W jakiej kolejności dziedziczy się spadek i kto ma do niego prawo?

Z tego artykułu dowiesz się:
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, dziedziczenie może przybrać dwie formy: dziedziczenie testamentowe lub ustawowe. O ile w przypadku dziedziczenia testamentowego to spadkodawca określa, kto ma otrzymać spadek, o tyle przy dziedziczeniu ustawowym jest to regulowane przez odpowiednie przepisy. Dowiedz się, w jakiej kolejności dziedziczony jest majątek i kto może uczestniczyć w spadku.
Kolejność dziedziczenia ustawowego
Sposób dziedziczenia ustawowego reguluje kodeks cywilny. W pierwszej kolejności do dziedziczenia na mocy ustawy powołane są dzieci zmarłego, a tego jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, przy czym część przysługująca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W sytuacji, gdy dziecko zmarłego nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy przypada jego dzieciom i kolejnym zstępnym.
W przypadku braku zstępnych zastosowanie znajduje tzw. II linia dziedziczenia. Do dziedziczenia mają wtedy prawo rodzice zmarłego, jego małżonek, a także rodzeństwo i zstępni rodzeństwa. W III linii dziedziczenia spadek przypada dziadkom i zstępnym dziadków, w IV – pasierbom, czyli dzieciom małżonka. Jeśli natomiast żadna z tych osób nie otrzyma lub nie przyjmie spadku, majątek spadkodawcy przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania lub trafi do Skarbu Państwa.
Chcesz dowiedzieć się więcej o kolejności dziedziczenia ustawowego? Sprawdź, w czym pomoże Ci doświadczony prawnik od prawa spadkowego: https://kancelaria-temida.com/spadki/.
Kto ma prawo do spadku?
Jak wynika z art. 931-940 Kodeksu cywilnego, dziedziczenie ustawowe opiera się przede wszystkim na stosunku małżeństwa, pokrewieństwa i przysposobienia. Prawo do spadku mają osoby najbliższe dla zmarłego, czyli małżonek oraz zstępni. Istotna jest tutaj wspomniana wcześniej kolejność dziedziczenia. Jeśli jednak osoby, którym spadek przysługuje w pierwszej kolejności, nie chcą otrzymać majątku zmarłego – na przykład zrzekają się go, do spadku powoływane są kolejne osoby. To samo dotyczy sytuacji, kiedy zmarły nie miał małżonka, dzieci czy wnuków.
Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy spadkodawca pozostawił testament. W takim przypadku prawo do spadku mają osoby lub instytucje, które zostały wskazane w testamencie. Kolejność dziedziczenia ustawowego nie ma tutaj zastosowania. Co więcej, testator może również zdecydować się na wydziedziczenie niektórych osób – w takim przypadku również nie mają one prawa do udziału w spadku.
Zastanawiasz się, czy Ty lub inny członek rodziny ma prawo do spadku? Prawnik z zakresu prawa spadkowego pomoże rozwiać Twoje wątpliwości: https://kancelaria-temida.com/spadki-gdynia/.
Prawo spadkowe Gdynia – skorzystaj z profesjonalnego wsparcia
Jakiś czas temu zmarła bliska Ci osoba i chcesz wiedzieć, w jaki sposób może wyglądać dziedziczenie? Zależy Ci, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem? A może potrzebujesz konsultacji prawnej, ponieważ masz wątpliwości co do przebiegu dziedziczenia ustawowego? Doświadczony prawnik odpowie na wszystkie Twoje pytania, a także zapewni Ci pomoc we wszelkich sprawach związanych ze spadkiem w Gdyni, Gdańsku czy innym mieście. Mowa tutaj zarówno o przygotowaniu testamentu, jak i pomocy przy sprawach o stwierdzenie nabycia spadku.
Jak możesz przeczytać na stronie https://kancelaria-temida.com/, zakres konsultacji i możliwego do uzyskania wsparcia jest bardzo szeroki. W razie potrzeby może obejmować też ustalenie meldunku, co znacząco przyspiesza rozpoznawanie sprawy spadkowej, oraz ustalenie spadkobierców w linii genealogicznej – kancelaria jest w stanie ustalić nawet nieznanych rodzinie spadkobierców wraz z ich adresami zameldowania.
Prawo spadkowe jest jedną z najbardziej skomplikowanych dziedzin prawa, a sytuację dodatkowo komplikują trudne emocje związane z odejściem członka rodziny. Dlatego pomoc prawnika, specjalizującego się w prawie spadkowym, może okazać się nieoceniona.