Nowości wydawnicze: najlepsze książki dla dzieci na wiosnę

Z tego artykułu dowiesz się:
Wydawnictwa nie zwalniają tempa i wiosnę 2025 r. rozpoczynają z przytupem. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe tytuły, wśród których wiele przeznaczonych jest dla najmłodszych czytelników. Które z serii doczekały się kontynuacji? I na które nowości wydawnicze warto zwrócić uwagę?
Nowości wydawnicze dla dzieci
Kochamy książki, co na pewno już zauważyliście: w serwisie poświęcamy im sporo miejsca. Czytamy je naszym dzieciom, a że mamy je w różnym wieku, nieco orientujemy się, co w wydawniczym świecie piszczy. Wydawnictwa prześcigają się w pomysłach, a nowości książkowe pojawiają się w zawrotnym tempie. I tu z pomocą przychodzimy my – wśród książek dla dzieci wybraliśmy perełki, które warto mieć na swojej półce.
→ Przeczytaj również: Czytanie książek. Jak zachęcić dziecko?
Książeczki dla dzieci w wieku przedszkolnym
“Feluś i Gucio odkrywają… Ciało człowieka” (Nasza Księgarnia)
Książki z serii o Felusiu i Guciu wydawnictwa Nasza Księgarnia to prawdziwy hit wśród najmłodszych czytelników. Lubią ją zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym. Cenią też rodzice i psychologowie, bo książki te poruszają ważne tematy (przyjaźń, empatia, akceptacja i radzenie sobie z emocjami to tylko niektóre z nich). Są bogato ilustrowane, a opowiadania są krótkie i napisane prostym językiem.
→ Przeczytaj również: Pucio – książki dla dzieci, które wspierają rozwój mowy
Seria o Felusiu i Guciu stale się rozrasta. Na początku roku wzbogaciła się o książkę “Feluś i Gucio odkrywają… Ciało człowieka”. Tym razem Feluś postanawia zgłębić tajemnice ludzkiego ciała.
W tej książce Feluś i Gucio w przystępny i zabawny sposób odkrywają, jak działa ludzki organizm. Dzieci dowiedzą się, co kryje się wewnątrz ciała, jak działają poszczególne narządy i dlaczego tak ważne jest dbanie o zdrowie. Książka uczy poprzez zabawę i będzie idealna dla każdego przedszkolaka.

“Zabawa w przebieranie. Miś Pracuś” (Wilga)
To kolejna z nowości w księgarni przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Nie jest to jednak książka wyłącznie do czytania. To interaktywna publikacja, która pozwala najmłodszym poznawać różne zawody poprzez zabawę w przebieranie. Jest podzielona na trzy części, które można dowolnie mieszać, tworząc różne kombinacje strojów. Dzieci mogą eksperymentować, dopasowując ubrania do różnych zawodów (m.in. rolnika, stolarza, kucharza), co uczy je też rozpoznawać poszczególne profesje.
Zabawa w przebieranie rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci. Dzieci mogą tworzyć własne historie i scenariusze zabaw.
W marcu pojawiły się też dwa kolejne tomy z serii: “Miś Pracuś. Śmieciarka” (idealna dla małych miłośników dużych pojazdów) oraz “Miś Pracuś. Na basenie”.
Książki są wykonane z grubego kartonu, co zapewnia ich trwałość i odporność na uszkodzenia, a ruchome elementy są łatwe w obsłudze dla małych rączek i ćwiczą motorykę dłoni. Są bogato ilustrowane, co przyciąga uwagę dzieci i ułatwia im zrozumienie treści.

„Wszyscy jesteśmy kapibarami” (Wydawnictwo Media Rodzina)
To krótka, pełna humoru i symboliki opowieść o kapibarach, które postanowiły zasiedlić miejską przestrzeń. Ustawiają się w kolejkach, jeżdżą komunikacją miejską, pojawiają się w urzędach i… wszędzie ich pełno.
Ich obecność wzbudza najpierw zdziwienie, potem niepokój, a w końcu – pytania: kim są? Skąd się wzięły? Czego chcą? A może są bardziej podobne do nas, niż myślimy?
To opowieść z przymrużeniem oka, ale też z ważnym przesłaniem – o byciu częścią społeczeństwa, o potrzebie zrozumienia i empatii wobec “innych”, o nieoczywistościach codzienności. Nie ma tu nachalnego dydaktyzmu – są za to inteligentne obserwacje, lekko absurdalny humor i ciepły klimat.
Idealna dla dzieci w wieku 5+ (przedszkolaki i młodsze klasy podstawówki). Jest dobrym wstępem do rozmowy z dzieckiem o relacjach społecznych, inności, gościnności czy granicach tolerancji.

“Jak znaleźć szczęście?” (Wilga)
To nasz numer jeden wśród książek czytanych na dobranoc. Znamy poprzednie tytuły tej serii (m.in. “Góra mądrości”, “Czym jest miłość”), więc i tę najnowszą chcieliśmy mieć. I się nie zawiedliśmy!
Autorką książki jest Katarzyna Bielińska (Mojo Graffi). Nie tylko ma doskonałe pióro, ale i fantastycznie ilustruje swoje opowieści. Rysunki oddają klimat bajki, są kolorowe i stonowane.
Na pytanie „jak znaleźć szczęście” próbuje odpowiedzieć czworo przyjaciół. Wydaje się, że to nic trudnego… ale szybko okazuje się, że każdy rozumie szczęście inaczej. Sarna uwielbia wszystko, co w kropki, zajęczyca odnajduje radość w pracy w ogrodzie, szop szuka przygód, a żubr ceni sobie ciszę i spokój. Ale co się stanie, gdy spróbują uszczęśliwić się nawzajem i trochę na siłę?
“Jak znaleźć szczęście” to książka, która może być punktem wyjścia do rozmów o tym, że każdy z nas jest inny, a prawdziwe szczęście nie polega na zadowalaniu wszystkich, ale na znalezieniu harmonii i zrozumienia. Niesie ze sobą uniwersalne przesłanie o radości, relacjach i poszukiwaniu tego, co naprawdę ważne.

“Jak wygląda opos” (Nasza Księgarnia)
To książka dla dzieci autorstwa Sabine Bohlmann. Ilustracje stworzyła Emilia Dziubak, znana ze swojego wyjątkowego stylu graficznego.
Myszka otrzymuje list od oposa, który planuje ją odwiedzić. Problem polega na tym, że żadne z leśnych zwierząt nie wie, jak opos wygląda. Jeż, dzik, bóbr i kaczka mają różne, często zabawne wyobrażenia na jego temat. Ich fantazje prowadzą do komicznych sytuacji, aż w końcu pojawia się tajemniczy gość o długim ogonku, wielkimi różowymi uszami i uroczym pyszczku.
Opowieść porusza temat nieznanego i naszych wyobrażeń na jego temat. Ukazuje, jak łatwo możemy tworzyć wyobrażenia o innych, które często odbiegają od rzeczywistości. Książka uczy, że warto poznawać innych osobiście, zanim wyciągniemy wnioski, oraz że przyjaźń nie zależy od wyglądu czy początkowych wyobrażeń. W przystępny sposób porusza temat tolerancji i otwartości na innych.

“Kocham cię do końca świata (i jeden dzień dłużej)” (Wydawnictwo Tekturka)
Jest to piękna, pełna ciepła opowieść, która porusza temat miłości, przywiązania i bliskości w sposób prosty, ale głęboko emocjonalny.
→ Przeczytaj również: Książeczki z okienkami: dlaczego warto czytać je dzieciom?
Książka jest napisana prostym, zrozumiałym językiem, co sprawia, że jest idealna dla przedszkolaków. Dodatkowo piękne, kolorowe ilustracje wzbogacają całą opowieść, przyciągając uwagę najmłodszych. Przekazuje emocjonalną, pozytywną treść, mówiąc o miłości, która nie zna granic. To świetna propozycja, by czytać ją razem z dzieckiem, tworząc przestrzeń do rozmowy o miłości, emocjach i bliskości.

“Franek i przyjaciele: awanturka” oraz “Franek i przyjaciele: przegrany mecz” (Wydawnictwo Wilga)
Seria książek dla dzieci “Franek i przyjaciele” opowiada o przygodach jeżyka Franka i jego przyjaciół. We wszystkich tomach dzieci mogą śledzić zabawne i pouczające historie z życia leśnych bohaterów. Wydawnictwo Wilga, odpowiedzialne za publikację tych książek, wprowadziło je w nowym formacie, aby były jeszcze bardziej atrakcyjne dla młodych czytelników (w mniejszym formacie, miękkim wydaniu, z naklejkami).
Obie książki są idealne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nie tylko zapewniają rozrywkę, ale też dają cenne lekcje. Uczą, jak radzić sobie z problemami i doświadczać różnych emocji. Są napisane zrozumiałym językiem i bogato ilustrowane.

Książki dla dzieci w wieku 6-10 lat
“Co się kryje w gnieździe” (Nasza Księgarnia)
Wiosna to idealny czas, aby zainteresować dzieci światem przyrody, a książka „Co się kryje w gnieździe?” doskonale wpisuje się w ten okres. W tej bogato ilustrowanej publikacji autorka tłumaczy, jak działa natura, odkrywając przed czytelnikami tajemnice ptaków. Dzieci mogą dowiedzieć się, co jedzą ptaki, jakie mają talenty oraz dokąd prowadzą ich podniebne wędrówki.
Książka łączy w sobie edukację i zabawę. Jest skierowana głównie do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale również starsi czytelnicy zainteresowani przyrodą znajdą w niej wiele interesujących informacji. Książka jest idealna dla wszystkich, którzy chcą w przystępny sposób zgłębić tajemnice świata ptaków.
→ Przeczytaj również: Książki dla 10-latka, od których trudno się oderwać
Seria “Co się kryje w…” obejmuje również inne tytuły, m.in. “Co się kryje w kokonie? Fascynujące ciekawostki o ćmach i motylach” oraz “Co się kryje w kwiatku? Fascynujące ciekawostki przyrodnicze”. Każda z nich skupia się na innym aspekcie przyrody i dostarcza wiedzę w przystępny i atrakcyjny sposób.

Seria komiksów “Sheets” (Wydawnictwo Wilga)
Seria “Sheets” to zbiór powieści graficznych autorstwa Brenny Thummler, które łączą elementy nadprzyrodzone z emocjonalną opowieścią o dorastaniu, stracie i przyjaźni. Główną bohaterką jest trzynastoletnia Marjorie Glatt, która po śmierci matki musi zarządzać rodzinną pralnią. Jej życie zmienia się, gdy spotyka ducha o imieniu Wendell, co prowadzi do niezwykłych przygód.
“Sheets” to poruszająca historia, która porusza ważne tematy (odpowiedzialność, samotność i poszukiwanie przyjaźni). Komiks wyróżnia się piękną oprawą graficzną, pełną detali i wyrazistych kolorów, co sprawia, że jest przyjemny dla oka. Seria jest przede wszystkim skierowana do młodszych czytelników, zwłaszcza w wieku 9+, choć ze względu na głębię poruszanych tematów, może zainteresować również nastolatków.

„Pierwiastki – tajemnice cząstek budujących świat” (Nasza Księgarnia)
To komiks popularnonaukowy, który w atrakcyjnej i dynamicznej formie wprowadza czytelnika w świat chemii, a konkretnie pierwiastków. Autor, Jon Chad, serwuje wiedzę z przymrużeniem oka, ale jednocześnie bardzo solidnie – bez uproszczeń, za to z dużą dawką ciekawostek.
W książce poznajemy historię układu okresowego pierwiastków, zastosowania wybranych substancji w technologii, medycynie i życiu codziennym, a także fascynujące fakty o ich właściwościach, pochodzeniu i nazwach. Dowiemy się, czym są pierwiastki i atomy, jak powstały i co to jest tablica Mendelejewa oraz dlaczego wygląda właśnie tak. To wszystko jest wplecione w fabularną opowieść z elementami przygody i humoru. To idealna propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku 10+ (świetna dla uczniów klas 5–8 klas szkół podstawowych), młodych miłośników komiksów i nauki, a także rodziców i nauczycieli szukających ciekawego sposobu na zainteresowanie dzieci chemią.
Świetnie sprawdzi się zarówno jako prezent edukacyjny, jak i lektura uzupełniająca do szkolnych lekcji.
