Kiedy iść do ginekologa? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Kiedy iść do ginekologa?

Planer na Dobry Rok

Kiedy iść do ginekologa?

lekarze ginekolodzy

Regularne wizyty ginekologiczne są podstawą dla utrzymania zdrowia przez kobiety w różnym wieku. Badanie profilaktyczne u ginekologa we Wrocławiu powinno być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. Kontrolne wizyty ginekologiczne realizowane z taką częstotliwością pozwalają na wczesną diagnostykę i zapobieganie chorobom. Kiedy iść do ginekologa? Poznaj znaczenie regularnych wizyt ginekologicznych.

Kiedy iść do ginekologa?

 • Dowiedz się, jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa
 • Poznaj rodzaje badań ginekologicznych
 • Odkryj, jakie znaczenie mają popularne badania profilaktyczne

Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy ją odbyć i jak się przygotować?

Kiedy najlepiej iść do ginekologa po raz pierwszy? Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce po rozpoczęciu aktywności seksualnej, ale nie później niż po ukończeniu 25 roku. Wizyta profilaktyczna powinna odbyć się również w przypadku jakichkolwiek problemów ginekologicznych takich jak:

 • nieregularne, nadmiernie obfite lub skąpe miesiączki,
 • ból w podbrzuszu niezwiązany z miesiączkowaniem,
 • upławy, świąd, pieczenie okolic intymnych,
 • krwawienia między miesiączkami.

Przygotowania do pierwszej wizyty u ginekologa nie powinny być zbyt rozbudowane – wystarczy wygodnie się ubrać (dla komfortu np. w spódnicę lub sukienkę) oraz zastosować standardowe zabiegi higieniczne.

Rodzaje badań ginekologicznych

Do ginekologa warto umówić się również w celu przeprowadzenia badań profilaktycznychSamo badanie narządów płciowych lub piersi u ginekologa we Wrocławiu trwa zazwyczaj kilka minut. Oto jakie badanie ginekologiczne może być przeprowadzone standardowo w gabinecie ginekologicznym:

Zobacz także
znudzona nastolatka rozmawia z psychologiem

 • cytologia, czyli badanie w kierunku raka szyjki macicy – cytologia to jedno z podstawowych badań ginekologicznych, na które ginekolog zaprasza pacjentkę na fotel ginekologiczny. Badanie szyjki macicy pozwala wykryć nieprawidłowe komórki w szyjce macicy, które mogą się przekształcić w nowotwór,
 • USG ginekologiczne – lekarz dzięki temu badaniu może ocenić stan macicy, pochwy, jajników i jajowodów. Badanie jest bezbolesne i może być przeprowadzone na dwa sposoby – przez pochwę (badanie wewnętrzne) lub powłoki brzuszne,
 • USG piersi – to badanie przeprowadzane jest w celu wykrycia zmian w piersiach kobiety wymagających monitorowania lub ingerencji lekarza,
 • wymaz z pochwy – badanie, które pozwala wykryć schorzenia takie jak bakteryjne zapalenie pochwy, infekcja drożdżakowa czy rzęsistkowica. Przed badaniem należy wstrzymać się przez dwa dni od współżycia, zrezygnować z leków dopochwowych oraz irygacji pochwy. Wymaz można pobrać najwcześniej 3 dni po zakończeniu miesiączki,
 • mammografia – to badanie ginekologiczne piersi wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie o małej dawce. Ma na celu wykrycie zmian nowotworowych przed pojawieniem się objawów. Przed badaniem nie stosuj dezodorantów, talków i balsamów, które mogłyby zakłócić przeprowadzanie badania.

Ginekolog we Wrocławiu – jak umówić wizytę?

Poszukując ginekologa we Wrocławiu, warto postawić na obiekt, w którym można sprawnie przeprowadzić wszystkie badania z listy. Sprawdź zakres usług kliniki DCG i możliwości umówienia się na wizytę.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl