Sen dziecka
Z tego artykułu dowiesz się:
- niemowlę (ok 1 m-c) przesypia 16-22 godz/dobę, budząc się około 7 razy,śpi nie dłużej niż 3-4 godz. bez przerwy.
- dziecko od 2 do 4 miesiąca życia śpi podczas dnia 6-9 godzin, a w nocy 5-9 godzin
- 5-cio do 8-mio miesięczny bobas sypia od 2 do 5 godzin w dzień i 8 do 10 godzin w nocy
- do 12-go miesiąca dzieci przesypiają od 1 do 4 godz w dzień i od 10 do 12 godz w nocy
- od 13-go do 36-go miesiąca, dziecko śpi jeden raz na dzień, od 30 minut do 2 godzin i w nocy od 10 do 12 godzin.
Z wiekiem zapotrzebowanie na sen w trakcie dnia u dzieci maleje. Taki np.dwulatek w dzień pochłonięty zabawą i poznawaniem świata nie myśli o spaniu. Sen jednak spełnia bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Nie tylko regeneruje organizm, ale pozwala też odzyskać siłę i energię, wspomaga układ nerwowy, leczy. Podczas snu dziecko analizuje zdarzenia, przetwarza i zapamiętuje umiejętności nabyte w ciągu dnia. Nie ma ujednoliconego sposobu, na to by pokonać niezmordowanego maluszka i osiągnąć wreszcie błogi spokój. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że im dłużej wieczorem pozwolimy na harce tym trudniej będzie uśpić naszą pociechę.
Musimy przyjąć podstawowe zasady,które pomogą nam osiągnąć zamierzony cel-uśpić dziecko
1. Pójście do łóżka poprzedźmy posiłkiem (kolacja) o stałej porze.
Zwróćmy uwagę na wielkość porcji i ilość wypitego płynu. Ustalmy z dzieckiem jasne zasady, np. że jemy przy stole, a nie w łóżku. Dziecko będzie próbowało odsunąć w czasie zasypianie przez różnego rodzaju chwyty typu:”jestem głodny, chce mi się pić, siusiu”. Nie dajmy się nabrać. Unikajmy też zanoszenia mleka do łóżka dziecka i pozwalania, by maluch przy nim zasypiał. Nie dość, że prowadzi to do próchnicy, to oprócz tego nie wyrabia w dziecku podstawowego nawyku mycia zębów jako czynności poprzedzającej pójście spać.
2. Kładziemy dziecko regularnie o tej samej porze z towarzyszeniem tych samych z góry ustalonych czynności.
Zbyt wcześnie kładzione nie ma zamiaru spać, natomiast zbyt późno jest senne i kaprysi utrudniając tym samym wykonanie nam podstawowych zabiegów higienicznych i innych czynności poprzedzających sen. Dzieci uwielbiają rutynę, daje im to poczucie bezpieczeństwa. Zadbajmy, by wygasić w dziecku emocje towarzyszące mu podczas dnia.Na około 2 godziny przed snem zrezygnujmy z zabaw pobudzających. Niech dziecko wejdzie w etap wyciszania, odprężenia. Poświęćmy mu swój czas, bądźmy przy nim. Przytulmy, zapewnijmy o uczuciach. Bliskość rodziców przed snem działa kojąco, zapobiega lękom i zapewnia spokojniejszy sen.
3. Stwórzmy odpowiedni klimat, przyciemnijmy światło lub włączmy małą lampkę, jeśli nasza pociecha boi się spać przy wyłączonym świetle.
Nie lekceważmy jego lęków, wspierajmy. Wcześniej pamiętajmy o tym by przewietrzyć pokój. Temperatura nie powinna być za wysoka, około 20 stopni. Nie ustawiajmy łóżeczka dziecka przy kaloryferze, zapewnijmy odpowiednią wilgotność powietrza w pokoiku.
4. Nie wyczyniajmy nie wiadomo jakich niestworzonych akrobacji – bo ” dziecko za wszelką cenę ma spać”.
Pamiętajmy o tym by zachować spokój, nerwowość rodziców nie sprzyja osiągnięciu celu.
5. Wszelkich analiz złego zachowania dziecka w ciągu dnia dokonujmy z pociechą wcześniej, nie bezpośrednio przed snem – niech to będzie czas bez stresu, czas wyciszenia.
6. Pomocne w zasypianiu są też ulubione przytulanki, zabawki, kocyk. Jeśli dziecko chce do łóżka zabrać klocki, lub tory kolejowe, musimy jasno wytłumaczyć że te zabawki już śpią i nie należy ich budzić.
7. Dobrą metodą jest zasypianie przy muzyce lub bajkach na CD. Tym sposobem nasza dziecko przyzwyczaja się do spania nie w absolutnej ciszy, co ułatwi życie rodzicom.
Przez przestrzeganie odpowiednich zasad przy usypianiu,a przede wszystkim wystarczającej ilości godzin snu malucha zapewnimy sobie nagrodę w postaci nieustającej energii, chęci do zabaw i dobrego humoru naszej pociechy.
JM