Prawidłowa postawa ciała u dziecka - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Prawidłowa postawa ciała u dziecka

Planer na Dobry Rok

Prawidłowa postawa ciała u dziecka

Prawidłowa postawa ciała jest indywidualną cechą każdego z nas. Co robić by pomóc dziecku w uzyskaniu prawidłowej postawy ciała?

Dziecko, bezpośrednio po urodzeniu nie ma umiejętności przeciwstawiania się sile grawitacji, a tym samym utrzymywania prawidłowej postawy. Umiejętność ta jest zdobywana stopniowo w pierwszych miesiącach życia dziecka. Z upływem czasu maluch poznaje stopniowo możliwości ruchowe swojego ciała, oraz nabiera orientacji w przestrzeni. Najpierw zaczyna unosić główkę, obraca się, pełza, siada, raczkuje, aż do momentu w którym zaczyna chodzić. Wraz z nabywaniem tych umiejętności, przychodzi zmiana postawy ciała dziecka. Między 12 a 14 miesiącem kręgosłup dziecka ma charakterystyczny kształt. W okresie do 3 roku życia naturalne jest odstawanie łopatek, wysunięcie barków do przodu i uwypuklony brzuszek. Koleje zjawiska przejściowe, które można zaobserwować w okresie przedszkolnym (3-6 lat), to asymetria barków, koślawość kolan, małe wysklepienia stóp i uwypuklenie klatki piersiowej. Cechy te zanikają wraz z prawidłowym rozwojem sprawności fizycznej. Rozpoczęcie nauki w szkole to często moment, w którym postawa dziecka ulega pogorszeniu (można to również zaobserwować już u dziecka uczęszczającego do przedszkola). Główną przyczyną jest tu zmiana warunków: dłuższe siedzenie, niewłaściwie dobrane krzesła i ławki, a także nowe obowiązki i stres wywołany nową sytuacją, w której nasze dziecko się znalazło. Również w wieku dojrzewania częste są pogorszenia postawy. W tym okresie spowodowane one są szybkim wzrostem i zaburzeniami hormonalnymi.

Ale co, my rodzice, możemy zrobić by już od maleńkości pomagać naszym dzieciom w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała? Podstawą jest swoboda ruchowa, która oprócz rozwoju mięśni, w późniejszych latach zapewnia też, lepszą koordynację ruchową, koncentrację, sprawność myślenia i ułatwia przyswajanie wiedzy. Aby pomóc kilkumiesięcznemu maluchowi w prawidłowym rozwoju trzeba mu dać możliwość dość częstych zmian pozycji. Należy pamiętać o układaniu go na pleckach, na boczku i na brzuszku. Każda z tych pozycji wpływa na rozwój innej grupy mięśni. Przykładowo, kładąc bobasa na brzuszku umożliwiamy mu wzmocnienie mięśni karku i grzbietu, ale tym samym ograniczamy możliwość ćwiczenia mięśni brzucha. Dlatego pamiętajmy że jedna pozycja nie wystarczy by dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Ważną rzeczą jest też dostosowywanie postaw do możliwości dziecka, czyli nie zmuszajmy do siedzenia, czy chodzenia w okresie gdy mięśnie używane w tych postawach nie są jeszcze wystarczająco silne. Kolejnymi błędami często prowadzącymi do złej postawy ciała, są: nieprawidłowe ułożenie w czasie karmienie, snu, ubierania, noszenia na rękach, czy prowadzenie zawsze za tą samą rączkę. Sytuacje te mogą doprowadzić do niepożądanych efektów przy wielokrotnych powtórzeniach. Prawidłowa postawa ciała, a rozwój dziecka. W okresie wczesnego dzieciństwa, ważne jest zaspokojenie indywidualnych potrzeb ruchu, wysiłku i odpoczynku. Dużym zagrożeniem w tym okresie jest przyjmowanie niewłaściwych pozycji, chociażby siedząc podczas zabawy. W wieku przedszkolnym należy upewnić się by dziecko miało zapewnione odpowiednie krzesło i stolik. Odrabianie lekcji przy ławie, czy na podłodze w pozycji leżącej nie jest w tym okresie wskazane. Należy również zachęcić do odpowiednich zabaw ruchowych i wyrabiać w dziecku nawyk przyjmowania i utrzymywania prawidłowej postawy. W wieku szkolnym, natomiast, lekcje wychowania fizycznego powinny zawierać odpowiednio dobrane ćwiczenia, przygotowujące układ mięśniowy dzieci do tzw. skoku wzrostowego. Poza wymienionymi czynnikami, które mają wpływ na postawę dziecka trzeba też pamiętać o chronieniu dziecka przed infekcjami, oraz o zrównoważonej diecie. (link) Stany chorobowe osłabiają mięśnie, ponieważ zmuszają dziecko do przebywania w pozycjach niekorzystnych dla mięśni. Również stan psychiczny ma wpływ na postawę. Zrównoważona dieta dostarcza małemu organizmowi niezbędnych w okresie rozwoju dziecka, składników odżywczych. Te kilka wskazówek, powinno zwrócić uwagę każdego rodzica na to jak ważne jest pielęgnowanie prawidłowej postawy, w czasie gdy dziecko się rozwija. Pamiętajcie też, że trening prawidłowej postawy, powinien rozpocząć się już w okresie wczesnego dzieciństwa. Nabyte nawyki pozostają na całe życie i zabezpieczają przed schorzeniami kręgosłupa.

Zobacz także
dziecko a rozwód rodziców

Źródło: M. Borkowska, I. Gelleta-Mec „Wady postawy i stóp u dzieci”

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl