Bajki Pomagajki - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Bajki Pomagajki

Planer na Dobry Rok

Bajki Pomagajki

Książki które poruszają tzw. trudne tematy

Zobacz także
kobieta baby blues noworodek

“Mała książka o miłości” Pernilla Stalfelt
Autorka tworzy swoje książki bazując na kontaktach i rozmowach z dziećmi. Na pierwszym miejscu stawia ich zainteresowanie, myśli i reakcje na tematy tabu, których dorośli często chcą uniknąć. W” Małej książce o miłości” dogłębnie bada istotę miłości i w humorystyczny sposób przedstawia wszystkie jej aspekty. Podaje wiele praktycznych informacji, np. jak skutecznie flirtować albo przygotować eliksir miłości.
“Mała książka o włosach” Pernilla Stalfelt
Dla wielu dzieci włosy są ogromnym problemem: plączą się w czasie mycia, ich rozczesywanie boli, we włosy może zaplątać się nietoperz, a znalezienie włosa w zupie…? Fuj!. Autorka w pełen humoru i zwariowanych pomysłów sposób wyjaśnia skąd się biorą włosy, do czego służą i dlaczego czasami tak bardzo się boimy… je stracić.
“Król i Król” Linda de Haan
Jest to parodia znanej historii o księżniczce na grochu. Wybredny książę nie potrafi się zakochać w żadnej przedstawianej mu piękności, dopóki nie zobaczy… Księcia Wspaniałego. W ten nieco prześmiewczy sposób dziecko zapoznaje się ze zjawiskiem homoseksualizmu.
“Tato” Swein Nyhus
Książeczka pomaga dziecku poradzić sobie z tęsknotą za ojcem, który umarł lub odszedł.
“Żegnaj, panie Muffinie” Ulf Nilsson
Wzruszająca i ciepła opowieść o ostatnich dniach życia pewnej świnki morskiej . Tytułowy pan Muffin patrzy wstecz na swoje życie, wspomina dobre chwile, ukochaną żonę i dzieci. Odchodzi pogodzony ze światem, a bliscy wyprawiają mu piękny pogrzeb.
Temat śmierci zawsze jest trudny, ale ta historia może pomoże dziecku choć trochę z tym tematem się oswoić
“Bawian, cudanna i pułapki zazdrości”Kołyszko Wojciech (tekst i ilustracje)
Opowiadają – jak wskazuje tytuł – o zazdrości. I znowu – dzięki bajce mały czytelnik może przeżywać przygody w niezwykłym królestwie Hajlandii, “instrukcja obsługi” zaś ma za zadanie objaśnić uczucie zazdrości i nauczyć jego rozpoznawania, akceptowania oraz odpowiedniego wyrażania. Tak jak zazwyczaj przeznaczona jest do wspólnego z dorosłym czytania i rozmawiania, a w efekcie także ćwiczenia “obsługi zazdrości”.
“Pogromca potworów i magia strachu” Kołyszko Wojciech (tekst i ilustracje)
Tak jak w poprzednich, bajka wraz z “instrukcją obsługi uczucia” pomaga zrozumieć i oswoić – tym razem strach. Opowieść pozwala dziecku utożsamić się z bohaterami, doświadczającymi tego uczucia podczas wędrówki przez Puszczę Straszydeł, a także uczyć się wraz z nimi, jak “nie bać się bać”. “Instrukcja obsługi strachu” daje wiedzę i wskazówki, ułatwiające dziecku radzenie sobie w “strasznych” chwilach, a dorosłemu wspieranie go w tym.
“Włosy mamy” Gro Dahle
Poetycka baśń o depresji rodzica.Prosta, wypełniona metaforą historia o narastającym chaosie w uczuciach dziecka, które samo próbuje zrozumieć coś, co jest dla niego niezrozumiałe, samo próbuje działać, by odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa.”Włosy mamy”, pomimo ciężaru tematycznego, to niezwykle ważna, zrozumiała dla najmłodszych historia, dająca nadzieję, pozwalającą oswoić najtrudniejsze uczucia.
„Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”

Książka napisana jest przez znane i lubiane osoby kina, teatru, telewizji, m. in. takie jak: Krzysztof Ibisz, Katarzyna Dowbor, Ryszard Cebula, Grażyna Wolszczak, Olga Borys, Artur Barciś, Janusz L. Wiśniewski, Paulina Holz, Rafał Królikowski. Książeczka pokazuje jak można skutecznie wspierać dzieci w trudnych chwilach. Wspólnie stworzony tom „Bajkoterapia” to wspaniała książka dla rodziców i dzieci, która może okazać się przydatnym poradnikiem oraz doskonałym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Bajki są tak skonstruowane i napisane, by dzieci odnajdywały w nich cząstkę siebie, swoich emocji, konkretnych problemów, z którymi się borykają. Młodzi czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię. To taka bajka – pomagajka, która daje poczucie bezpieczeństwa i często uwalnia od poczucia winy, ponieważ pozwala dzieciom zrozumieć, że smutek, lęk, czy wstyd, to normalne uczucia. Bajki wzbogacone są wskazówkami i komentarzami Katarzyny Klimowicz oraz Dagny Ślepowrońskiej (psycholog), które są dla rodziców i dzieci inspiracją do rozmowy, zabawy, a także wspólnym zastanowieniem się nad poszczególnymi tematami, jak np. „Nikt mnie nie lubi”, „ Nie wierzę w siebie”, „Wszystkiego się boję”, „Moi rodzice się kłócą”, „Jestem inny”, „Moi rodzice są uzależnieni” i wiele innych.
„Dziewczynka, która przestała się uśmiechać” Gilles Tibo, Zaü
Książeczka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego porusza trudny temat molestowania dzieci przez osoby dorosłe, często bardzo bliskie. Bohaterka książki, Ewa ma straszny sekret, którego nie może nikomu zdradzić. Tylko pewien pan go zna. Pan, którego Ewa się boi i który daje jej prezenty, żeby milczała. Mała dziewczynka pogrąża się w ciszy, przestała mówić, bawić się, uśmiechać. Mijają dni i noce, rozpacz opanowuje jej ciało. Aż do dnia, w którym jej rysunek ujawnia to, co ją dręczy i doprowadza w końcu do znalezienia odpowiednich słów. Słów, które przynoszą ulgę i bezpieczeństwo. Jej poruszająca opowieść przywraca nadzieję dzieciom, które cierpią w milczeniu.
„Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem” Ełżbieta Zubrzycka, ilustr. Marianna Jagoda – Mioduszewska
Mała dziewczynka szuka przyjaciela. Chciałaby zaprzyjaźnić się z miłym puchatym misiem koala, lecz przypadkiem spotyka kogoś zupełnie innego – krokodyla o smutnych oczach. Zostaje jego przyjaciółką, bo on tego chce, i wydaje się, że potrzebuje pomocy. Co wyniknie z tej przyjaźni? Głównym przesłaniem książki jest ostrzeżenie: jeśli przypadkiem zaprzyjaźnisz się z krokodylem, nie czekaj, aż on się zmieni, i nie licz na to, że nauczysz go zachowywać się inaczej. Po prostu trzymaj się od niego z daleka i pozwól mu żyć tak jak on chce. W książce poruszany jest problem dobrej i złej przyjaźni. Dobra powoduje, że rosną nam skrzydła, zła niszczy naszą wiarę w siebie i krzywdzi.
Dziecko nauczy się z tej książki, czym jest i na czym polega przyjaźń oraz czego można oczekiwać od prawdziwego przyjaciela.
„Chyba jestem nieśmiały” Barbara Cain, ilustr. Monika Pollak
Ta pogodna opowieść pokazuje dzieciom, że nieśmiałość nie musi przeszkadzać i uniemożliwiać im zawierania przyjaźni.
Staś jest nieśmiały, zbyt nieśmiały, by rozmawiać z panem Górskim, z którym kiedyś obserwowali razem ptaki, czy z miłym panem Koleckim, sprzedawcą lodów. Ale pewnego dnia, kiedy gubi się ukochany piesek Stasia, Wigorek, chłopiec zapomina o swojej nieśmiałości i myśli tylko o tym, by znaleźć swojego zwierzaka. I nagle okazuje się, że potrafi rozmawiać ze wszystkimi! Książeczka zawiera również część dla rodziców, w której znajdą oni wiele praktycznych wskazówek, jak pomagać dziecku w rozwijaniu umiejętności społecznych i nabieraniu pewności siebie.
„Będziemy mieli drugie dziecko. Magia serca i miłości” Elżbieta Zubrzycka, ilustr. Monika Pollak
Czy oczekując drugiego dziecka, odczuwasz niepokój, że odbierze ono część miłości pierworodnemu? Czy twoje dziecko też się tym martwi? Nie obawiajcie się. Z tej książki wszyscy się dowiedzą, że serce składa się z wielu kieszonek. Gdy pierwsze dziecko przychodzi na świat, jedna kieszonka wypełnia się miłością, a kiedy urodzi się drugie, równie silna miłość pojawia się w drugiej kieszonce, przeznaczonej tylko dla niego.
Na pewno następuje wówczas wiele zmian w życiu rodziny, i warto się do nich przygotować z otwartością.
Książka przedstawia też ciekawe informacje, jak kolejność urodzin wpływa na kształtowanie się charakteru, jakie korzyści wypływają z narodzenia się jako pierwsze, drugie lub trzecie dziecko w rodzinie. Zarazem uspokaja i uczy, jak rozwiązywać konflikty pomiędzy rodzeństwem w taki sposób, żeby nad nimi zawsze górowała miłość.
„Bajki terapeutyczne” Maria Molicka
Konwencja bajki tworzy najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość. Pozwala nie tylko zapoznać się i oswoić z sytuacjami budzącymi niepokój (rozstanie z rodzicami, ciemność, kompromitacja, śmierć, hospitalizacja), ale i znaleźć cudowne rozwiązanie nękających dziecko problemów. Rodzice, terapeuci i wychowawcy zaznajomieni ze stosowaniem w bajkach technikami psychologicznymi z powodzeniem będą mogli wykorzystać je we własnych fabułach terapeutycznych mających na celu uodpornienie dziecka przed lękiem lub znaczne zmniejszenie jego porażającego oddziaływania. W części drugiej książki poruszane są takie problemy, jak adopcja, rozwód rodziców, brak wiary w siebie, nadpobudliwość ruchowa, strach przed bólem, ale także przemoc fizyczna, psychiczna i seksualna.
Jeżeli chcemy pomóc dziecku w przezwyciężeniu lęku, gdy boi się przedszkola. szpitala, porzucenia, ciężko przeżywa konflikty w rodzinie, czytajmy mu bajki terapeutyczne.
„Opowieści o przyjaźni” Linde von Keyserlingk
To książka z serii „Opowieści dla duszy dziecięcej”. Historie Linde von Keyserlingk opowiadają wzruszająco o przyjaźniach między przedszkolakami, dziećmi w wieku szkolnym, młodzieżą, o przyjaźniach ze zwierzętami i wśród zwierząt oraz o przyjaźniach między dorosłymi, jak również dorosłymi i dziećmi. Jest to wspaniała książka na ważny
i ciekawy temat, do samodzielnego czytania przez dziecko, albo na głos dziecku. Wrażliwość, z jaką autorka snuje swoje opowiadania, z pewnością pomoże dorosłym nawiązać z dziećmi rozmowy o przyjaźni.
„Opowieści przeciwko lękom” Linde von Keyserlingk
Czy my dorośli, wiemy jeszcze, czego boją się dzieci? Musimy zawsze wyciągać dłoń i dzięki poważnemu traktowaniu dać dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Tylko w ten sposób może się ono nauczyć radzenia sobie ze strachem, który leży w naturze człowieka
i nadaje mu ludzkie cechy. Przygotowuje on ważne kroki w rozwoju, przyczynia się do rozwijania troskliwych zachowań oraz jest jednym z egzystencjalnych uczuć naszego życia. Jeżeli jednak całkowicie nad nami zapanuje, wtedy paraliżuje wszystkie inne uczucia i traci swój sens.
„Jakub pogromca strachu : terapeutyczne opowiadania dla dzieci przeżywających lęki” Erika Meyer-Glitza
Historie zawarte w tej książce mówią o dzieciach, które przezwyciężyły swoje leki: strach przed psami, przed potworami i duchami, strach przed odizolowaniem, ośmieszeniem się, albo przed opuszczeniem przez rodziców.
Książeczka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, jak również dla rodziców, wychowawców i terapeutów.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl