Moje dziecko bezpieczne w sieci: 5 rad dla rodziców - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Moje dziecko bezpieczne w sieci: 5 rad dla rodziców

Planer na Dobry Rok

Moje dziecko bezpieczne w sieci: 5 rad dla rodziców

Nadszedł czas wakacji. Niektóre dzieci będą spędzać tegoroczne lato na kampusach, biwakach, koloniach, u babci czy dziadka. Spora większość jednak zdecyduje się lub zmuszona będzie na spędzenie wolnego czasu przed ekranem telewizora bądź komputera. Dlatego tak ważne jest, abyśmy szczególnie podczas okresu wakacje, czuwali nad bezpieczeństwem naszych dzieci, nie tylko na koloniach czy wczasach, ale również i w sieci.

Żyjemy w dobie gier komputerowych, portali społecznościowych i smartfonów z o wiele wyższą aktywnością młodzieży w internecie. Stąd postanowiliśmy zaproponować 5 rozwiązań dla każdego rodzica jak skutecznie czuwać nad bezpieczeństwem dzieci w sieci w ciągu tego lata.

Rada 1: Wspólne odkrywanie internetu.

Większość rodziców po prostu nie ma czasu, aby pilnować i sprawdzać co robi dziecko w internecie. Słowa takie jak “friv” czy “kizi” są nam zupełnie obce, a to przecież jedne z najpopularniejszych gier w które grają nasze dzieci. Dlatego odkrywanie internetu i rozmaitych portali społecznościowych rodzica z dzieckiem jest tak bardzo ważne. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po sieci.

Rada 2: Rozmawiaj z dzieckiem

Czasami krótka rozmowa może zmienić nasze podejście do wielu spraw – otworzyć nasze oczy na problemy o których nie mieliśmy pojęcia. Uczulenie dziecka na wszelkie niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w internecie jest kolejną radą, o której warto pamiętać. Usiądź na spokojnie ze swoją pociechą i wytłumacz, że rozmowa z obcymi w sieci nie jest zawsze bezpieczna i ostrzeż je przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić jej krzywdę.

Rada 3: Bądź wyrozumiałym rodzicem.

Często zdarza się tak, że dzieci nieświadomie otworzą zakazaną reklamę bądź znajdą się na stronie dla dorosłych. W takich sytuacjach bycie wyrozumiałym jest niesamowicie ważne. Zanim nakrzyczysz na przestraszone lub niczego nieświadome dziecko, nie rozwiąże to sytuacji w żaden sposób, pamiętaj, że wyrozumiałość i spokój są najlepszymi doradcami.

Rada 4: Zawsze zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.

“W sytuacji gdy rodzic natrafia na stronę z niewłaściwą czy nielegalną treścią, zgłoszenie tego w trybie natychmiastowym jest niesamowicie ważne” – wyjaśnia Agnieszka Walewinder z portalu Poki. “Nielegalne treści należy zgłaszać na policję, która reaguje bardzo szybko na takie zgłoszenia. W ten sposób niebezpieczne dla naszego dziecka portale są blokowane bądź usuwane z internetu.”

Rada 5: Naucz dziecko jak korzystać bezpiecznie z internetu.

Wystarczy poświęcić kilka godzin przed ekranem komputera wraz z dzieckiem, aby wytłumaczyć mu i pokazać które strony są dla niego przyjazne, a które nie. Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z internetu, jakie strony lubi oglądać. Co więcej, ustalcie wspólnie zasady korzystania z niego oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.

Zobacz także
mama i nastoletnia córka przed komputerem

Przy tym wszystkim nie zapominajmy jednak, że internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Dlatego nie popadajmy w paranoję i nie odcinajmy naszego dziecka od komputera w czasie trwania wakacje. Wystarczy jedynie czuwać nad jego aktywnością w sieci i dużo rozmawiać.

(JS)

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl