Autorką tekstu jest Agnieszka Ćwiklińska – projektantka wnętrz, założycielka Dekoratywki, pracowni, która specjalizuje się w projektowaniu wnętrz dziecięcych.

www.dekoratywka.pl

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl