Poradniki dla Mam - Polecamy, bo same z nich korzystamy - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Poradniki dla Mam – Polecamy, bo same z nich korzystamy

Planer na Dobry Rok

Poradniki dla Mam – Polecamy, bo same z nich korzystamy

Zobacz także
oczy chłopca złość

“W oczekiwaniu na dziecko.Najlepszy poradnik dla przyszłych matek i ojców” Heidi Murkoff, Sharon Mazel Wyczerpujące źródło informacji na temat: wyboru lekarza -diagnostyki prenatalnej, przebiegu porodu ciąży wysokiego ryzyka ciąży wielopłodowej cięcia cesarskiego diety ciążowej, karmienia piersią. W tej niezwykłej książce znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących cię pytań: Czy niebezpiecznie jest zajść w ciążę po 35 roku życia? Jak rozpoznać, że rozpoczął się poród? Czy seks w okresie ciąży szkodzi dziecku? Czy choroba w czasie ciąży może zagrozić dziecku? Czy nagły brak ruchów dziecka powinien niepokoić? Co zrobić, żeby szybko odzyskać sylwetkę sprzed ciąży?
“Pierwszy rok życia dziecka” Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, B.S.N Hathaway Sandee Znakomite źródło informacji na temat: rozwoju dziecka w czasie pierwszych 12 miesięcy życia, karmienia piersią -odżywiania i pielęgnacji, wyboru lekarza, noworodków o małej masie urodzeniowej, dziecka adoptowanego, chorób wieku dziecięcego, podróżowania z dzieckiem oraz rozdział dedykowany mężczyznom pt. “Zostajesz ojcem” KSIĄŻKA UDZIELI ODPOWIEDZI NA DZIESIĄTKI PYTAŃ DOTYCZĄCYCH PIERWSZYCH 12 MIESIĘCY ŻYCIA DZIECKA -Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? -Dlaczego warto karmić piersią? -Czy moje dziecko jest poważnie chore i kiedy powinnam wezwać lekarza? -Czy jestem dobrą matką? -Co robić,aby dziecko przespało spokojnie noc? -Kiedy można ponowie rozpocząć współżycie?
“Drugi i trzeci rok życia dziecka” Eisenberg Arlene, Murkoff Heidi E., Hathaway Sandee E. Nieocenione źródło informacji na temat: – rozwoju dziecka w drugim i trzecim roku życia; – odżywiania; – pielęgnacji; – chorób wieku dziecięcego; – rozwiązywania problemów wychowawczych; – wychowania dziecka w rodzinach niepełnych; – dziecka adoptowanego; – dziecka specjalnej troski. Opowiada na setki pytań dotyczących drugiego i trzeciego roku życia – Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? – Po czym poznać, że dziecko jest chore? – Jak sobie poradzić z napadami złości? – Czym i jak nakarmić dziecko? – Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? – Jak wychować dziecko, aby wyrosło na dobrego człowieka?
“Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach” Kaz Cooke Chociaż rady zawarte w większości poradników dla ciężarnych są zwykle bezcenne, to ich lektura jest równie przyjemna jak mieszanie cementu rękami. W porównaniu z nimi poradnik Kaz Cooke to kąpiel z bąbelkami, to dr Spock pod wpływem gazu rozweselającego – mnóstwo zebranych w pocie czoła informacji, setki rzetelnych i zarazem dowcipnych odpowiedzi na ważne pytania. Ta książka jest dowodem, że poradnik, który krok po kroku, w godny zaufania sposób ma przeprowadzić przyszłe mamy (i “tatów”) przez najbardziej niewiarygodne i niesamowite dziewięć miesięcy w życiu, nie musi być tak poważny, jak raport z II Krajowego Kongresu Położniczego.
“Dzieciozmagania. Z maluchem przez pierwsze 5 lat” Kaz Cooke No dobrze, urodziło ci się dziecko, i co teraz? Kaz Cooke w poradniku Dzieciozmagania podsunie ci mnóstwo przydatnych i rzetelnych wskazówek w charakterystycznym, przezabawnym stylu, który stał się już jej znakiem rozpoznawczym. Dzieciozmagania, książka pełna fachowych rad ekspertów, do których oczywiście zaliczają się też doświadczeni rodzice, to coś więcej niż zwykły poradnik. Książka dodaje otuchy, rozśmiesza i nie zawiera ani krzty przemądrzałego perorowania o jedynie słusznej metodzie postępowania w tej czy innej sytuacji.
