Zgłoszenie urodzenia dziecka krok po kroku - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Zgłoszenie urodzenia dziecka krok po kroku

Planer na Dobry Rok

Zgłoszenie urodzenia dziecka krok po kroku

ojciec trzyma w ramionach noworodka

Zgłoszenie urodzenia dziecka to obowiązek, który ciąży na rodzicach i muszą go spełnić w ciągu 21 dni od narodzin potomka. Jak przejść przez te formalności? I czy można to zrobić bez wychodzenia z domu? 

Zgłoszenie urodzenia dziecka: w urzędzie czy on-line?

Kiedy rodzi się dziecko, potrzeba uregulować sprawy urzędowe. Mogą to zrobić matka lub ojciec dziecka (jeśli nie jest mężem matki dziecka, powinien wcześniej złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa). Zgłoszenia dokonuje się w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziecka.

→ Przeczytaj również: Formalności po urodzeniu dziecka. O czym musisz pamiętać?

Akt urodzenia dziecka, który odbierzesz w urzędzie, wystawiany jest na podstawie dokumentu przesłanego przez szpital, w którym dziecko przyszło na świat (jest to tzw. karta urodzenie noworodka). Przed wizytą w urzędzie dowiedz się, czy dokument został już tam przekazany.

→ Przeczytaj także: Jak dodać dziecko do IKP?

Rejestracja urodzenia dziecka przebiega następująco:

  • Rodzic dostaje protokół, zawierający dane dziecka. Tam też zapisuje się wybrane przez rodziców imię. Dokument podpisuje rodzic i kierownik USC.
  • Na mocy tego dokumentu urodzenie dziecka zostaje zarejestrowane, dziecko zostaje zameldowane i nadany mu jest numer PESEL.
  • Otrzymasz: odpis aktu urodzenia (potrzebny m.in. po to, by złożyć wniosek o urlop macierzyński), powiadomienie o nadaniu numeru PESEL oraz potwierdzenie zameldowania dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane).

Pamiętaj o terminie! Na zgłoszenie urodzenia dziecka w USC macie 21 dni. Po tym czasie to kierownik USC wybierze imię dla Waszego dziecka i zarejestruje jego urodzenie (zrobi to na podstawie karty urodzenia).

Jak zgłosić urodzenie dziecka on-line?

Zgłoszenie dziecka do USC jest też możliwe bez wychodzenia z domu. To świetna opcja dla matek, które w połogu niekoniecznie mają ochotę iść do urzędu. Jedyne co potrzebujesz to profil zaufany lub e-dowód, by potwierdzić swoją tożsamość.

  • Wejdź na stronę www.gov.pl
  • W zakładce DLA OBYWATELA kliknij RODZINA I MAŁŻEŃSTWO

zgłoszenie urodzenia dziecka

Zobacz także
ubezpieczenie w ciąży

  • Wybierz: ZGŁOŚ URODZENIE DZIECKA

zgłoszenie urodzenia dziecka

Po zalogowaniu:

  • Krok 1: Oświadcz, że jesteś rodzicem (system po Twoich danych dostosuję opcje oświadczenia: Jestem matką dziecka/jestem ojcem dziecka)
  • Krok 2: Sprawdź poprawność swoich danych (ewentualnie uzupełniasz brakujące) oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.
  • Krok 3: Uzupełnij dane dziecka.
  • Krok 4: Wybierz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów (możliwości są trzy: na skrzynkę ePUAP, pocztą tradycyjną, osobiście w urzędzie).
  • Krok 5: Sprawdź wszystkie informacje we wniosku i podpisz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu (przyspieszą kontakt, jeśli kierownik USC potrzebował wyjaśnień).

Zgłoszenie dziecka do USC. O czym trzeba pamiętać?

  • Za głoszenie dziecka do USC nie pobiera się opłat. Usługa jest bezpłatna.
  • Jeśli zgłoszenia dokonujesz w urzędzie, dokumenty otrzymasz od ręki. W przypadku zgłoszenia on-line, kierownik USC sporządza akt urodzenia w następnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia (o ile otrzymał ze szpitala kartę urodzenia dziecka).
  • Jeśli dziecko urodziło się martwe, jego narodzenie należy zgłosić w ciągu 3 dni od wystawienia karty martwego urodzenia (musi być ustalona płeć dziecka).

→ Przeczytaj również: Prawa po poronieniu i urodzeniu martwego dziecka

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl