Hemoroidy w ciąży. Jak sobie pomóc? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Hemoroidy w ciąży. Jak sobie pomóc?

Planer na Dobry Rok

Hemoroidy w ciąży. Jak sobie pomóc?

hemoroidy w ciąży
Hemoroidy w ciąży to często spotykana dolegliwość. Dokucza 25-35 proc. ogółu ciężarnych i 85 proc. kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. Bywa, że ujawnia się dopiero po porodzie. Dlaczego tak się dzieje? I jak sobie radzić z hemoroidami w ciąży? 

Hemoroidy, inaczej zwane guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu, są to jamiste poduszki tkankowe, które umiejscawiają się zazwyczaj w górnej części odbytu. Pojawić się mogą również u jego ujścia.

Wiele osób nadal uważa hemoroidy za problem wstydliwy. To powoduje, że do lekarza zgłaszamy się zbyt późno. W ten sposób jednak tylko utrudniamy leczenie i przedłużamy czas trwania przykrych objawów, takich jak:

 • pieczenie,
 • ból,
 • świąd w okolicy odbytu,
 • krwawienie w trakcie defekacji,
 • wypadanie guzka.

Rozwój choroby hemoroidalnej dzielimy na cztery stadia:

 • Stadium 1 jest najłagodniejsze. Żylaki odbytu nie są jeszcze wyczuwalne, nie widać ich na zewnątrz.
 • W stadium 2 dochodzi do sporadycznego wypadania hemoroidów w trakcie parcia.
 • W stadium 3 hemoroidy wypadają już nie tylko podczas parcia, ale też w czasie aktywności fizycznej.
 • Stadium 4 świadczy o zaawansowaniu choroby i nasileniu objawów.

Hemoroidy w ciąży

W przypadku kobiet w ciąży pojawienie się hemoroidów jest związane ze zmianami fizjologicznymi i anatomicznymi charakterystycznymi dla ciąży i okresu okołoporodowego. Ucisk powiększającej się macicy na jajniki, a także żyły jamy brzusznej skutkuje tym, że utrudnia odpływ krwi nie tylko z miednicy, ale i kończyn dolnych.

Żylaki odbytu mogą być też wynikiem wrodzonej predyspozycji. Do ich powstania przyczyniają się również nieregularne wypróżnienia i częste zaparcia, które nierzadko trapią kobiety w ciąży. Wpływ na to mają hormony, które powodują, że proces trawienia i wydalania u kobiet w odmiennym stanie przebiega znacznie wolniej. Nie można zapominać także o wzroście stężenia progesteronu, hormonu mającego wpływ na stan napięcia żył, który zwiększa możliwość ich obrzęku. Znaczenie ma również wzrost krzepliwości krwi, który może powodować zmiany zakrzepowe w naczyniach mikrokrążenia w obrębie guzków krwawniczych.

Hemoroidy w ciąży. Czy zagrażają dziecku?

Hemoroidy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia ani dla przyszłej mamy, ani dla jej dziecka. Nie oznacza to jednak, że można je zbagatelizować, gdyż mogą prowadzić do powstania powikłań w postaci krwawień oraz zakrzepicy, które są niebezpieczne.

W trakcie ciąży ważna jest profilaktyka. Stosując pewne reguły możemy znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka pojawienia się żylaków odbytu. Należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe wypróżnienia. Zaparcia to częsta przypadłość ciężarnych (powodem jest powiększająca się macica), a problem pojawia się już w pierwszych miesiącach ciąży. Jak im zapobiec?

Zaparcia w ciąży. Jak ich uniknąć?

 • W codziennym jadłospisie młodej mamy powinien pojawiać się błonnik. Znajdziemy go w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, kaszy.
 • Dobrą przekąską są suszone śliwki, morele, figi.
 • Podstawą jest picie wody (ok. 2-3 l dziennie).
 • Należy unikać zbyt długiego stania, jak i siedzenia.
 • W trakcie wypróżniania starajmy się jak najmniej napinać mięśnie odbytu (by nie dopuścić do nadmiernego ucisku odbytnicy).
 • Dbajmy o higienę okolic intymnych.
 • Wiele korzyści przynosi codzienne ćwiczenie mięśnie Kegla (poprawia krążenie w okolicach odbytu oraz wzmacnia mięśnie, które go otaczają).

Czy to hemoroidy?

Rozpoznanie hemoroidów nie jest trudne. Diagnozę stawia się najczęściej w oparciu o badanie per rectum. Niekiedy potrzebne jest też wykonanie dodatkowych badań, m.in. anoskopii lub rektoskopii.

U większości kobiet po porodzie objawy związane z problemem hemoroidów całkowicie ustępują. Oczywiście proces nie następuje z dnia na dzień, potrzeba na to czasu.

Bardzo mała grupa kobiet w ciąży, jak i po porodzie wymaga interwencji chirurgicznej.

Jak pozbyć się hemoroidów?

Leczenie hemoroidów w ciąży jest bezpieczne. I choć większość preparatów i ziół na hemoroidy jest dostępna bez recepty, warto na temat ich stosowania porozmawiać  ginekologiem lub proktologiem. Na początku warto sięgnąć po naturalne metody, m.in.:

Zobacz także
kobieta z depresją poporodową

 • stosować nasiadówki w wodzie nie cieplejszej niż 40-50°C przez 10-20 min (ulgę przyniosą zioła działające przeciwzapalnie, m.in. rumianek i kora dębu)
 • sięgnąć po maści z wyciągiem z kasztanowca oraz rutyny
 • przemywanie miejsc intymnych naparem z kory dębu
 • przy krwawiących guzkach zastosować okład z wilgotnej torebki herbaty (liście herbaty zawierają kwas taninowy, który działa ściągająco, jak i zasklepia niewielkie ranki).

Na przypadłości hemoroidalne stosuje się również czopki i maści. Są to leki o szerokim zakresie działania: łagodzą przykre objawy (świąd, pieczenie), jak i chronią przed nawrotami hemoroidów. Zawierają substancje do znieczulenia miejscowego, a także kortykosteroidy.

Leczenie farmakologiczne można rozpocząć dopiero po pierwszym trymestrze ciąży. W sytuacji, gdy objawy choroby hemoroidalnej są nasilone, stosuje się flawonoidy (np.: diosmina z hesperydyną).

W przypadku braku poprawy, gdy nie pomaga ani leczenie zachowawcze ani farmakologiczne, lekarz może zadecydować o leczeniu instrumentalnym. W takim przypadku stosuje się:

 • opaski uciskowe (metoda Barrona): na guzki zakładane są specjalne gumowe opaski, mają one za zadanie zablokować dopływ krwi i spowodować obumarcie żylaka,
 • skleroterapię – wokół guzka wystrzykiwany jest lek, który powoduje jego zwłóknienie, powstaje skrzeplina i guzek obumiera na skutek odcięcia dopływu krwi,
 • krioterapię – guzek zostaje zniszczony w wyniku zamrożenia,
 • fotokoagulację – do tkanek przykładany zostaje laser emitujący podczerwień lub promienie ultrafioletowe; zniszczone zostają naczynia, które doprowadzają krew do hemoroidów.

W zaawansowanym stadium hemoroidów wykonuje się operację:

 • metodą klasyczną, która polega na chirurgicznym usunięciu chorobowych zmian, a następnie zszyciu operowanej okolicy i śluzówki.
 • metodą Longo, którą stosuje się w przypadku leczenia hemoroidów wewnętrznych; Zabieg polega na usunięciu naczyń doprowadzających krew do hemoroidów (a nie samych hemoroidów).

Opaski uciskowe, zabieg fotokoagulacji, jak i operacja hemoroidów są wykonywane u kobiet w ciąży tylko w wyjątkowych przypadkach.

Leczenie hemoroidów w ciąży w przypadku każdej pacjentki przebiega indywidualnie. Przy wyborze formy terapii, specjalista kieruje się głównie bezpieczeństwem dziecka.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl