Kiedy iść do ginekologa?
Z tego artykułu dowiesz się:
Regularne wizyty ginekologiczne są podstawą dla utrzymania zdrowia przez kobiety w różnym wieku. Badanie profilaktyczne u ginekologa we Wrocławiu powinno być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. Kontrolne wizyty ginekologiczne realizowane z taką częstotliwością pozwalają na wczesną diagnostykę i zapobieganie chorobom. Kiedy iść do ginekologa? Poznaj znaczenie regularnych wizyt ginekologicznych.
Kiedy iść do ginekologa?
- Dowiedz się, jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa
- Poznaj rodzaje badań ginekologicznych
- Odkryj, jakie znaczenie mają popularne badania profilaktyczne
Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy ją odbyć i jak się przygotować?
Kiedy najlepiej iść do ginekologa po raz pierwszy? Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce po rozpoczęciu aktywności seksualnej, ale nie później niż po ukończeniu 25 roku. Wizyta profilaktyczna powinna odbyć się również w przypadku jakichkolwiek problemów ginekologicznych takich jak:
- nieregularne, nadmiernie obfite lub skąpe miesiączki,
- ból w podbrzuszu niezwiązany z miesiączkowaniem,
- upławy, świąd, pieczenie okolic intymnych,
- krwawienia między miesiączkami.
Przygotowania do pierwszej wizyty u ginekologa nie powinny być zbyt rozbudowane – wystarczy wygodnie się ubrać (dla komfortu np. w spódnicę lub sukienkę) oraz zastosować standardowe zabiegi higieniczne.
Rodzaje badań ginekologicznych
Do ginekologa warto umówić się również w celu przeprowadzenia badań profilaktycznych. Samo badanie narządów płciowych lub piersi u ginekologa we Wrocławiu trwa zazwyczaj kilka minut. Oto jakie badanie ginekologiczne może być przeprowadzone standardowo w gabinecie ginekologicznym:
- cytologia, czyli badanie w kierunku raka szyjki macicy – cytologia to jedno z podstawowych badań ginekologicznych, na które ginekolog zaprasza pacjentkę na fotel ginekologiczny. Badanie szyjki macicy pozwala wykryć nieprawidłowe komórki w szyjce macicy, które mogą się przekształcić w nowotwór,
- USG ginekologiczne – lekarz dzięki temu badaniu może ocenić stan macicy, pochwy, jajników i jajowodów. Badanie jest bezbolesne i może być przeprowadzone na dwa sposoby – przez pochwę (badanie wewnętrzne) lub powłoki brzuszne,
- USG piersi – to badanie przeprowadzane jest w celu wykrycia zmian w piersiach kobiety wymagających monitorowania lub ingerencji lekarza,
- wymaz z pochwy – badanie, które pozwala wykryć schorzenia takie jak bakteryjne zapalenie pochwy, infekcja drożdżakowa czy rzęsistkowica. Przed badaniem należy wstrzymać się przez dwa dni od współżycia, zrezygnować z leków dopochwowych oraz irygacji pochwy. Wymaz można pobrać najwcześniej 3 dni po zakończeniu miesiączki,
- mammografia – to badanie ginekologiczne piersi wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie o małej dawce. Ma na celu wykrycie zmian nowotworowych przed pojawieniem się objawów. Przed badaniem nie stosuj dezodorantów, talków i balsamów, które mogłyby zakłócić przeprowadzanie badania.
Ginekolog we Wrocławiu – jak umówić wizytę?
Poszukując ginekologa we Wrocławiu, warto postawić na obiekt, w którym można sprawnie przeprowadzić wszystkie badania z listy. Sprawdź zakres usług kliniki DCG i możliwości umówienia się na wizytę.