Bezpieczne dziecko – droga do szkoły
Niedawno zaczął się nowy rok szkolny, a wraz z październikiem dzień się wyraźnie skrócił i znacznie mniej dociera do nas światła słonecznego w ciągu dnia. Dlatego właśnie teraz szczególnego znaczenia nabiera bezpieczna droga Twojego dziecka do szkoły i z powrotem. Nawet jeśli odwozisz dziecko samochodem lub odprowadzasz je za rękę pod szkołę, pomyśl o tych wszystkich sytuacjach, gdy dziecko udaje się z klasą na wycieczkę, gdy niespodziewanie będzie wracać kawałek drogi samo, gdy po szkole pójdziecie na zakupy i będziecie wracać po ciemku. Prawidłowych zachowań na drodze należy uczyć już przedszkolaki, a wymagać ich od pierwszoklasisty.
Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny
To najważniejsza zasada bezpiecznego poruszania się po drodze. W czasach, gdy większość ludzi dysponuje dobrymi samochodami i porusza się nimi bardzo szybko, często wbrew rozsądkowi, istotne jest z jakiej odległości kierowca ma szanse zobaczyć Twoje dziecko.
Zadbaj o to, aby dziecko już z daleka było dobrze widoczne dla kierowców. W przypadku gdy mieszkacie w małej miejscowości, drogi nie są aż tak oświetlone jak w dużych miastach i dziecko musi chodzić (nawet pod opieką dorosłego) chodnikiem tuż przy jezdni, najlepszym wyjściem będzie założenie odblaskowej kamizelki. Jest to wydatek nie więcej niż kilkunastu złotych, pamiętaj, że najbardziej widocznym kolorem jest jaskrawożółty. Taką kamizelkę dziecko zakłada na wierzchnie ubranie (w tym uwaga: na tornister, a nie pod niego!).
Oprócz tego na rynku mamy szeroki wybór gadżetów poprawiających widoczność maluchów o zmroku, we mgle i w ciemnościach. Macie do wyboru różnego rodzaju śmieszne naklejki, breloczki, wisiorki oraz rzepy na ubranie. Przede wszystkim oznaczcie tornister/plecak. Przymocujcie naklejki lub breloczki zarówno na klapie, jak i po bokach. Zimą można elementy odblaskowe umocować na butach dziecka, w taki sposób, aby nie zasłaniały ich spodnie. Warto także niewielkie elementy odblaskowe umieścić z przodu kurtki dziecka (na wysokości nie większej niż 100 cm od poziomu drogi), aby było widoczne także dla samochodów jadących z nad przeciwka.
Jeśli Twoje dziecko udaje się do szkoły rowerem i w ogóle korzysta z niego przez większość część roku, sprawdź czy jego pojazd jest prawidłowo oznaczony i widoczny na drodze, powinien mieć:
1. Z przodu światło białe lub żółte
2. Z tylu światło czerwone
3. Przynajmniej jeden sprawny hamulec
4. Elementy odblaskowe dodatkowe rozmieszczone na wysokości między 30 a 90 cm nad poziomem jezdni.
5. Sprawny dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy
6. Bezwzględnie na głowie kask! Jeśli Twoje dziecko odmawia zakładania kasku, ty odmawiaj używania roweru.
Najczęstsze błędy rodziców
Rodzice często podwożą dzieci samochodami pod szkołę, niestety popełniają przy tym kardynalne błędy, które nierzadko prowadzą do niebezpiecznych sytuacji. Najczęstsze z nich to:
– wysadzanie dzieci wprost na jezdnię, z zatrzymaniem pojazdu na pasie ruchu i podczas ruchu innych pojazdów; chodzi tutaj także o sytuację, gdy wysadzasz dziecko na chodnik, ale zatrzymujesz się na wąskiej drodze, tamując ruch lub narażając kierowców za tobą na nagłe hamowanie
– odbieranie dzieci ze szkół poprzez zatrzymanie samochodu na jezdni po przeciwnej stronie niż jest szkoła i narażanie dziecka na wtargnięcie na jezdnię w celu dotarcia do auta rodzica
– łamanie przez rodzica podstawowych zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, przejeżdżania przez pasy na rowerze (na pasach pierwszeństwo ma pieszy, a nie poruszający się jakimkolwiek pojazdem np. rowerem, hulajnogą), przechodzenie z nim w niedozwolonych miejscach itd. Takie postępowanie powoduje, że dziecko ma za nic nauki wyniesione ze szkoły, o wiele bardziej wpływa na nie Twój przykład. Jeśli znajdzie się w sytuacji samodzielnych decyzji, postąpi tak, jak ty byś postąpił.
Naucz dziecko
U dzieci mniej więcej do 9 -10 roku życia występuje brak podzielności uwagi. Jeśli dziecko wyjdzie ze szkoły z rówieśnikami zajęte rozmową, wygłupianiem się lub gra w piłkę niedaleko drogi, potrafi wybiec na jezdnię niespodziewanie, nie zwracając w ogóle uwagi na innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego właśnie w okolicach szkół, placów zabaw ustawiane są znaki informujące kierowców, że w pobliżu często spotka dzieci. Oczywiście rolą rodzica jest wychowywanie dziecka i powtarzanie mu do skutku, że nie wolno niespodziewanie wchodzić na jezdnię, dawanie przykładu przez uważne przechodzenie przez drogę w towarzystwie dziecka.
Podobnie dzieci w tym wieku nie potrafią ocenić precyzyjnie odległości i prędkości zbliżającego się pojazdu oraz źródła dźwięku. Dorośli najczęściej zapominają, że dzieci nie przychodzą na świat z „wlaną” wiedzą i doświadczeniem. Maluchy często też działają impulsywnie, bo taka jest prawidłowość ich wieku, można je uczyć zachowania rozważnego, ale trzeba mieć świadomość, że większa część odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo spoczywa na dorosłym.
Zanim Twoje dziecko pójdzie do szkoły, musi znać na pamięć oraz umieć stosować w praktyce następujące zasady ruchu drogowego:
1. Do szkoły idź zawsze główną drogą. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne, którymi chodzi mało osób.
2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
4. Jeśli chcesz przejść przez jezdnię w miejscu gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej, zatrzymaj się, rozejrzyj się lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo i gdy nie ma zagrożenia, wejdź na jezdnię.
5. Jeśli idziesz z kolegami po chodniku, unikajcie biegania blisko krawędzi jezdni, jeśli idziecie poboczem to zawsze gęsiego.
Niestety, jak donoszą media, w dzisiejszych czasach wzrasta dramatycznie nieodpowiedzialność nie tylko pieszych, ale także kierowców. Do wypadków dochodzi nawet na przejściach dla pieszych, na zielonym świetle dla pieszych! Na wszelki wypadek ucz dziecko, że gdy przechodzi przez jezdnię dwupasmową i zatrzymał się samochód z lewej strony, niech dojdzie do środka jezdni i wkroczy na drugi pas ruchu dopiero wtedy, gdy będzie pewne, że auta jadące z prawej strony, także się zatrzymały. Niech nie zakłada z góry, że skoro jeden samochód ustąpił mu pierwszeństwa, to podobnie zachowa się kierowca jadący z drugiego kierunku!
Dodatkowe ważne zasady
Aby zwiększyć jeszcze bezpieczeństwo dziecka, najlepiej będzie jeśli nauczysz go, aby przynajmniej do końca 2 klasy podstawowej, prosił o pomoc w przechodzeniu przez jezdnię kogoś dorosłego. Poza tym w przypadku gdy musisz dziecku dać klucze do mieszkania, w żadnym razie niech nie nosi ich na szyi, w kieszeni czy luzem w tornistrze. Najlepiej sprawdza się mocowanie ich na karabinku wewnątrz plecaka szkolnego.
Naucz też dziecko ostrożności w kontakcie z obcymi. Niech wie, że nie wolno mu przyjmować żadnych prezentów, żywności ani picia bez zgody rodzica od obcej osoby. Oczywiście nie wolno także oddalać się z nikim obcym bez wiedzy dorosłego. Wymyślcie wspólne hasło, które będzie znane tylko tobie i dziecku, jeśli osoba podająca się za przyjaciela rodzica nie będzie go znała, będzie to znaczyło, że próbuje zrobić dziecku krzywdę. Niech twoje dziecko wie, że gdy w zachowaniu dorosłego coś je zaniepokoi ma prawo głośno krzyczeć, aby zwrócić uwagę innych.
Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator zimowisk, kolonii, wycieczek szkolnych, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.