“Nie” z miłości Jesper Jull Jak rodzic może znaleźć równowagę pomiędzy ,,zgadzam się na wszystko” a zdecydowanym ,,nie spełniam żadnych twoich zachcianek”? Jak ma mówić do najmłodszych, żeby nie tylko go słyszeli, ale również – przede wszystkim! – usłyszeli, co chce im przekazać? Jak motywować dzieci do współpracy i jak zadbać w rodzinie o… własne potrzeby? Na te i wiele innych pytań odpowiada Jesper Juul, znany duński terapeuta, przekazujący swą wiedzę i bogate doświadczenie w poradnikach od niedawna dostępnych dla polskich rodziców. Podstawą wychowania według Juula jest szacunek dla wszystkich członków rodziny i ich potrzeb. Zarówno całkowita dominacja potrzeb dorosłych nad życiem dzieci, jak i podporządkowanie życia rodziców rozwojowi dziecka może mieć złe skutki dla całej rodziny. „Ta książka nie mówi o konieczności stawiania dzieciom granic ani o tym, jak w możliwie krótkim czasie zdobyć nad nimi kontrolę. Mówi o tym, że dla jakości wzajemnych relacji trzeba czasem powiedzieć NIE, żeby sobie samemu powiedzieć TAK”, pisze skandynawski terapeuta. Tylko wtedy będziemy potrafili szczerze powiedzieć dziecku TAK, spełniając jego prośby lub życzenia, kiedy będziemy także w stanie odmówić i powiedzieć NIE. Zdaniem Jespera Juula, umiejętność odmowy we właściwym momencie i we właściwy sposób to także klucz do odpowiedzialności za swoje życie. Cechą charakterystyczną wykładu Duńczyka – rzadko obecną w polskiej literaturze – jest wyważone przyjęcie kryterium JA w życiu rodzinnym. Pisze on bowiem w swojej książce: „Troska o potrzeby partnera i wzgląd na jego granice to nic złego, ale na dłuż­szą metę związek ucierpi, jeśli każdy partner nie weźmie na siebie odpowiedzialno­ści za swoje życie. W związkach miłości odpowiedzialność za siebie jest nie tylko »moją rzeczą«. Zawsze dotyczy obu stron, bo odpowiedzialność, którą od siebie od­suwamy, spada na partnera”. Według autora, sztuka mówienia NIE nie ogranicza się tylko do relacji rodzic-dziecko, ale jest kluczowa dla wszelkich relacji międzyludzkich.
“Moje dziecko” Dorota Zawadzka to książka niezwykła. Książka, w której Dorota Zawadzka, najbardziej znana i uznana specjalistka od wychowania najmłodszych, odpowiada na pytania zadawane jej najczęściej przez rodziców, książka bogatsza w treści niż poprzednie książki autorki. Zapis mądrej, długiej rozmowy Doroty Zawadzkiej (występującej m.in. w programach emitowanych na antenie TVN Style) z Ireną Stanisławską. Co mam zrobić? – zachodzi w głowę mama. Moje dziecko… nie chce jeść, wszystkiego się boi, nie słucha mnie…. Każdy rozdział zawiera analizę tego, co można, powinno się, trzeba zrobić, aby ułatwić prawidłowy rozwój swojemu dziecku. Ale nie tylko. Zawadzka mówi też, jak czerpać radość z macierzyństwa, jak przez pierwsze lata życia dziecka pielęgnować i rozwijać nasze z nim relacje. Uczy, jak się z małym człowiekiem dogadać, porozumieć na jego poziomie, w jego świecie. Książka przepełniona domowym ciepłem, okraszona anegdotami i działająca czasem jak pigułka zdrowego rozsądku. Dajmy naszym dzieciom korzenie, by wiedziały, skąd przyszły, i skrzydła, aby mogły ulecieć bezpiecznie w świat – pisze Dorota Zawadzka. Obowiązkowa lektura, każdej obecnej i przyszłej mamy!
„Warto karmić piersią. I co dalej?” Magdalena Nehring – Gugulska Jest to drugie, znacznie poszerzone wydanie praktycznego poradnika. Autorka – Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny i sekretarz Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią – pokazuje, w jaki sposób radzić sobie z problemami, pojawiającymi się podczas karmienia. Książka na pewno rozwiewa wątpliwości i przedstawia, jak sprawić, aby dziecko było jak najdłużej karmione piersią. Oto niektóre rozdziały tej książki: Dlaczego warto karmić piersią?, Jak powstaje mleko?, Jak zacząć karmić?, Czy moje dziecko się najada?, Jak odciągać pokarm?, Mam płaskie brodawki, Co zrobić, gdy dojdzie do zastoju?, Jak karmić bliźniaki?, Moje dziecko źle chwyta pierś, Mam za mało pokarmu, Jak długo karmić?, Karmienie, płodność i seks, Kiedy nie można karmić piersią?, Co to jest Szpital Przyjazny Dziecku? Jeżeli przyszłe mamy mają wątpliwości, jak karmić swoje dziecko, muszą koniecznie sięgnąć po tę pozycję i dopiero wówczas podjąć decyzję. A karmić piersią naprawdę warto.
„Trudne tematy dla mamy i taty, czyli jak wychować dziecko na człowieka” Anna Jankowska Ta książka to nie tylko poradnik poświęcony wychowywaniu dzieci, ale też spora dawka wiedzy o sztuce życia w zwariowanym XXI wieku! Autorka w sposób prosty i pełen ciepła pokazuje problemy związane z budowaniem autorytetu, ratowaniem rodzeństwa przed bratobójczą walką, rozwodem i jednocześnie uniknięciem ranienia tym dzieci, wprowadzeniem do rodziny nowego partnera, uzależnieniem dzieci od komputera, rozmowami o seksie, przeprowadzaniem dziecka przez chorobę i żałobę, ochroną przed złym dotykiem i przemocą. Książka daje rodzicom strategie, które pomogą radzić sobie z piętrzącymi się problemami i pokażą, jak umiejętnie przekazywać dzieciom wartości, a przede wszystkim wzmacniać nadszarpnięte codziennymi zmaganiami więzi rodzinne, zarówno dla potrzeb dzieci, jak i dorosłych.
„Dzieci małe i duże. Jak je kochać i rozumieć” Irena Obuchowska Ta książka to zbiór felietonów, książka o dzieciach małych i dużych, o maluchach, ich rozwoju, ciekawości świata, uroku, jak również o dzieciach szkolnych, których wychowywanie często okazuje się trudne. Autorka jest profesorem psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dla niej nie ma nieciekawych dzieci – wszystkie są interesujące – tak przynajmniej widać w jej tekstach, błyskotliwych i pełnych humoru. Autorka pisze, co ją w dzieciach zadziwia i wzrusza, ale też co smuci i niepokoi. Rodzice i wychowawcy znajdą w tej książce wiele mądrych rad.
„Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy” – Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker Każdy rodzic wie, kiedy dziecko powinno zacząć siadać, samodzielnie chodzić, mówić, kiedy można spodziewać się pierwszych zębów i kiedy one wypadną. Jednak niewiele osób docieka przyczyn i prawidłowości rozwoju psychicznego, nierozerwalnie związanego z fizycznym. Niniejsza książka, przeznaczona dla rodziców, psychologów, lekarzy, studentów oraz innych osób obcujących z dziećmi, śledzi zmiany w zachowaniu dziecka od urodzenia do 10. roku życia, przedstawiając trudności naturalnie pojawiające się w rozwoju oraz takie, które wymagają interwencji z zewnątrz.
„Rozwój psychiczny dziecka od 10 do 14 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy” – Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker Głównym celem książki jest opis charakterystycznych zmian zachowania człowieka, jakie zachodzą między 10. a 14. rokiem życia. Poruszane są w niej podstawowe problemy związane z procesem dojrzewania, uwalniania się spod opieki rodziców, kształtowania własnej osobowości, narastającego zainteresowania przedstawicielami płci przeciwnej. Rodzice powinni być przygotowani na te wszystkie niepokojące zjawiska, aby stać się oparciem dla swoich dzieci na drodze do dorosłości.
„O co pytają dzieci? O miłości i wychowaniu” Wojciech Eichelberger Na pytania, które zadają nam dzieci, nie zawsze potrafimy odpowiedzieć. Ta książka to ponadczasowy poradnik dla wszystkich. Co powiedzieć dziecku, gdy mówi, że nikt go nie lubi?, czy dobrze robimy, krzycząc na nie?, jak nie wpaść w pułapkę nadopiekuńczości?, jak postępować, gdy nasz partner jest alkoholikiem? Na te i wiele innych pytań odpowiada w książce W. Eichelberger. Jest ona owocem rozmów przeprowadzonych z tym znanym psychologiem przez Ewę Szperlich. Nie zawsze pamiętamy, że zdawkowe odpowiedzi na pytania, częsta nieobecność w domu matki lub ojca, brak dobrych, międzyludzkich więzi w rodzinie mogą źle wpłynąć na psychikę dziecka. Dlatego właśnie książka Eichelbergera jest bardzo cenna. To poradnik, w którym autor wskazuje problemy, z jakimi może borykać się dziecko, i radzi, jak reagować w określonych sytuacjach. Jak bowiem napisano we wstępie tej książki: „Jeśli chcemy, by nasze dziecko wyrosło na szczęśliwego człowieka, musimy je po prostu kochać. A kochać, to znaczy dawać mu siebie, poświęcać czas i uwagę”.
„Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? Robert MacKenzie Podstawą skutecznego wychowywania jest konsekwentne wyznaczanie granic, umożliwiających dziecku orientację w otaczającym je świecie. Autor omawia typowe błędy popełniane przez rodziców, wyznaczających dziecku zbyt sztywne, zbyt szerokie lub niestałe granice. Opisuje granice odpowiednie dla dzieci na różnym etapie rozwoju oraz skuteczne metody ich ustalania. Omawia też problem komunikacji w rodzinie. Na przykładach zaczerpniętych z codziennego życia pokazuje, jak często rodzice, mimo najlepszych chęci, zupełnie nieświadomie przekazują dziecku wewnętrznie sprzeczne komunikaty.
„10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców” Kevin Steede Mimo że rodzice pragną jak najlepiej wychować swoje dzieci, czasem popełniają poważne błędy wychowawcze. Kevin Steede w tym mądrym i praktycznym poradniku opisuje metody radzenia sobie w sytuacjach, które wydają się nie do pokonania. Opierając się na własnych doświadczeniach (autor jest ojcem kilkuletniej dziewczynki), omawia najczęstsze błędy popełniane w postępowaniu z dziećmi. Zwraca rodzicom uwagę, że dzieci należy kochać takimi, jakie są, a nie realizować poprzez nie własne marzenia i zaspokajać swoje ambicje. Nie tylko wymienia błędy wychowawcze, ale też radzi, jak je naprawiać oraz jak rozwijać zdrowe relacje między dorosłymi i ich dziećmi. Robi to w sposób przyjacielski i spontaniczny. Lektura książki uzmysławia nam, że każdy z nas może być wspaniałym rodzicem. Trzeba tylko chcieć poświęcić trochę więcej uwagi dzieciom, ich problemom, troskom i radościom.
„W głębi kontinuum ”Jean Liedloff „W głębi kontinuum” to pionierska książka, która zapoczątkowała na Zachodzie nurt rodzicielstwa bliskości. Jean Liedloff w swojej przetłumaczonej na kilkanaście języków, bestsellerowej książce inspiruje do poszukiwania „straconego szczęścia”. Liedloff znalazła je wśród Indian z plemienia Yequana, z którymi żyła przez wiele miesięcy. Obserwując ich niesamowity spokój, pogodne usposobienie i umiejętność czerpania radości z codziennych wydarzeń, odkryła, że korzenie tego stanu ducha leżą w sposobie wychowywania przez nich dzieci. To fascynująca opowieść o relacjach międzyludzkich. Powinni po nią sięgnąć ci, którzy spodziewają się dziecka, jak i ci, którzy chcieliby zrozumieć swoje wewnętrzne dziecko i własną relację z rodzicami.

“Szczęśliwi rodzice – szczęśliwe dzieci. Praktyczny przewodnik” Krystyna Łukawska Wszyscy jesteśmy ludźmi, więc popełniamy błędy – to naturalne. Zachowujemy się zgodnie z wyuczonymi schematami, automatycznie i nieświadomie. Najważniejsze, aby nasze potknięcia pozwalały nam się uczyć i rozwijać, abyśmy wyciągali z nich właściwe wnioski. Szczególnie w relacji rodzic – dziecko, bo szczęście rodziców i szczęście dziecka są ze sobą ściśle powiązane. Dzięki tej książce nauczysz się przede wszystkim: unikać błędów popełnianych przez naszych rodziców, nie przesadzać z kontrolą, dbać o rodzinę, jednocześnie nie zapominając o sobie oraz wydobyć to, co najlepsze, ze wszystkich członków rodziny.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl