Książeczki z okienkami: dlaczego warto czytać je dzieciom? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Książeczki z okienkami: dlaczego warto czytać je dzieciom?

Planer na Dobry Rok

Książeczki z okienkami: dlaczego warto czytać je dzieciom?

mama z dzieckiem czytają książkę

Książeczki z okienkami z reguły są wydawane dla najmłodszych dzieci. I nie przypadkowo: oprócz treści bowiem, niosą też obietnicę dobrej zabawy i mają nieoceniony walor edukacyjny. Które z tytułów dostępnych na rynku godne są uwagi? 

Książeczki z okienkami: jakie mają zalety?

Książki dla dzieci są dziś przepięknie wydawane. Pełno w nich kolorowych ilustracji i wartościowych treści. Nic zatem dziwnego, że rodzice chętnie po nie sięgają, kompletując biblioteczkę swojej pociechy.

Dla najmłodszych dzieci nierzadko wybierają bajki z okienkami. I słusznie, bo mają one wiele zalet.

  • Czytana opowieść dzięki okienkom staje się bardziej atrakcyjna. Dziecko może brać w niej aktywny udział.
  • Okienka pozwalają skupić dziecięcą uwagę na konkretnej stronie.
  • Otwieranie okienek ćwiczy motorykę małą, a także czucie i precyzję w paluszkach.
  • Taka książka z okienkami to też doskonałe narzędzie do ćwiczenia spostrzegawczości.
  • Może ponadto pomóc w rozwoju mowy (dziecko łączy słowa z rzeczywistymi obiektami).

Taka aktywizująca bajka to odpowiednia książka dla dwulatka, ale i starsze dzieci chętnie usiądą do takiej lektury. Młodszym dzieciom na początek wystarczą krótkie opowiadania, a to dlatego, że mogą nie zrozumieć idei okienek i zamiast je otwierać, będą chciały je wyrwać. A na jakie tytuły warto zwrócić uwagę?

→ Przeczytaj również: Pucio – książki dla dzieci, które wspierają rozwój mowy

Książki z okienkami dla dzieci: które wybrać?

“Koszatka ma katar” i “Pan Żabka na wycieczce” [Wydawnictwo Tekturka]

To dwie ciekawe propozycje od wydawnictwa Tekturka. W tej serii ukazały się dwie inne książeczki z okienkami: “Króliczka chce spać” oraz “Lisek szuka skarpet”. Wszystkie wyszły spod pióra Julii Donaldson, angielskiej pisarki, która najbardziej znana jest z rymowanych opowiadań dla dzieci, zwłaszcza tych ilustrowanych przez Axela Schefflera, takich jak Gruffalo (w Polsce tłumaczy je Michał Rusinek).

“Koszatka ma katar” i “Pan Żabka na wycieczce” to niewielkich rozmiarów książki z okienkami dla najmłodszych. W pierwszym z wymienionych tytułów mały czytelnik ma za zadanie pomóc tytułowej bohaterce wyzdrowieć, w drugim zaś spakować się na plażę, na którą wybiera się Pan Żabka z przyjaciółmi.

Mamy zatem ciekawą opowieść wzbogaconą elementami, które zaciekawią dziecko i dadzą mu poczucie sprawczości. Tekstu jest niewiele, ale nad tymi lekturami można spędzić sporo czasu. Dziecko jest zajęte otwieraniem okienek (są wykonane z mocnej tektury, nie niszczą się), ale można też prosić je o wskazanie elementów grafiki i prosić o powtarzanie wypowiadanych przez nas słów.

Dużą zaletą wszystkich książek z tej serii jest niewielki rozmiar. Bardzo go lubię, a to dlatego, że łatwo mi jest go zabrać ze sobą w podróż lub tam, gdzie będę musiała czekać z dzieckiem, np. do lekarza. Takie książeczki z okienkami świetnie zajmą czas.

→ Przeczytaj również: Czytanie książek. Jak zachęcić dziecko?

“Poznajemy nasze ciało” [Wydawnictwo Sam]

To książeczka z otwieranymi okienkami, która zaciekawi zarówno 2-latka, jak i przedszkolaka. Jeśli chcesz wytłumaczyć dziecku tajniki ludzkiego organizmu, po tę książkę możesz sięgać śmiało. Odpowie na wiele pytań, m.in: czym się różnią dziewczynki od chłopców, jak rośniemy, jak wyglądają nasze kości, skąd bierze się ból zęba i jak dbać o swoje zdrowie na co dzień.

Zobacz także
małe dziecko z atopwym zapaleniem skóry na policzkach

Poznajemy nasze ciało
Źródło zdjęcia: Wydawnictwo sam

To lektura z ciekawą treścią (konsultowaną z lekarką), ogromem wiedzy (przekazanej w prostych słowach) i ilustracjami, które uzupełnione są okienkami. Ich otwieranie daje dzieciom mnóstwo radości i wspiera nabywanie wiedzy z zakresu ludzkiego ciała.

“Poznajemy nasze ciało” to książka należąca do serii “Dlaczego? Kiedy? Jak?”, w której ukazały się też tytuły:

  • “Poznajemy samochody”
  • “Poznajemy pojazdy budowlane”
  • “Prawdziwi strażacy”
  • “Prawdziwe roboty”
  • “Odkrywamy dinozaury”
  • “Uczymy się pływać”
  • “Odkrywamy kosmos”
  • “Poznajemy szpital”

“W domu. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami” [Nasza Księgarnia]

Świetna książka edukacyjna dla dzieci, która nie tylko zajmuje najmłodszym czas, ale też uczy angielskich słówek. Pojawia się w niej podstawowe  słownictwo związane z domem i rodziną: nazwy pomieszczeń i sprzętów, zabawek i ubrań, członków rodziny, części ciała i wielu drobiazgów (w sumie jest ponad 200 słówek).

W domu. Agnieszka Żelewska

Naukę wzbogaca ok. 50 okienek, które dziecko ma za zadanie otworzyć, co pozwala odkrywać kolejne szczegóły i słowa.

W serii “Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami” ukazały się też “Zwierzęta”, “W podróży” oraz “W mieście”.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl